Osäker Emma tillbaka i hetluften idag…

av langd • 27.01.2011
Det har varit ganska tyst kring Emma Wikén den här säsongen. Förra året åkte hon världscup och var mycket het. I år har det handlat om förkylningar och tävlingar på hemmaplan. Men idag dyker Emma upp på 10 kilometer fristil vid U23-VM i estniska Otepää.

Det har varit ganska tyst kring Emma Wikén den här säsongen. Förra året åkte hon världscup och var mycket het. I år har det handlat om förkylningar och tävlingar på hemmaplan. Men idag dyker Emma upp på 10 kilometer fristil vid U23-VM i estniska Otepää.

Det har varit ganska tyst kring Emma Wikén den här säsongen.
Förra året åkte hon världscup och var mycket het.
I år har det handlat om förkylningar och tävlingar på hemmaplan.
Men idag dyker Emma upp på 10 kilometer fristil vid U23-VM i estniska Otepää.

– Jag är osäker på formen. Har ju inte tävlat internationellt på den här nivån i vinter och jag har varit förkyld från början av säsongen. Det hela startade innan Bruksvallarna och det blev inget med det, berättar Åsarna-åkaren.
Därför tog det lång tid innan förberedelserna kunde starta som hon hade tänkt sig.
– Fast de sista veckorna har jag fått tränat bra. Vart jag står är dock omöjligt att säga. Jag vet också väldigt lite om dom andra tjejerna i tävlingen, medger Emma Wikén.
Hon räknar med att norskorna är bra, men andra nationer har hon inte översikten över.
– Mitt mål är att göra ett bra lopp som jag kan känna mig nöjd med. Hur långt det eventuellt räcker är omöjligt att säga.
Emma Wikén har med sig klubbkompisen i Åsarna, Hanna Brodin, i dagens millopp. Hanna är kanske det största svenska hoppet med tanke på sina framgångar i världscupen i helgen. Även om det var i sprint och i klassisk stil. Nu väntar något helt annat, men falutjejen har självförtroendet i ordning och hon är en mästerskapsåkare – det har hon bevisat tidigare.
Jennie Öberg är också full av självförtroende efter att hon under två helger har fått köra världscuptävlingar mot tuffaste motstånd. Jennie har plockat poäng två helger efter varandra – i fristil i Liberec och i klassisk i Otepää, vilket tyder på att hon bör kunna kämpa långt framme också här i U23-VM.
Sista svenskan är Lisa Larsen, som också har stora meriter från JVM, men som är lite mer av en outsider efter en säsong där Lisa inte synts så mycket. Stockholmskan gör hur som helst en mycket intressant start idag.
De fyra herrarna är Martin Liljemark, Anton Lindblad, Fredrik Jonsson och Calle Halfvarsson. Här finns flera världstoppar bland senioråkarna med och det vore en överraskning med en svensk medalj.
Tävlingarna går i Eurosport 2, och första start för damerna är redan 09,00 svensk tid (Estland ligger en timme före, starten går 10,00 lokal tid), medan herrarna drar igång 10,30 svensk tid.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    28-åringen körde OS i längdskidor för Schweiz i vintras. Nu står det klart att Lea Fischer byter till skidskytte.
    av Maja Eriksson
    16.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    av ProXCskiing.com
    16.06.2026
  • Fiasko i spåret – rekordintäkter för finska stjärnan

    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Langd.se söker journalist med passion för längdskidor

    av Langd.se
    15.06.2026
  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026