fredag, jan 27, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Ida Dahl 25,634,041
3 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
4 Andreas Nygaard 25,001,087
5 Tord Asle Gjerd... 24,585,729
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Emilie Fleten 24,325,898
8 Lina Korsgren 24,261,574
9 Max Novak 24,242,504
10 Oskar Kardin 24,167,787
11 Johannes Eklöf 24,059,635
12 Britta Johansso... 24,058,203
13 Stian Hoelgaard 23,898,052
14 Morten Eide Ped... 23,801,744
15 Johan Hoel 23,746,548
16 Herman Paus 23,352,248
17 Karstein Johaug 23,295,531
18 Torleif Syrstad 23,088,817
19 Magnus Vesterhe... 23,035,079
20 Runar Skaug Mat... 23,016,684
21 Vetle Thyli 22,626,609
22 Marcus Johansso... 22,602,890
23 Maxim Vylegzhan... 22,501,703
24 Thomas Ødegaard... 22,141,107
25 Anders Aukland 22,106,993
26 Axel Jutterströ... 22,101,993
27 Joar Thele 22,089,606
28 Torgeir Sulen H... 21,912,117
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,524,247
31 Chris Andre Jes... 21,473,447
32 Ermil Vokuev 21,432,680
33 Nils Dahlsten 21,328,102
34 Jiří Pliska 21,021,748
35 Amund Riege 21,005,359
36 Stanislav Řezáč... 20,468,085
37 Gabriel Höjlind... 20,190,935
38 Jan Šrail 20,176,199
39 Stian Berg 19,880,354
40 Fabián Štoček... 19,822,756
41 Petter Soleng S... 19,625,489
42 Thomas Joly 19,599,928
43 Sofie Elebro 19,544,075
44 Viktor Mäenpää... 19,499,879
45 Mauro Brigadoi 19,418,543
46 Anikken Gjerde ... 19,342,483
47 Simen Engebrets... 19,178,110
48 Bastien Poirrie... 19,138,063
49 Patrick Fossum ... 18,844,680
50 Alexey Shemiaki... 18,653,161
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Vasaloppet de 1000 bästa

Här är listan över de 1000 bästa i Vasaloppet 2010, samt de 50 bästa damerna. Alla från Jörgen Brink ner till placering 1000.

1-100
1      Jörgen Brink      Hudiksvalls IF     04:02:59    
2     Daniel Tynell     Grycksbo IF OK     04:02:59    
3     Stanislav Rezac     Czech Republic     04:03:02     +00:03
4     Jörgen Aukland     Norway         04:03:06     +00:07
5     Fredrik Östberg     Falun/Borlänge SK     04:03:37     +00:38
6     Marco Cattaneo     Italy         04:03:51     +00:52
7     Oskar Svärd         Vålådalens SK     04:04:54     +01:55
8     Erik Eriksson     IFK Mora SK     04:05:04     +02:05
9     Markus Jönsson     Ulricehamns IF     04:05:08     +02:09
10     Dan Moberg         Ulricehamns IF     04:05:09     +02:10
11      Kalle Gräfnings      Falun/Borlänge SK     04:05:14     +02:15
12     Martin Larsson     Arvika IS         04:06:00     +03:01
13     Rikard Andreasson     IFK Mora SK     04:06:00     +03:01
14     Markus Leijon     IFK Mora SK     04:06:01     +03:02
15     Martin Rosvall     Lycksele IF         04:06:02     +03:03
16     Thobias Fredriksson     AXA Sports Club     04:06:03     +03:04
17     Thomas Freimuth     Germany         04:06:05     +03:06
18     Mathias Fredriksson     AXA Sports Club     04:07:06     +04:07
19     Martin Johansson     IFK Mora SK     04:07:41     +04:42
20     Joakim Engström     IFK Mora SK     04:07:48     +04:49

21      Thomas Henriksen      Norway         04:07:49     +04:50
22     Rikard Tynell     Falun/Borlänge SK     04:08:00     +05:01
23     Fredrik Byström     Sollefteå SK         04:08:14     +05:15
24     Lars Suther         IFK Mora SK     04:08:45     +05:46
25     Svein Tore Sinnes     Norway         04:09:28     +06:29
26     Erik Andersson     Malungs IF         04:09:30     +06:31
27     Ivar Tveiten         Norway         04:11:10     +08:11
28     Per-Olov Svahn     Boxholm-Ekeby SK     04:11:13     +08:14
29     Jimmie Johnsson     Falun/Borlänge SK     04:11:25     +08:26
30     Anders Aukland     Norway         04:12:19     +09:20
31      Kjetil Dammen      Norway         04:12:24     +09:25
32     Gustav Hall         IFK Mora SK     04:12:26     +09:27
33     Benjamin Seifert     Germany         04:12:40     +09:41
34     Pär Jonsson         Dala-Järna IK     04:12:55     +09:56
35     Andrè Haugsbö     Norway         04:13:01     +10:02
36     Tomas Jakoubek     Czech Republic     04:13:11     +10:12
37     Frode Jermstad     Norway         04:13:16     +10:17
38     Gunnar Hammarberg     Östersunds Skidlöparekl     04:14:39     +11:40
39     Peter Arnesson     IF Hallby SOK     04:14:47     +11:48
40     Oscar Bergström     IFK Mora SK     04:14:48     +11:49

