Vallatips inför Tjejvasan

av langd • 24.02.2012
Dags för Tjejvasan och vill du ha vallatips finns de här

Dags för Tjejvasan och vill du ha vallatips finns de här

Dags för Tjejvasan och vill du ha vallatips finns de här

Vallatipset är baserat på väderleksprognoser och testing. Väderleken har stabiliserat sig och temperaturen är nu på minussidan av nollstrecket, vilket gör spåren mycket snabba. Tänk på att rugga skidan väl och lägga en noggrann grund för fästvallan.

TEMPERATURPROGNOS

Oxberg kl. 10.00 -3ºC

Mora kl. 13.00 1ºC

STRUKTUR

Stenslipade skidor: Medium. Kom ihåg att rill ovanpå stenslip ofta ger bättre glid.

Swix Rilljärn:

”Traktor”: 1 mm (ger bruten struktur)

”Rak rill”: 1 mm (vals som präglar en rätt struktur).

GLID

Alternativ 1:

1. Värm in LF6, låt kallna. Värm in en gång till, efter avkylning sickla av med plexisickel och borsta med Swix brons- eller stålborste.

2. Avsluta med Swix blå nylon poleringsborste.

Alternativ 2:

1. Värm in LF6, låt kallna. Värm in en gång till, efter avkylning sickla av med plexisickel och borsta med Swix brons- eller stålborste.

2. Värm in Marathon DHF 104 BW alt. HF6, låt kallna. Efter avkylning sickla av med plexisickel och borsta med Swix brons- eller stålborste

3. Lägg på Cera F FC8X. Använda vallajärn på ca. 160°C. Dra järnet snabbt över belaget. Vänta i ca. 10 min. och borsta bort från belaget med en hästhårs- eller vildsvinsborste.

4. Avsluta med Swix blå nylon poleringsborste.

FÄSTE

1. Rugga fästzonen med slippapper #100 (Swix T330 el. T0011).

2. Spraya på ett lager med KB20 grundklister alt. värm in ett lager KR30 Blått klister (låt grunden kallna).

3. Lägg på ett lager K22 Universal klister alt. vid tidig start K35 Violett. Lagrets längd och tjocklek bör anpassas efter skidans hårdhet.

4. Du som startar i de första startleden tänk på att hela tiden hålla skidan i rörelse under testning för att inte få ifrysning.

 

Ladda ner vallatipset som pdf här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Fick aldrig guld – men avslutar med OS-silver i bagaget

    Hon har varit ett av de stora hoten mot den svenska dominansen i sprint. Trots över 10 år i världseliten kom aldrig mästerskapsguldet som Nadine Fähndrich önskade. Men nu kan 30-åringen från Schweiz lägga av med gott samvete. Hon fick äntligen sin OS-medalj till slut!
    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.04.2026
  • Bryter tystnaden efter beskedet: ”En bitter eftersmak”

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2026
  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Avslutade säsongen starkt – nu lämnar 32-åringen topplaget

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    av Leandro Lutz
    15.04.2026