söndag, apr 21, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Finlands trupp till världscupen i Lillehammer

Finland skickar nio damer och tio herrar till kommande helgs världscup i Lillehammer. Kan Iivo Niskanen vinna igen, trots att det är fri stil på programmet?

Foto: Tomi Hänninen/Bildbyrån

Iivo Niskanen imponerade på hemmaplan när han vann 15 kilometer klassisk stil i Ruka på lördagen.

Finlands trupp till världscupen i Lillehammer 3-5 december:

Damer
Jasmi Joensuu
Anne Kyllönen
Katri Lylynperä
Johanna Matintalo
Kerttu Niskanen
Maaret Pajunoja
Eveliina Piippo
Krista Pärmäkoski
Riitta-Liisa Roponen

Herrar
Juuso Haarala
Perttu Hyvärinen
Emil Liekari
Lauri Lepistö
Remi Lindholm
Niilo Moilanen
Joni Mäki
Iivo Niskanen
Verneri Suhonen
Lauri Vuorinen

Tävlingsprogram

Fredag, 3 december
Sprint, fristil
10.00 – Prolog, damer/herrar
12.30 – Finaler, damer/herrar

Lördag, 4 december
10.00 – Herrar, 15 km, fristil
12.00 – Damer, 10 km, fristil

Söndag, 5 december
09.20 – Herrar, stafett 4 x 7,5 km
11.45 – Damer, stafett 4 x 5 km

Mest lästa
Bli medlem nu