41      David Frisk          IFK Mora SK     04:14:48     +11:49
42     Stefan Sunnerberg     SK Ringen         04:14:48     +11:49
43     Martin Sutter     Austria         04:14:49     +11:50
44     Erling Christiansen     Norway         04:14:50     +11:51
45     Lars Ljung         Hudiksvalls IF     04:14:51     +11:52
46     Mats Jakobsson     Finland         04:14:53     +11:54
47     Knut Anders Hatlen     Norway         04:15:36     +12:37
48     Ole Christian Mork     Norway         04:16:17     +13:18
49     Audun Laugaland     Norway         04:16:29     +13:30
50     Thomas Alsgaard     Norway         04:16:29     +13:30
51      Steffen Saeterhagen Paulsen  Norway         04:16:31     +13:32
52     Anders Palmér     Karlslunds IF     04:17:12     +14:13
53     Gustav Nordström     Gävle Skidkamrater     04:17:14     +14:15
54     Fredric Uusitalo     Sollefteå SK         04:17:40     +14:41
55     Jeremy Weibel     France         04:17:42     +14:43
56     Ronnie Löf         Högbo GIF         04:17:44     +14:45
57     Mikael Östberg     Falun/Borlänge SK     04:17:45     +14:46
58     Magnus Myhr     Åsarna IK         04:17:45     +14:46
59     Ole Jakob Naess     Norway         04:17:47     +14:48
60     Priit Talves         Estonia         04:17:58     +14:59

61      Martti Himma      Estonia         04:18:09     +15:10
62     Adam Johansson     IFK Mora SK     04:18:21     +15:22
63     Adam Steen         Falun/Borlänge SK     04:18:23     +15:24
64     John Björgård     Norway         04:18:26     +15:27
65     Thomas Steurer     Austria         04:18:28     +15:29
66     Bill Impola         Falun/Borlänge SK     04:19:25     +16:26
67     Jerry Ahrlin         Vålådalens SK     04:19:41     +16:42
68     Heikki Karjaluoto     Finland         04:19:57     +16:58
69     Sebastien Isenmann     France         04:20:29     +17:30
70     Eirik Kurland Olsen     Norway         04:20:48     +17:49
71      Andreas Argårds      IFK Mora SK     04:21:24     +18:25
72     Kjartan Roland     Norway         04:21:40     +18:41
73     Björn Holmberg     Räddningstjänsten Dala    04:21:41     +18:42
74     Josef Lipburger     Austria         04:21:52     +18:53
75     Jan Olav Beitmyren     Norway         04:21:52     +18:53
76     Robin Norum     IFK Umeå         04:21:57     +18:58
77     Geir Strandbakke     Norway         04:22:11     +19:12
78     Anders Myrland     Norway         04:22:18     +19:19
79     Martin Isaksson     IFK Umeå         04:23:06     +20:07
80     Timo Juursalu     Estonia         04:23:07     +20:08

 8 1           E i n a r   R a k n e s   B r e k k e          N o r w a y            0 4 : 2 3 : 1 0        + 2 0 : 1 1
 8 2        P a t r i k   K a r l s s o n        F a l u n / B o r l ä n g e   S K        0 4 : 2 3 : 2 8        + 2 0 : 2 9
 8 3        A n d e r s   H ö g b e r g        I F K   U m e å            0 4 : 2 3 : 3 5        + 2 0 : 3 6
 8 4        C h r i s t o f f e r   C a l l e s e n        N o r w a y            0 4 : 2 3 : 4 0        + 2 0 : 4 1
 8 5       J o h a n   S a m u e l s s o n        S K   J ä r v e n            0 4 : 2 3 : 4 0        + 2 0 : 4 1
 8 6       T o m m y   Å s e n        N o r w a y            0 4 : 2 3 : 4 1        + 2 0 : 4 2
 8 7        J o n a s   B y m a n        M y s s jö   O v i k e n s   I F        0 4 : 2 3 : 4 3        + 2 0 : 4 4
 8 8       G u i l l a u m e   L a l e v é e        F r a n c e            0 4 : 2 3 : 4 6        + 2 0 : 4 7
 8 9        M a r e k   P a z d e r s k a        C z e c h   R e p u b l i c        0 4 : 2 3 : 4 8        + 2 0 : 4 9
 9 0        T h o m a s   S t r i d        I F K   M o r a   S K        0 4 : 2 3 : 5 4        + 2 0 : 5 5
91      Christian Olsson      Tranemo IF         04:24:01     +21:02
92     Håvard Hansen     Norway         04:24:10     +21:11
93     Jakob Börjesson     Lima IF         04:24:11     +21:12
94     Eirik Watterdal     Norway         04:24:19     +21:20
95     Niklas Karlsson     IFK Mora SK     04:24:25     +21:26
96     Lars Amund Toftegaard     Norway         04:24:39     +21:40
97     Samuel Norlén     Dala-Järna IK     04:24:44     +21:45
98     Björn Horg         Norway         04:25:26     +22:27
99     Daniel Nordebo     Älvsby IF Skidklubb     04:25:58     +22:59
100     Lassi Karonen     Brudpiga RK     04:26:08     +23:09

