Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Silly Season: Här är längdåkarna som gjort klart med nya klubbar
Det är en hel del åkare som byter klubb under sommaren. Bland dessa finns flera av vinterns svenska åkare från JVM och U23-VM.
Här är listan på bekräftade övergångar inom svensk längdåkning.
Långloppsåkningens silly season i Ski Classics pågår för fullt.
Men även i den traditionella längdåkningen är det en hel del åkare som byter klubb. Bland de som kommer att åka i ”ny klubbdress” kommande vinter finns JVM-åkaren Malte Jutterdal som går från östgötska Vreta till Falun-Borlänge.
Två deltagare från JVM och U23-VM i Whistler; Erica Lavén och Måns Skoglund tar båda klivet från Täby till Åsarna.
Och även dubbla JVM-medaljören Lisa Eriksson byter klubb; detta från Strömnäs till Piteå Elit.
Listan på samtliga av Svenska Skidförbundet bekräftade övergångar finns här nedan (publicerade i datumordning).
HÄR ÄR ÖVERGÅNGARNA SOM ÄR PUBLICERADE PÅ SKIDFÖRBUNDETS SIDA
Malte Jutterdal från Vreta SoMK till Falun-Borlänge SK
Stina Nilsson från Rembo IK till SK Bore
Erik Johansson från Domnarvets GOIF till Falun-Borlänge SK
Ella Selmosson från Lidköpings VSK till Falun-Borlänge SK
Mathea Eriksson från Sunderby SK till Luleå Gjutarens IF
Vegard Nordbrandt från Östersunds SK till Åsarna IK
Elsa Malmgren från Östersunds SK till Åsarna IK
Alva Nilsson från Bergeforsens SK till Åsarna IK
Erika Lavén från Täby IS Skidor till Åsarna IK
Julius Forsell från Filipstads SF till Hällefors SK
Nikolaj Reikkola från Luleå Gjutarens till IF Kiruna Skidor
Albin Augustsson från IFK Mora SK till Falun-Borlänge SK
Susanne Hakola från TTGU IF till Agnäs IK
Lizzie Sonnefelt från Duveds IF till Åsarna IK
Olle Börjesson från Vreta SoMK till Östersunds SK
Tage Börjesson från Vreta SoMK till Östersunds SK
Elin Andersson från We and Sports Club till Östersunds SK
Ida Andersson från We and Sports Club till Östersunds SK
Matilda Grahn från IF Hallby SK till IFK Mora SK
Lisa Eriksson från Strömnäs GIF till Piteå Elit SK
Vilgot Eriksson från SK Leksand till Domnarvets GoIF
Albin Jeleby från Häverödals SK till Täby IS SK
Filip Sundin från Grava SK till Offerdals SK
Alexander Lodin från Tunafors SK till Offerdals SK
Måns Skoglund från Täby IS SK till Åsarna IK
Gustav Grändbom från Trönö IK till Hudiksvalls IF
Lars Persson från Bjuråkers GIF till Hudiksvalls IF
Moa Lindgren från Täfteå IK till Hudiksvalls IF
Ida Rosjö från IF Hallby SOK till IFK Mora SK
Alexander Bjuredal från Sälens IF till IFK Mora SK
Alvin Rydin Sahlin från Västerås Skidklubb till Domnarvets GoIF
Bosse Lövgren från Falu IK SK till Östersunds SK
Axel Palm från Falu IK SK till Östersunds SK
Axel Werner från IK Stern till Östersunds SK
Niklas Pålsson från Hovden Sportklubb (NOR) till Östersunds SK
Olivia Söderlind från Gellivare Skidallians IK till IFK Kiruna