Svenska herrarna långt efter – norsk doldis vann

av Langd.se • 24.08.2025
De svenska herrarna som kom till start var långt efter i tidernas första distanslopp med heat.

De svenska herrarna som kom till start var långt efter i tidernas första distanslopp med heat.

Under söndagsförmiddagen avgjordes den näst sista tävlingen under Toppidrettsveka 2025. På programmet stod 4 kilometer fristil i heat, med start vid Torget och målgång i den branta backen upp mot Fästningen. Totalt kördes fem heat för herrar, med 24 åkare i varje. Karsten Vestad, som tävlade i det tredje heatet, noterade dagens snabbaste tid.

Bland förhandsfavoriterna fanns Lars Heggen, som slutade tvåa. Förstårssenioren med flera guld från junior-VM vann sitt heat – det andra av fem – efter en fartökning som fick konkurrenterna att tappa andan.

– Jag tror jag tjänar på sådana här backar. Jag försökte bara gå allt jag kunde hela vägen, hänga med de som låg före och sedan ge allt från botten av cykelbacken till mål. Men jäklar vad det kostade, den där backen är både brant och lång, säger Heggen till Langrenn.com, och tillägger:

– Jag hoppades på att gå bra. Det är en distans som passar mig.

Men i heatet efter kom alltså en som var ännu snabbare. Där åkte Karsten Vestad från Molde och Omegn IF – och var två sekunder snabbare. Och det är just det som gör det nya tävlingsformatet så speciellt.

Svenskarna långt efter

För de svenska herrarna blev det inga topplaceringar. Gustaf Berglund slutade trea i det första heatet, men när alla heat gått i mål räckte hans tid till en 24:e plats. Eric Rosjö körde även han i det första heatet, och hans tid räckte till en 36:e plats.

Calle Halfvarsson noterades för 49:e tid.

”Blir orättvist”

Alla åkare var inte lika förtjusta i det nya tävlingsformatet.

– Du är helt utlämnad till vilket heat du hamnar i och att det går snabbt. Och på snö kommer det att bli väldigt stora skillnader i före, vilket kan göra det orättvist, menar fransmannen Jules Chappaz.

Se också: Norskan vann den historiska tävlingen under Toppidrettsveka

Toppidrettsveka 2025 resultat

Topp 3 herrar, 4km heat

1.Karstein Vestad, Molde og Omegn, 9:20.4
2.Lars Heggen, Team Aker Dæhlie, 9:22.6
3. Simen Hegstad Kruger, Lyn Ski, 9:23.4 

HÄR hittar du resultat.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    FIS ändrar regler – kan hämma stornationerna

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.05.2026
  • 1

    Vasaloppet skärper teknikkontroller

    by Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Tre tips för säkrare rullskidträning

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • 1

    Överlägsna segrar i Stig Classics

    by Maja Eriksson
    04.05.2025
  • 1

    Hjälp oss att bli bättre – få en månad gratis medlemskap

    by Langd.se
    29.05.2026

Fler artiklar

  • JVM-åkare borta en hel säsong – nu klar för storklubb

    19-åringen från Finspång ingick i det svenska stafettlaget som var 6:a på JVM i 2025 och hon vann JSM 2024. Hon har dock varit borta i över ett år med en mystisk skada. Nu byter hon till storklubben Falun Borlänge SK och blir klubbkompis med pojkvännen. Och hoppas komma tillbaka i landslaget.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.06.2026
  • Längdåkare med seger i ny sport

    av Langrenn.com
    01.06.2026
  • Birken ändrar kravet på ryggsäck – över 30 år sedan sist

    av Ingeborg Scheve
    31.05.2026
  • Fullt krig i landslaget: Succétränare säger upp i protest

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Skidprofilerna som springer Stockholm Marathon

    av Langd.se
    29.05.2026