101-200
101      Anders Birkenes      Norway         04:26:12     +23:13
102     Ulf Tingelöf         Kraftstaven Ski Team     04:26:15     +23:16
103     Pasi Vuori         Finland         04:26:23     +23:24
104     Klas Nilsson         Skellefteå SK     04:26:48     +23:49
105     John Vikman     Borås GIF         04:27:00     +24:01
106     Toni Kinnunen     IK Jarl Rättvik     04:27:03     +24:04
107     Vincent Mougel     France         04:27:29     +24:30
108     Jan Jacob Verdenius     Norway         04:27:33     +24:34
109     Kåre Ulevåg         Norway         04:27:35     +24:36
110     Anders Sörensson     Tanums IF         04:27:36     +24:37
111      Thomas Rönbeck      Norway         04:27:39     +24:40
112     Antti Peltonen     Finland         04:27:42     +24:43
113     Jarle Thon         Norway         04:27:45     +24:46
114     Anders Johansson     Håfreströms IF     04:28:00     +25:01
115     Tony Bjørnbakken     Norway         04:28:22     +25:23
116     Asbjörn Eritsland     Norway         04:28:25     +25:26
117     Sindre Sandbakk     Norway         04:28:48     +25:49
118     Geir Thune         Norway         04:29:13     +26:14
119     Martin Möller     Norway         04:29:29     +26:30

120     Hampus Lindblom     Åsarna IK         04:29:30     +26:31
121      Morten Aas          Norway         04:29:32     +26:33
122     Jarkko Jauho     Finland         04:29:38     +26:39
123     Björn Rydvall     Lycksele IF         04:29:39     +26:40
124     Jon Olsen         Norway         04:29:40     +26:41
125     Niclas Bärj         Hybo AIK         04:29:41     +26:42
126     Olle Sjöström     Karlslunds IF     04:29:52     +26:53
127     Marcus Johansson     Borås GIF         04:29:52     +26:53
128     Moreno Giacomelli     Italy         04:30:12     +27:13
129     Arnold Egger     Austria         04:30:24     +27:25
130     Niko Nättinen     Finland         04:30:27     +27:28
131      Anders Johansson      OK Skogshjortarna     04:30:29     +27:30
132     Rasmus Blom     Högsäter GF         04:30:48     +27:49
133     Erik Wickström     Borås SK         04:30:56     +27:57
134     Tobias Johansson     AXA Sports Club     04:30:57     +27:58
135     Johan Lintzén     Luleå Gjutarens IF     04:31:01     +28:02
136     Pål Rise         Norway         04:31:30     +28:31
137     Olav Holter         Norway         04:31:35     +28:36
138     Ståle Opstad         Norway         04:31:59     +29:00
139     Risto Maegi         Estonia         04:32:01     +29:02
140     Jukka-Pekka Ojala     Finland         04:32:01     +29:02

141      Andreas Karlsson      Hällbybrunns IF     04:32:01     +29:02
142     Tomas Löfgren     Kvarnsvedens GoIF SK     04:32:12     +29:13
143     Teemu Virtanen     Finland         04:32:17     +29:18
144     Bjørn Kristian Bjercke     Norway         04:32:39     +29:40
145     Peter Johansson     OK Skogshjortarna     04:32:41     +29:42
146     Lars Tuoremaa     Karesuando Fyrklöver     04:32:42     +29:43
147     Tore Stengrundet     Norway         04:32:49     +29:50
148     Niklas Jonasson     Svegs IK         04:32:55     +29:56
149     Patrick Åserud     Norway         04:32:56     +29:57
150     Thommy Larsson     Stockviks Skidförening     04:33:16     +30:17
151      Odd Snerthammer      Norway         04:33:19     +30:20
152     Jens Hagback     Finland         04:33:21     +30:22
153     Marco Crestani     Italy         04:33:27     +30:28
154     Öyvind Viken     Norway         04:33:28     +30:29
155     Jonatan Steen     Falun/Borlänge SK     04:33:33     +30:34
156     Pål Cato Elshaug     Norway         04:33:35     +30:36
157     Knut Engebretsen     Norway         04:33:35     +30:36
158     Anders Karlsen     Norway         04:33:49     +30:50
159     Rasmus Fröslev Jensen     Denmark         04:34:03     +31:04
160     Fredrik Sätter     Mattmars SK     04:34:08     +31:09

161      Nils Berglund      Norsjö Skidklubb     04:34:09      +31:10
162     Arild Olav Sagvold     Norway         04:34:11     +31:12
163     Rickard Noberius     AXA Sports Club     04:34:20     +31:21
164     Thomas Säthergren     F 21 IF, Luleå     04:34:22     +31:23
165     Andreas Berglund     F 21 IF, Luleå     04:34:24     +31:25
166     Per Wangel         Falu IK         04:34:28     +31:29
167     Morten Gröan     Norway         04:34:31     +31:32
168     Axel Bergsten     Eksjö SOK         04:35:06     +32:07
169     Lasse Mölgaard Nielsen     Denmark         04:35:12     +32:13
170     Jonas Persson     Strömnäs GIF     04:35:15     +32:16
171      Öyvind Watterdal      Norway         04:35:30     +32:31
172     David Lingfors     IF Hallby SOK     04:35:40     +32:41
173     Patrik Lind         Torshälla-Nyby IS     04:35:46     +32:47
174     Öystein Engesveen     Norway         04:35:56     +32:57
175     Henrik Alm         Idre SK         04:35:56     +32:57
176     Hans Carlsson     Väsby SK         04:35:58     +32:59
177     Svein Olav Utistog     Norway         04:36:23     +33:24
178     Stein Joks         Norway         04:36:24     +33:25
179     Olaf Tufte         Norway         04:36:26     +33:27
180     André Jakobsson     Öråns SK         04:36:39     +33:40

