Spurtstrid avgjorde massmönstringen på milloppet i Storhogna
Traditionell längdåkning
29.03.2024
SC Ranking | ||
---|---|---|
1 | Emil Persson | 26,131,871 |
2 | Emilie Fleten | 25,727,163 |
3 | Ida Dahl | 25,349,402 |
4 | Kasper Stadaas | 25,223,899 |
5 | Andreas Nygaard | 25,127,760 |
6 | Johan Hoel | 24,606,367 |
7 | Max Novak | 23,987,836 |
8 | Thomas Ødegaard... | 23,852,025 |
9 | Magni Smedås | 23,636,780 |
10 | Amund Riege | 23,583,626 |
11 | Axel Jutterströ... | 23,542,041 |
12 | Torleif Syrstad | 23,512,785 |
13 | Herman Paus | 23,495,292 |
14 | Oskar Kardin | 23,419,307 |
15 | Runar Skaug Mat... | 23,365,022 |
16 | Morten Eide Ped... | 23,285,882 |
17 | Stian Hoelgaard | 23,173,466 |
18 | Alvar Myhlback | 23,165,443 |
19 | Petter Stakston | 23,019,317 |
20 | Eirik Sverdrup ... | 22,963,315 |
21 | Tord Asle Gjerd... | 22,951,404 |
22 | Magnus Vesterhe... | 22,934,908 |
23 | Karstein Johaug | 22,778,591 |
24 | Johannes Eklöf | 22,675,173 |
25 | Thomas Bing | 22,339,680 |
26 | Astrid Øyre Sli... | 21,755,592 |
27 | Kati Roivas | 21,625,092 |
28 | Jeremy Royer | 21,459,378 |
29 | Anikken Gjerde ... | 21,371,471 |
30 | Einar Kalland-O... | 21,367,119 |
31 | Silje Øyre Slin... | 21,093,377 |
32 | Nils Dahlsten | 21,036,730 |
33 | Klas Nilsson | 20,963,902 |
34 | Alfred Buskqvis... | 20,959,327 |
35 | Eddie Edström | 20,922,307 |
36 | Thomas Joly | 20,769,655 |
37 | Torgeir Sulen H... | 20,750,282 |
38 | Jenny Larsson | 20,746,503 |
39 | Karolina Hedens... | 20,551,427 |
40 | Marcus Johansso... | 20,519,477 |
41 | Patrick Fossum ... | 20,194,014 |
42 | Petter Northug | 20,160,567 |
43 | Fabián Štoček... | 20,118,753 |
44 | Joar Thele | 20,099,099 |
45 | Juuso Mäkelä | 19,956,551 |
46 | Sofie Elebro | 19,615,781 |
47 | Jan Šrail | 19,577,269 |
48 | Ole Jørgen Bruv... | 19,126,007 |
49 | Fredrik Helgest... | 18,888,790 |
50 | Gustav Eriksson | 18,599,193 |
På söndagen är det dags för teamsprint i Dresden och Sverige ställer upp med Jonna Sundling och Maja Dahlqvist samt Jenny Solin och Moa Lundgren på damsidan. Johan Häggström och Marcus Grate samt Gustaf Berglund och Oskar Svensson kör i herrarnas tävling.
Jonna Sundling och Maja Dahlqvist tog hem teamsprinten i Dresden.
Tävlingarna sänds på TV6/Viaplay enligt följande:
09.30 Viaplay Vinter
10.00 Kval teamsprint
11.30 Viaplay Vinter
12.00 Finaler teamsprint
12.40 Viaplay Vinter
Bli medlem och stöd skidåkarnas community