Lisa Eriksson nära medalj på JVM
– Den här distansen känner jag mig inte jättetrygg på. Jag är nöjd med en fjärdeplats och det var ju små differenser så man är med där känner jag, fortsätter Eriksson.
Det var två ryska åkare som var ett och tvåa i loppet. Darya Nepryaeva vann 2,9 sekunder före Elizaveta Bekisheva och bronset tog Norges Emma Kirkeberg Mörk 4 sekunder bakom vinnaren och 3,8 sekunder före Lisa Eriksson.
– Jag försökte öppna kontrollerat men jag kanske gick ut lite för hårt, funderar Lisa Eriksson.
Det var en tät kamp i toppen där Lisa Eriksson var fem tiondelar före tyskan Helen Hoffmann på femte plats och där Märta Rosenberg blev sjua, fem sekunder efter Eriksson. Starkt åkte också Hanna Lundberg som slutade nia drygt tio sekunder efter Rosenberg. Malin Oskarsson slutade 22:a mindre än minuten bakom vinnaren. En mycket stark laginsats av svenskorna med andra ord.
Resultat finns här.