181      Joakim Åleheim      Nybro SKI         04:36:40     +33:41
182     Petr Nesvadba     Czech Republic     04:37:06     +34:07
183     Sigmund Rimstad     Norway         04:37:06     +34:07
184     Eric Simonsson     Landöns IF         04:37:14     +34:15
185     Corrado Vanini     Italy         04:37:17     +34:18
186     Lars Åslin         Delsbo IF         04:37:34     +34:35
187     Janis Teteris         Latvia         04:38:03     +35:04
188     Stefan Nordlander     Navåsens FK     04:38:11     +35:12
189     Vegard Sörumshagen     Norway         04:38:19     +35:20
190     Paul Aksel Authen     Norway         04:38:21     +35:22
191      Tomas Nordqvist      Matfors SK         04:38:23      +35:24
192     Mikael Lindberg     Domnarvets GoIF     04:38:38     +35:39
193     Douglas Amos     Svegs IK         04:39:04     +36:05
194     Martin Henriksson     Ulricehamns IF     04:39:11     +36:12
195     Mattias Karlsson     Ulricehamns IF     04:39:16     +36:17
196     Aslak Berglund     Norway         04:39:22     +36:23
197     John Eirik Karlsen     Norway         04:39:24     +36:25
198     Marcus Thormé     Lindena OK         04:39:28     +36:29
199     Björn-Tore Lunde     Norway         04:39:33     +36:34
200     Lars Petter Stormo     Norway         04:39:38     +36:39

201-300

201      Sami Kuisma      Finland         04:39:39      +36:40
202     Christian Grannas     Finland         04:39:45     +36:46
203     Frantisek Landa     Czech Republic     04:39:46     +36:47
204     Per Janzon         Arboga SK         04:39:53     +36:54
205     Staffan Johansson     Linköpings SK     04:40:02     +37:03
206     Markus Knutgård     Haparanda SKT     04:40:03     +37:04
207     Helge Johansen     Norway         04:40:04     +37:05
208     David Berg         Bodsjöböle SK     04:40:05     +37:06
209     Johan Myhr         Valsjöns IF         04:40:06     +37:07
210     Terje Heggelund     Norway         04:40:08     +37:09
211      Vebjörn Kvernerud      Norway         04:40:11      +37:12
212     Thomas M Knutsen     Norway         04:40:14     +37:15
213     Anders Strid         Lucksta IF         04:40:15     +37:16
214     Thomas Wallinder     City Wolfs SC     04:40:16     +37:17
215     Jonas Holst         Istrums SK         04:40:17     +37:18
216     Odd Arne Nerigård     Norway         04:40:21     +37:22
217     Pär-Anders Järsenholt     Vålådalens SK     04:40:22     +37:23
218     Simon Palmblad     Hallstahammar SK     04:40:30     +37:31
219     Mats Mattes         Edsbyns SK         04:40:38     +37:39
220     Svein Fjeldheim     Norway         04:40:45     +37:46

221      Michael Richter      Germany         04:40:56      +37:57
222     Rune Höiås         Norway         04:40:58     +37:59
223     Anders Bennitz     OK Renen         04:41:13     +38:14
224     Henric Malmqvist     Saltsjöbadens SLK     04:41:15     +38:16
225     Janne Väisänen     Finland         04:41:22     +38:23
226     Jan Troeng         Storviks IF         04:41:37     +38:38
227     Jan Karlsson         Norsjö Skidklubb     04:41:45     +38:46
228     Sergey Ivanov     Russian Federation     04:41:51     +38:52
229     Andreas Mathisen     Tunafors SK         04:41:51     +38:52
230     Richard Larsson     Norway         04:41:54     +38:55
231      Manuel Schnurrer      Germany         04:42:10      +39:11
232     Rico Schaller     Germany         04:42:10     +39:11
233     Vincent Caccamo     Switzerland         04:42:17     +39:18
234     Jostein Frorud     Norway         04:42:26     +39:27
235     Tomas Andersson     Långshyttans AIK     04:42:28     +39:29
236     Anders Blakstvedt     Norway         04:42:30     +39:31
237     Jens Aas         Norway         04:42:30     +39:31
238     Jan Morten Pettersen     Norway         04:42:31     +39:32
239     John Andén         Ulricehamns IF     04:42:42     +39:43
240     Trond Erik Taugland     Norway         04:42:44     +39:45

