Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland

av Maja Eriksson • 05.12.2025
Linn Gestblom och maken Christian har blivit husägare. Efter säsongen lämnar hon Östersund för värmländska Torsby.

Linn Gestblom och maken Christian har blivit husägare. Efter säsongen lämnar hon Östersund för värmländska Torsby.

I mixedstafetten gjorde Linn Gestblom comeback i världscupen efter en lång period av rehab. Resten av veckan är hon reserv, och redo att hoppa in om sjukdom skulle uppstå i det svenska laget.

Se också: Ny skada har stört uppladdningen

Köpt gård

Samtidigt har hon och maken Christian köpt en gård utanför Torsby. Efter många år i Östersund går nu flyttlasset till hemorten.

– Det är en gård utanför Torsby, med lite mark. Vi ska få tillträde i slutet av året. Det ser jag väldigt mycket fram emot. Det ska bli roligt och är lite pirrigt också. Sannolikt är det största köpet man gör i livet. Vi slog till när tillfället kom, säger Linn Gestblom till NWT.

Är det mycket som behöver fixas?

– Nej, det är egentligen bara att flytta in. Det är väldigt fint och i ordning. Framöver vill man kanske fixa något.

”Förhoppningsvis är jag inte hemma så mycket”

Om allt går enligt plan under säsongen, så kommer Linn inte vara hemma speciellt mycket inledningsvis.

– Christian börjar kanske bo in sig tidigare. Förhoppningsvis är jag inte hemma så mycket ändå, säger hon med tanke på världscupen och OS i februari.

Och hon ser flera fördelar med ett eget boende i Torsby.

– Jag är hemma ganska mycket varje år, så det är bra att ha något eget och inte bo hos mamma och pappa.

Lägenheten hon har i Östersund kommer vara kvar tills vidare.

– I alla fall till efter säsongen, sen får vi se hur vi gör. Det är smidigt att ha något här uppe.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    17.12.2025
  • 1

    Svensk superskräll i IBU-cupen – 19-åringen på pallen

    by Maja Eriksson
    19.12.2025
  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland

    by Maja Eriksson
    05.12.2025
  • 1

    Får chansen i världscupen efter succén: ”Varit ett tufft år”

    by Langd.se
    16.12.2025

Fler artiklar

  • Nya uppgifter: Det kommer ta månader innan dödsorsaken är fastställd

    Dödsfallet av den norske skidskytten Sivert Guttorm Bakken utreds nu av italiensk polis som ett ”misstänkt dödsfall”. Men det kommer att ta lång tid innan dödsorsaken är fastställd.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.12.2025
  • Norska stjärnan: ”Känner inte igen mig själv”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.12.2025
  • Tour de Ski 2025/2026: Totalställningen efter två etapper

    av Maja Eriksson
    30.12.2025
  • Ski Classics lanserar ProAm League

    av Pressmeddelande
    29.12.2025
  • Inga svenska pallplatser i Toblach: ”Hade tyvärr för dåligt fäste”

    av Langd.se
    29.12.2025