Lager 157 Ski Team presenterar åkarna i ungdomslaget

av Maja Eriksson • 21.07.2025
Under flera års tid har Lager 157 Ski Team haft en ungdomssatsning. Till årets säsong plockar man in flera nya namn.

Under flera års tid har Lager 157 Ski Team haft en ungdomssatsning. Till årets säsong plockar man in flera nya namn.

Lager 157 Ski Team har de senaste fyra säsongerna haft ett ungdomslag där målet varit att få in fler unga skidåkare i långloppscirkusen. Den senaste säsongen tog man över Exsitec Ski Teams namn där bland annat Anja Stolpe och Bruno Dettmann tävlade.

Nu har man presenterat årets laguppställning.

Se också: Plockar in åkare från Exsitec

Starka resultat

Tre åkare är kvar i teamet från förra året; Anja Stolpe, Bruno Dettmann och Maja Majbäck. Stolpe och Dettmann har varit en del av teamet i flera år och gjort en hel del starka resultat.

Förra säsongen slutade Anja Stolpe på en 11:e plats i Vasaloppet och en 9:e plats helgen innan i Tjejvasan. Bruno Dettmann hade som bäst en 29:e plats i Reistadlöpet i våras.

Föryngrar

Nu utökas laget med tre yngre åkare; Valter Gerle Blomberg, Vera Myhlback och Lisa Alrik. Det blir en rejäl föryngring av ett redan ungt lag. Blomberg och Alrik är födda 2008 och Myhlback 2009.

”Vår satsning mot framtider fortsätter, årets ungdomsgäng är en blandning av nytt och gammalt, skriver Lager 157 Ski Team på sociala medier.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Lager 157 Ski Team (@lager157skiteam)

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026

Fler artiklar

  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    Det blev succé för skidåkarparet Moa Lundgren och Gustav Kvarnbrink under VM i Hyrox. Duon slog svenskt rekord och fick med sig en medalj.
    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026
  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026