241      Jens Carlevi          Studentidrotten Luleå     04:42:45      +39:46
242     Gabriel Stegmayr     Vansbro AIK Skidklubb     04:42:45     +39:46
243     Roger Espeli         Norway         04:42:54     +39:55
244     Ronny Halvarsson     IFK Mora SK     04:42:55     +39:56
245     Johan Eriksson     Räddningstjänsten Dala      04:43:08     +40:09
246     Carl Magnusson     IFK Mora SK     04:43:15     +40:16
247     Nils Andre Reinfjord     Norway         04:43:20     +40:21
248     Håkan Wallberg     Hägglunds IOFK     04:43:20     +40:21
249     Jan Erik Grude     Norway         04:43:23     +40:24
250     Per Eklöf         Karlslunds IF     04:43:37     +40:38
251      Tommy Ljung      Östersunds OK     04:43:48     +40:49
252     Mattias Ström     Dala-Järna IK     04:43:49     +40:50
253     Martin Lundgren     Sundsvalls OK     04:43:54     +40:55
254     Tom Kreken         Norway         04:43:56     +40:57
255     Fredrik Rosén     Jönköpings OK     04:44:04     +41:05
256     Eivind Lande         Norway         04:44:11     +41:12
257     Alar Savastver     Estonia         04:44:19     +41:20
258     Simon Dräyer     Switzerland         04:44:22     +41:23
259     Daniel Wästerlund     Idre SK         04:44:27     +41:28
260     Håvard Kvernerud     Norway         04:44:32     +41:33

261      Viktor Elfvén      IF Hagen         04:44:40     +41:41
262     Otto Leikvangen     Norway         04:44:43     +41:44
263     Bjarne Rud         Norway         04:44:44     +41:45
264     Ulf Tingström     IK Jordbänningarna     04:44:52     +41:53
265     Jussi Heikkinen     Finland         04:44:54     +41:55
266     Christian Beck     Sågmyra SK         04:44:55     +41:56
267     Gunnar Kristian Waehre     Norway         04:45:02     +42:03
268     Ole Andreas Halvorsen     USA         04:45:04     +42:05
269     Ola Holmestad     Norway         04:45:05     +42:06
270     Åsmund Morgestad     Norway         04:45:05     +42:06
271      Jaroslav Stadtherr      Czech Republic     04:45:06     +42:07
272     Torbjørn Blom-Hagen     Norway         04:45:11     +42:12
273     Björn-Inge Larsen     Norway         04:45:13     +42:14
274     Robert Hällmark     Studentidrotten Luleå     04:45:16     +42:17
275     John Arne Holtet     Norway         04:45:43     +42:44
276     Christopher Syvertsen Ö     Norway         04:45:44     +42:45
277     Simon Undemar     Karlslunds IF     04:45:44     +42:45
278     Ladislav Ptacovsky     Czech Republic     04:45:44     +42:45
279     Per Persson         Jämtkraft IF         04:45:48     +42:49
280     Eskil Fölstad         Norway         04:45:54     +42:55

281      Roger Otten Nordby      Norway         04:46:01     +43:02
282     Jan Erlend Innselset     PEAB IF         04:46:04     +43:05
283     Matteo Sironi     Italy         04:46:04     +43:05
284     Even Klund         Norway         04:46:05     +43:06
285     Stefan Koren     Bjursås IK         04:46:11     +43:12
286     Jan Gunnar Naess     Norway         04:46:19     +43:20
287     Magne Myhre     Norway         04:46:20     +43:21
288     Bredo Glomsrød     Norway         04:46:23     +43:24
289     Steffen Schneider     Germany         04:46:26     +43:27
290     Martin Lawaetz     Denmark         04:46:46     +43:47
291      Roberto Gabrielli      Italy         04:46:54     +43:55
292     Erik Martinsson     Dalstorps IF         04:47:02     +44:03
293     Olle Karlsson     Vilhelmina IK     04:47:18     +44:19
294     Kristian Eklund     Finland         04:47:20     +44:21
295     Indrek Tärno         Estonia         04:47:20     +44:21
296     Andrus Kasekamp     Estonia         04:47:23     +44:24
297     Martin Josefsson     OK Vivill         04:47:25     +44:26
298     Erik Melin         Göteborgs Skidklubb     04:47:29     +44:30
299     Ulrich Ghisler     Denmark         04:47:29     +44:30
300     Ulf Jansson         Östervåla IF         04:47:32     +44:33

301-400

301      Martin Eriksson      Skanska IF         04:47:38     +44:39
302     Thomas Holter     Norway         04:47:48     +44:49
303     Jörn Hemma         Norway         04:47:53     +44:54
304     Peter Henningsson     IK Jordbänningarna     04:48:02     +45:03
305     Niclas Andersson     SK Ringen         04:48:13     +45:14
306     Marcus Ullman     OK Alehof         04:48:15     +45:16
307     Johan Jönsson     Karlslunds IF     04:48:15     +45:16
308     Ingemar Eriksen     Norway         04:48:19     +45:20
309     Amund Saxrud     Norway         04:48:22     +45:23
310     Mathias Teigen Rasch-Halvorsen  Norway     04:48:23     +45:24
311      Sebastian Backlund      Eksjö SOK         04:48:30     +45:31
312     Olle Hjerne         IFK Tumba SOK     04:48:34     +45:35
313     Thomas Skogh     Roslagsbro IF     04:48:36     +45:37
314     Kim Andre Hansen     Norway         04:48:40     +45:41
315     Jörgen Ohlin         OK Linné         04:48:43     +45:44
316     Magnus Lundbäck     Bergnäsets AIK     04:48:47     +45:48
317     Torbjörn Svenningsson     Mullsjö SOK     04:48:53     +45:54
318     Sven Krohn         Norway         04:49:04     +46:05
319     Kjell Häggqvist     Hudiksvalls IF     04:49:25     +46:26
320     Fredrik Malmström     Sävast Ski Team     04:49:40     +46:41

