VM avslutas med herrarnas masstart i Lenzerheide

av Kjell-Erik Kristiansen • 23.02.2025
VMi Lenzerheide avslutas med herrarnas masstart. Tar Johannes Thingnes Bö sitt sista VM-guld? Här hittar du fakta om tävlingen, tidigare segrare och möjliga vinnare.

VMi Lenzerheide avslutas med herrarnas masstart. Tar Johannes Thingnes Bö sitt sista VM-guld? Här hittar du fakta om tävlingen, tidigare segrare och möjliga vinnare.

Om dagens tävling i VM

I VM-masstarten är det 30 åkare som startar och kör över 15 kilometer. Det är fyra skytten, de två första i liggande och de två sista i stående. För varje missat skott, behöver du åka ett varv i straffrundan, som normalt sett tar 20-25 sekunder extra.

Den första att korsa mållinjen är vinnaren av loppet. I några masstarter är det 60 åkare som startar, och då kör man olika varv innan första skyttet. Det här formatet har inte introducerats på världscupen ännu.

Masstarten kallas ofta ”Skidskyttets Formel 1”. Det är för de jämna fighterna mellan åkarna, det nervösa skyttet med en full skjutbana, och för hur resultatlistan kan ändras under tävlingens gång.

I de loppen behöver man skjuta fort och därför tar flera av skidskyttarna en större risk än i en sprint eller en distans. En straffrunda betyder normalt att du förlorar kontakten med täten och måste jaga bakifrån.

Därför är det viktigt att träffa alla fem skott i första skyttet för att vara i täten direkt. Men det svåraste är normalt det sista skyttet när alla vet att det ska avgöras.

Läs också: Dags för damernas masstart

TIDIGARE. VÄRLDSMÄSTARE

1999 Sven Fischer, GER

2000 Raphael Poiree, FRA

2001 Raphael Poiree, FRA

2002 Raphael Poiree, FRA

2003 Ole Einar Bjørndalen, NOR

2004 Raphael Poiree, FRA

2005 Ole Einar Bjørndalen, NOR

2007 Michael Greis, GER

2008 Emil Hegle Svendsen, NOR

2009 Dominik Landertinger, AUT

2011 Emil Hegle Svendsen, NOR

2012 Martin Fourcade, FRA

2013 Tarjei Bø, NOR

2015 Jakov Fak, SLO

2016 Johannes Thingnes Bø, NOR

2017 Simon Schempp, GER

2019 Dominik Windisch, ITA

2020 Johannes Thingnes Bø, NOR

2021 Sturla Holm Lægreid, NOR

2023 Sebastian Samuelsson, SWE

2024 Johannes Thingnes Bø, NOR

FAVORITER

1) Johannes Thingnes Bø, NOR

Den sista dansen under VM för den största av dem alla. Med två individuella guld redan, har han inget att bevisa. Men JTV vill vinna det sista racet också. Han hittade sin form i skidspåret igen i singelmixedstafetten.

2) Sturla Holm Lægreid, NOR

Han åker normalt inte från ett VM utan en individuell medalj. Katastrofala skidor i distansen och några ovanliga misstag på skjutvallen kommer troligtvis göra han extra motiverad inför masstarten.

3) Eric Perrot, FRA

Vilket mästerskap för den unga fransmannen. Han var snabbast även i spåret när han vann distansen. Perrot har träffar formen exakt i rätt tid och han är också en väldigt snabb skytt. Medalj igen?

UTMANARE

Emilien Jacquelin, FRA

Återigen: Det kan bli vad som helst från Jacquelin. På en bra dag kan ha slå alla. Men hans resultat är som en bergochdalbana. En av flera fransmän med chans att vinna guld.

Sebastian Samuelsson, SWE

”Sebbe” visade under VM i Oberhof att han kan vända saker fort. Behöver förbättra sitt skytte och han har förlorat en spurt två gånger i Lenzerheide: Både mot Bö och Hartweg. Svenskarna hade dåliga skidor i singelmixedstafetten.

Tarjei Bø, NOR

Sista dansen även för storebror Bö. Tarjei har vunnit i världscupen den här säsongen och har är aldrig avskriven om han har en bra dag. Hans nackdelar är farten i skidspåret och det avgörande sista skyttet.

Quentin Fillon Maillet, FRA

En annan som prickat formen till VM. Var bara tre sekunder långsammare än Perrot i skidåkningen under distansen. Och när Fillon Maillet träffar skotten har han farten för att vinna. En rejäl utmanare till guldet.

Tommaso Giacomel, ITA

Italienaren är nöjd med en medalj redan, men det här formatet passar han. Han är snabb på skjutbanan och hans skidåkning är nog bra för att utmana. Fick också en självförtroende-boost in A-ntholz när han visade vad han var kapabel för.

HÄR hittar du startlistorna.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Förhandsfavoriten från Team Ramudden, Emilie Fleten, kämpade med skidorna under årets Vasalopp.
    1

    Mardrömmen för förhandsfavoriten under Vasaloppet

    by Max Östlund
    02.03.2025
  • 1

    Fem skidskyttetalanger att hålla ögonen på inför säsongen 2025/2026

    by Langd.se
    07.10.2025
  • 1

    Skidval till långlopp: ”Detta är den bästa skidan för nästan alla”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.02.2025
  • 1

    Sverige inte i medaljkampen på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    26.02.2025
  • 1

    Nyförlovad och på väg att flytta – stött på ett ovanligt problem

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    19.09.2025

Fler artiklar

  • Väljer att stå över landslagsläger – igen

    Norska landslaget har de senaste dagarna befunnit sig på Mosetertoppen för träningsläger. Återigen utan Kristine Stavås Skistad. Nu hoppas landslaget hitta en lösning på situationen.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.10.2025
  • Här är programmet för Tour de Ski 2025/2026

    av Langd.se
    10.10.2025
  • Landslagsstjärnan startar podd: ”Känns absolut nervöst”

    av Maja Eriksson
    10.10.2025
  • Ny miljonnota för konstsnön – inför skid-VM i Falun

    av Langd.se
    09.10.2025
  • Anders Aukland: ”Två–tre pass i veckan räcker”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    09.10.2025