Svenska herrarna långt efter – norsk doldis vann

av Langd.se • 24.08.2025
De svenska herrarna som kom till start var långt efter i tidernas första distanslopp med heat.

De svenska herrarna som kom till start var långt efter i tidernas första distanslopp med heat.

Under söndagsförmiddagen avgjordes den näst sista tävlingen under Toppidrettsveka 2025. På programmet stod 4 kilometer fristil i heat, med start vid Torget och målgång i den branta backen upp mot Fästningen. Totalt kördes fem heat för herrar, med 24 åkare i varje. Karsten Vestad, som tävlade i det tredje heatet, noterade dagens snabbaste tid.

Bland förhandsfavoriterna fanns Lars Heggen, som slutade tvåa. Förstårssenioren med flera guld från junior-VM vann sitt heat – det andra av fem – efter en fartökning som fick konkurrenterna att tappa andan.

– Jag tror jag tjänar på sådana här backar. Jag försökte bara gå allt jag kunde hela vägen, hänga med de som låg före och sedan ge allt från botten av cykelbacken till mål. Men jäklar vad det kostade, den där backen är både brant och lång, säger Heggen till Langrenn.com, och tillägger:

– Jag hoppades på att gå bra. Det är en distans som passar mig.

Men i heatet efter kom alltså en som var ännu snabbare. Där åkte Karsten Vestad från Molde och Omegn IF – och var två sekunder snabbare. Och det är just det som gör det nya tävlingsformatet så speciellt.

Svenskarna långt efter

För de svenska herrarna blev det inga topplaceringar. Gustaf Berglund slutade trea i det första heatet, men när alla heat gått i mål räckte hans tid till en 24:e plats. Eric Rosjö körde även han i det första heatet, och hans tid räckte till en 36:e plats.

Calle Halfvarsson noterades för 49:e tid.

”Blir orättvist”

Alla åkare var inte lika förtjusta i det nya tävlingsformatet.

– Du är helt utlämnad till vilket heat du hamnar i och att det går snabbt. Och på snö kommer det att bli väldigt stora skillnader i före, vilket kan göra det orättvist, menar fransmannen Jules Chappaz.

Se också: Norskan vann den historiska tävlingen under Toppidrettsveka

Toppidrettsveka 2025 resultat

Topp 3 herrar, 4km heat

1.Karstein Vestad, Molde og Omegn, 9:20.4
2.Lars Heggen, Team Aker Dæhlie, 9:22.6
3. Simen Hegstad Kruger, Lyn Ski, 9:23.4 

HÄR hittar du resultat.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Sveriges trupp till världscupen i Rupholding

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Hedegart tog medalj i skidskyttecomebacken – vill in i landslaget

    by Maja Eriksson
    11.04.2026
  • Thibaut/NordicFocus
    1

    ”Vet inte var han hämtar sin kraft ifrån”

    by Adrian Orellana Hellerud
    08.03.2026
  • 1

    Avslutar karriären – utmanar OS-kungen i en sista duell

    by langrenn.com
    07.04.2026
  • Authamayou/NordicFocus
    1

    Heggen fortsätter att utmana Klæbo

    by Adrian Orellana Hellerud
    07.03.2026

Fler artiklar

  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    Ski Classics World Championship säsong XVII bestod av 13 tävlingar, och nu har det mest populära loppet utsetts. Det är Pro Teamen och deras åkare som har röstat fram sin favorit.
    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026