321      Christer Stefansson      Östersunds Skidlöparekl     04:49:40     +46:41
322     Magnor Rypdal     Norway         04:49:45     +46:46
323     Tommi Ratilainen     Södertälje IF         04:49:56     +46:57
324     Jonas Henningsson     Roslagsbro IF     04:50:01     +47:02
325     Jakob Hjelmåker     IK Stern         04:50:01     +47:02
326     Martin Backéus     Korsnäs IF Skidklubb     04:50:04     +47:05
327     Dick Gustafsson     OK Landehof     04:50:06     +47:07
328     Runar Martinsen     Norway         04:50:10     +47:11
329     Tor Einar Hårstadhaugen     Norway         04:50:13     +47:14
330     Lars Persson         Östersunds Skidlöparekl     04:50:14     +47:15
331      Björn Hänninen      Åmots SK         04:50:14     +47:15
332     Odd Magne Ruud     Norway         04:50:18     +47:19
333     Martin Bratt         IFK Mora SK     04:50:28     +47:29
334     Göran Sahlin     Falköpings AIK SK     04:50:32     +47:33
335     Joel Larsson         Häggenås SK     04:50:36     +47:37
336     Erik Karlsson     Källbottens IK Ludvika     04:50:37     +47:38
337     Erik Strand         Dalregementets IF     04:50:45     +47:46
338     Eirik Naess-Ulseth     Norway         04:50:57     +47:58
339     Öyvind Hasli     Norway         04:51:03     +48:04
340     Kenneth Gavoll Hansen     Norway         04:51:05     +48:06

341      Arvi Ailinpieti      Finland         04:51:09     +48:10
342     Max Bern Hansen     Norway         04:51:10     +48:11
343     Magnus Hedlund     Granbergsdals IF     04:51:13     +48:14
344     Martin Furrer     Switzerland         04:51:22     +48:23
345     Mats Carlberg     Karlslunds IF     04:51:25     +48:26
346     Geir Martin Björkeng     Norway         04:51:27     +48:28
347     Yngve Aasum     Norway         04:51:28     +48:29
348     Erik Holmberg     IK Hakarpspojkarna     04:51:28     +48:29
349     Kjetil Fareth         Norway         04:51:34     +48:35
350     Emil Johansson     IK Hakarpspojkarna     04:51:39     +48:40
351      Fredrik Gustafsson      Strängnäs-Malmby OL     04:51:39     +48:40
352     Per Christian Pettersen     Norway         04:51:44     +48:45
353     Jan Aldén         Finland         04:51:46     +48:47
354     Erling Kindem     Norway         04:51:56     +48:57
355     Owe Holmstrand     Finnskogarnas SK     04:52:02     +49:03
356     Arild Hagesveen     Norway         04:52:19     +49:20
357     Magnus Hårdén     Älvdalens IF Skidklubb     04:52:22     +49:23
358     Anders Nordby Gullhav     Norway         04:52:31     +49:32
359     Per Morten Kleggetveit     Norway         04:52:33     +49:34
360     Lars Norin         Järvsö IF         04:52:33     +49:34

361      Jonas Jensen Croff      Norway         04:52:35     +49:36
362     Bengt Björklund     Karlslunds IF     04:52:40     +49:41
363     Magnus Andersson     City Wolfs SC     04:52:41     +49:42
364     Nils Anders Bruun     Norway         04:52:43     +49:44
365     Bernt Niva         IFK Kiruna         04:52:49     +49:50
366     Antti Karonen     Brudpiga RK     04:52:54     +49:55
367     Arne Engen         Norway         04:52:57     +49:58
368     Bjørn Eriksen     Norway         04:52:58     +49:59
369     Patrik Attemark     Nacka Värmdö SK     04:53:04     +50:05
370     David Erixon     IF Hallby SOK     04:53:05     +50:06
371      Lennart Holmström      Åland         04:53:09     +50:10
372     Rune Veie         Norway         04:53:16     +50:17
373     Thomas Lawaetz Rasmussen  Denmark         04:53:18     +50:19
374     Joakim Svensson     Hultfreds Löparklubb     04:53:20     +50:21
375     Thomas Karlsson     Enhörna IF         04:53:25     +50:26
376     Niclas Hansson     Burseryds IF     04:53:28     +50:29
377     Swen Pöppel         Germany         04:53:29     +50:30
378     Martin Norberg     Kuivakangas SK     04:53:34     +50:35
379     Anders Böhlmark     IFK Mora SK     04:53:37     +50:38
380     Thor Magne Ulven     Norway         04:53:43     +50:44

