tisdag, feb 7, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Vetle Thyli 22,272,323
24 Torgeir Sulen H... 22,173,420
25 Chris Andre Jes... 22,054,623
26 Thomas Ødegaard... 21,945,568
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är startlistorna till lördagens klassiska millopp

Edvin Anger tog sig till semifinalen i fredagens världscupdebut.
På lördagen går han ut först av alla i det klassiska milloppet. Se startlistorna här.

Foto: Johanna Wallen / BILDBYRÅN

Edvin Anger gjorde en stark debut I världscupen med semifinalplatsen i sprint. På lördagen kör han det klassiska milloppet.

HÄR HITTAR DU STARTLISTORNA

Läs mer om fredagen sprint här:

Emma Ribom om första världscupsegern – Hagström tvåa

Halfvarsson femma när Kläbo vann

FAKTA tävlingarna i Ruka:
Fredag 25 november

10.00 Sprint klassisk stil – kval
12.30 Sprint klassisk stil – final

Lördag 26 november
11.00 10 km klassisk stil – damer
13.30 10 km klassisk stil – herrar

Söndag 27 november
12.00 20 km fri stil jaktstart – damer
13.30 20 km fri stil jaktstart – herrar

Svenska truppen
DAMER
Ebba Andersson, Piteå Elit (distans)
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK (sprint och distans)
Anna Dyvik, IFK Mora SK (sprint)
Johanna Hagström, Ulricehamns IF (sprint och distans)
Ingrid Hallquist, Åsarna IK (sprint)
Moa Ilar, Falun Borlänge SK (distans)
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF (sprint och distans)
Emma Ribom, Piteå Elit (sprint och distans)

HERRAR
Edvin Anger, Åsarna IK (sprint och distans)
Jens Burman, Åsarna IK (distans)
Emil Danielsson, Högbo GIF (sprint)
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK (sprint och distans)
Leo Johansson, Falun Borlänge SK (distans)
Anton Persson, Falun Borlänge SK (sprint)
William Poromaa, Åsarna IK (sprint och distans)
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK (sprint)
Eric Rosjö, IFK Mora SK (distans)

Mest lästa
Bli medlem nu