Falun Borlänge SK på cykel- och snöläger!

av langd • 01.06.2010
Åkarna i Falun Borlänge SK har under våren kommit igång fint med barnmarksträningen och vissa av åkarna har redan hunnit med ett första läger.

Åkarna i Falun Borlänge SK har under våren kommit igång fint med barnmarksträningen och vissa av åkarna har redan hunnit med ett första läger.

Åkarna i Falun Borlänge SK har under våren kommit igång fint med barnmarksträningen och vissa av åkarna har redan hunnit med ett första läger.

I början av maj var Bill Impola, Kalle Gräfnings och Adam Steen nere på Mallorca för ett cykelläger. Under en vecka cyklade killarna och de kunde genomföra många fina samt hårda pass i solen och värmen. Mallorcalägret har blivit ett återkommande läger för killarna i klubben genom åren och oftast blir det årets första upptaktsläger. Mallorca bjuder på fina vägar och en vacker miljö vilket gör att förutsättningarna är perfekta för att få ihop en vecka med många timmars cykel.
Jimmie Johnsson, Emma Eriksson och Lina Korsgren är precis hemkomna från läger i Sognefjell. Under sex dagar har åkarna kunnat utföra dagliga skidpass i fina förhållanden med mycket snö och fina spår. Norge och Sognefjell har dessutom fina rullskidvägar vilket också utnyttjades under lägret.
– Målet var att få ett bra mängdläger med mycket skidåkning och det lyckades vi med, säger Emma Eriksson, som är nöjd med lägret.
Framöver väntar några veckors träning på hemmaplan innan vissa av åkarna åker till Sveg för ett nytt läger i mitten av juni.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Svenskarna i Marcialonga

    by langd
    01.02.2010
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Ski Classics-stjärnan med nytt projekt – lanserar eget bröd

    Magnus Vesterheim tog karriärens första pallplatser i Ski Classics i vintras. Nu har han lanserat sitt eget bröd, tillsammans med "Hverdagshelten".
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.05.2026
  • Jocke Abrahamssons första uttagning i finska landslaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.05.2026
  • Några tips som hjälper dig när du vill börja springa

    av Bezky.net/Langd.se
    04.05.2026
  • Norska landslaget i längdskidor – nytt avtal med Kläbo

    av Langd.se
    03.05.2026
  • De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    av Teemu Virtanen
    02.05.2026