381      Ole Reinhart Sandstad      Norway         04:53:47     +50:48
382     Clas Björling     Nacka Värmdö SK     04:53:49     +50:50
383     Lars Atle Holm     Norway         04:53:52     +50:53
384     Mathias Häggblom     Brännebrona SK     04:53:56     +50:57
385     Håvard Grenan     Norway         04:53:58     +50:59
386     Fredrik Mickelsson     Kilafors SK         04:53:58     +50:59
387     Fredrik Wallin     IFK Mora SK     04:54:03     +51:04
388     Frode Bovin         Norway         04:54:07     +51:08
389     Christofer Stork     Månkarbo IF     04:54:10     +51:11
390     Martin Norder     SK Bore         04:54:16     +51:17
391      Björn Michael Jarmund      Norway         04:54:19     +51:20
392     Stefan Ekman     Strömsbergs IF     04:54:29     +51:30
393     Mattias Claesson     Kumla Skidförening     04:54:30     +51:31
394     Oleg Terentiev     Russian Federation     04:54:30     +51:31
395     Nicklas Johansson     City Wolfs SC     04:54:32     +51:33
396     Tobias Thorsson     IK Trenne Ullared     04:54:36     +51:37
397     Andreas Lundblad     OK Nackhe         04:54:42     +51:43
398     Terje Nyland         Norway         04:54:54     +51:55
399     Hans Atleström     Skanska IF         04:54:59     +52:00
400     Erik Flaskerud Gjerdbakken  Norway         04:55:03     +52:04

401-500
401      Eivind Rimstad      Norway         04:55:04     +52:05
402     Gustaf Niord     Sya SK         04:55:06     +52:07
403     Tobias Näslund     Östersunds Skidlöparekl     04:55:07     +52:08
404     Andreas Pettersson     Kumla Skidförening     04:55:08     +52:09
405     Mattias Carlzon     Borås SK         04:55:08     +52:09
406     Sveinung Grov     Norway         04:55:09     +52:10
407     Mikael Ramstedt     Finland         04:55:11     +52:12
408     Johan Furunäs     IFK Mariefred     04:55:12     +52:13
409     John Adolfsson     Alstermo IF         04:55:13     +52:14
410     Mats Johnsson     Enhörna IF         04:55:21     +52:22
411      Jerker Loré          Östergarns IK     04:55:26     +52:27
412     Sebastian Jansson     Sundbybergs IK     04:55:29     +52:30
413     Magnus Ejnarsson     Källbottens IK Ludvika     04:55:35     +52:36
414     Christian Stabell Eriksen     Norway         04:55:38     +52:39
415     Claes Theander     AXA Sports Club     04:55:39     +52:40
416     Marcus Baldauf     Germany         04:55:43     +52:44
417     Espen S Lund     Norway         04:55:48     +52:49
418     Stein Grimstad     Norway         04:56:04     +53:05
419     Gustav Eklöf         Borås SK         04:56:06     +53:07
420     Christian Böhmer     Norway         04:56:17     +53:18

421      Kent Andersson      Sunne SLF         04:56:18     +53:19
422     Jan Harald Bråthen     Norway         04:56:21     +53:22
423     Rune Arnesen     Norway         04:56:33     +53:34
424     Trond Morten Glötheim     Norway         04:56:44     +53:45
425     Kurt Andersson     Sätra IF         04:56:50     +53:51
426     Ove Antvord Haugereid     Norway         04:56:54     +53:55
427     Niklas Söderman     Vassunda IF         04:57:04     +54:05
428     Ulf Haglund         SK Skinnsberg     04:57:10     +54:11
429     Inge Öyen         Norway         04:57:11     +54:12
430     Anders Ottosson     Örserums IK     04:57:11     +54:12
431      Tobias Bexell      Hvetlanda SK     04:57:14     +54:15
432     Markus Karlsson     Finland         04:57:22     +54:23
433     Torbjörn Jonsson     Hybo AIK         04:57:25     +54:26
434     Jan Martin Smördal     Norway         04:57:26     +54:27
435     Jerker Åberg         Hammarby IF:s SF     04:57:28     +54:29
436     Lars Murbraech     Norway         04:57:29     +54:30
437     Matti-Pekka Vanninen     Finland         04:57:33     +54:34
438     Anders Lundbäck     Bergnäsets AIK     04:57:36     +54:37
439     Libor Polach         Czech Republic     04:57:36     +54:37
440     Daniel Johansson     Boxholm-Ekeby SK     04:57:41     +54:42

441      Fabrizio Casati      Italy         04:57:44     +54:45
442     Markus Gustafson     Tranemo IF         04:57:50     +54:51
443     Claude Laurent     France         04:57:53     +54:54
444     Daniel Granberg     PEAB IF         04:57:55     +54:56
445     Mats Larsson     Malungs IF         04:57:58     +54:59
446     Peter Nilsson     Ölmstads IS         04:58:01     +55:02
447     Henrik Landström     Säffle SK         04:58:02     +55:03
448     Jonas Pettersson     Halmstads OK     04:58:04     +55:05
449     Lennart Brunberg     Stora Tuna IK Skidklubb     04:58:05     +55:06
450     Anders Tuoremaa     Karesuando Fyrklöver     04:58:06     +55:07
451      Tomas Eriksson      Spölands IF         04:58:08     +55:09
452     Thomas Israelsson     Agnäs IK         04:58:13     +55:14
453     Christer Pertun     Kristinehamns OK     04:58:16     +55:17
454     David Jönsson     IK Hakarpspojkarna     04:58:19     +55:20
455     Per Magne Degnes     Norway         04:58:31     +55:32
456     Angelo Rausse     Italy         04:58:33     +55:34
457     Peter Kiene         Austria         04:58:36     +55:37
458     Silvano Berlanda     Italy         04:58:38     +55:39
459     Daniel Björndal     Kungälvs OK     04:58:39     +55:40
460     Erik Malm         Karlslunds IF     04:58:47     +55:48

