Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
”Vi vill utforska mer höjd än vi gjort de senaste åren”
Italienska Livigno på 1 800 meter över havet är platsen delar av det svenska A-landslaget samt Team Bauhaus nu laddar inför säsongen.
— Vi vill utforska mer höjd lite mer än vad vi gjort de senaste åren, säger landslagschef Anders Byström i ett pressmeddelande.
Linn Svahn är en av de svenska landslagsåkare som just nu är på läger I Livigno. Bilden togs i samband med ett läger i Lavaze tidigare i somras.
Delar av det svenska A-landslaget och Team Bauhaus är samlade i italienska Livigno för två träningsveckor på höjd. Livigno, i norra Italien ligger på 1 800 meter över havet. Här befinner sig delar av längdlandslaget 7–22 september för läger. En höjdsatsning som Svenska Skidförbundet Längd gör med stöd från Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, och kommer sträcka sig över flera år. Landslagschef Anders Byström om insatsen.
– Det grundar sig i önskemål från aktiva men också i att vi vill utforska höjd lite mer än vad vi gjort de senaste åren, säger Byström i ett pressmeddelande.
LÄS MER OM BAKGRUNDEN TILL HÖGHÖJDSSATSNINGEN HÄR
– Under lägret blir det mestadels rullskidor och löpning i den kuperade och vackra terrängen. Som alltid på höjd gäller det att vara noga med allt och därför gör vi individuella mätningar på åkarna där vi ska följa parametrar som sömn och vilopuls, fortsätter Anders Byström.
September innebär läger på flera håll för längdlandslaget. Sprintherrarna är på plats i norska Meråker för ett läger fokuserat på överfart, Bauhaus-damerna i Bruksvallarna för mängdträning och fart, samtidigt som delar av A-landslaget och Team Bauhaus tränar på höjd i Italien.
En lägerplan som tagits fram tillsammans med tränare och aktiva.
– Just nu har vi flera läger pågående samtidigt. Planen är utformad så att lagen ibland delar på sig, herrar för sig och damer för sig, men också en delning i Team BAUHAUS respektive A-lag. Anledningen är att få högre kvalitet och tränartäthet på vissa samlingar, som varit ett önskemål från aktiva, avslutar Anders Byström.
Emma Ribom har avslutat lägret på grund av sjukdomskänningar med ont i halsen.
Jens Burman är en av de åkare som valde att åka på läger i Meråker – läs mer om valet här