Efter framgången i Grönklitt ITT – se intervjun med Elias Andersson från Ski Classics Ski or Die

av Langd.se • 19.02.2025
I helgen gjorde Elias Andersson från Ski Team Göhlins sitt livs lopp när han blev åtta i Grönklitt ITT. Hör honom berätta om sommarträningen, gemenskapen i teamet och den mytomspunna Gnosjöandan.

I helgen gjorde Elias Andersson från Ski Team Göhlins sitt livs lopp när han blev åtta i Grönklitt ITT. Hör honom berätta om sommarträningen, gemenskapen i teamet och den mytomspunna Gnosjöandan.

Efter att Elias Andersson, den 25-åriga skidåkaren från Ski Team Göhlins gått i mål i Grönklitt ITT i söndags väntade en för honom spännande väntan. Han överraskade många med ett starkt lopp som till slut ledde fram till en fin åttonde plats.

Men vem är Elias Andersson? I höstas var Ski Team Göhlins ett av teamen som följdes i Ski Classics Ski or Die. Nu släpps hela intervjun med Elias och där kan du höra honom berätta om lagets utveckling, från en liten grupp vänner till ett större och mer etablerat team. Han kombinerar sin skidkarriär med arbete på en industri i Gnosjö och ser sin styrka i stakningen. Efter tidigare magproblem och en tuff säsong har han haft en stark sommarträning och målet innan säsongen drog igång var att nå en topp 20-placering. Ett mål som nu är uppnått med råge.

Elias beskriver lagandan och gemenskapen inom teamet, särskilt efter en tragisk händelse som förde laget närmare varandra. Han lyfter också fram den unika Gnosjöandan och dess betydelse för både hans inställning och lagets sammanhållning.

Intervjun ser du på SC Play, streamingtjänsten som ingår i medlemskapet på Langd.se. SE INTERVJUN HÄR.

Elias Andersson under Grönklitt ITT. Foto: Reichert/Nordic Focus
Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Reseguide – Bad Gastein: där Ski Classics möter Belle Époque-charm

    Bad Gastein har varit värd för Ski Classics sedan 2022. Stadens dramatiska Belle Époque-arkitektur, vattenfallet som faller 341 meter genom stadens centrum, samt den högbelägna Sportgastein-arenan gör den till ett av de mest distinkta stoppen i kalendern.
    av Leandro Lutz
    19.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 4: En dag utan berg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.09.2026
  • Kagevi stärker greppet om klättrartröjan – Van Eetvelt vann kaotisk etapp

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.09.2026
  • Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031

    av Maja Eriksson
    18.09.2026
  • Svensk pallplats när världscupen i Val di Fiemme inleddes

    av Langd.se
    18.09.2026