461      Tomas Nordlander      Grava Skidklubb     04:58:47     +55:48
462     Einar Narjord     Norway         04:58:49     +55:50
463     Stefan Jeleby     SK Linden         04:58:50     +55:51
464     Pontus Carlsson     Sundborns GoIF     04:58:50     +55:51
465     Erik Desmeules     Sågmyra SK         04:58:52     +55:53
466     Jakob Wallenhammar     Karlslunds IF     04:59:02     +56:03
467     Mikael Stenqvist     Sävast Ski Team     04:59:05     +56:06
468     Johannes Knoll     OK Dacke         04:59:08     +56:09
469     Martin Stepanek     Czech Republic     04:59:11     +56:12
470     Sylvain Thouverey     France         04:59:11     +56:12
471      Torbjörn Hägglund      Östervåla IF         04:59:13     +56:14
472     Hans H Nannestad     Norway         04:59:18     +56:19
473     Igor Nikolaev     Russian Federation     04:59:20     +56:21
474     Erik Olofsson     Biathlon Östersund IF     04:59:23     +56:24
475     Einar Idland         Norway         04:59:27     +56:28
476     Tormod Busterud     Norway         04:59:27     +56:28
477     Björn Rudlund     Björna IF         04:59:29     +56:30
478     Kay Helfricht     Germany         04:59:35     +56:36
479     Fredrik Stenestö Lille     Norway         04:59:37     +56:38
480     Stephan Rösti     Switzerland         04:59:41     +56:42

481      Per-Erik Nilsson      Norsjö Skidklubb     04:59:53     +56:54
482     Steinar Grini         Norway         04:59:54     +56:55
483     Espen Almlid     Norway         04:59:54     +56:55
484     Machiel Ittmann     Netherlands         04:59:55     +56:56
485     Einar Sjellerudsveen     Norway         04:59:59     +57:00
486     Anders Dahl         Norway         05:00:00     +57:01
487     Magnus Ullman     OK Alehof         05:00:03     +57:04
488     Zdenek Melsa     Czech Republic     05:00:09     +57:10
489     Claes Björklund     OK Skogsvargarna     05:00:11     +57:12
490     John Rune Gilberg     Norway         05:00:13     +57:14
491      Arne Gunnar Ellevold      Norway         05:00:17     +57:18
492     Sindre Hanssen     Norway         05:00:18     +57:19
493     Magnus Andreasson     Göteborgs Polismäns IF     05:00:18     +57:19
494     Johan Gustafsson     IFK Mora SK     05:00:22     +57:23
495     Daniel Palm         Tranemo IF         05:00:22     +57:23
496     Jørgen Eriksen     Norway         05:00:22     +57:23
497     Bjørn Kvaal Hjermann     Norway         05:00:26     +57:27
498     Mathias Lidson     Kumla Skidförening     05:00:26     +57:27
499     Niclas Sjögren     Södertälje IF         05:00:27     +57:28
500     Hans Tore Riibe     Norway         05:00:28     +57:29

501-600
501      Anders Soovik      Göteborgs Hamns IF     05:00:28     +57:29
502     Olof Ekberg         Nacka Värmdö SK     05:00:29     +57:30
503     Ole-Kristian Kristensen     Norway         05:00:41     +57:42
504     Daniel Johansson     Högbo GIF         05:00:45     +57:46
505     Sören Törnquist     IF Hagen         05:00:45     +57:46
506     Kjell Risung         USA         05:01:03     +58:04
507     Anders Kulp         Finland         05:01:06     +58:07
508     Fredrik Lindgren     IK Hakarpspojkarna     05:01:12     +58:13
509     Henrik Bysell     Orsa SK         05:01:20     +58:21
510     Tom Remman     Norway         05:01:32     +58:33
511      Ole Ivar Stakvik Eide      Norway         05:01:34     +58:35
512     Adam Krutis         Czech Republic     05:01:36     +58:37
513     Philippe Vullioud     Switzerland         05:01:41     +58:42
514     Staffan Johansson     Grytgöls IK         05:01:42     +58:43
515     Henrik Söderström     Åland         05:01:44     +58:45
516     Anders Hübinette     Sundbybergs IK     05:01:45     +58:46
517     Yngve Olden         Norway         05:01:46     +58:47
518     Christer Olsson     Hägglunds IOFK     05:01:48     +58:49
519     Roar Eie         Norway         05:01:48     +58:49
520     Mathias Remund     Switzerland         05:01:52     +58:53

521      Erik Framme      Tanums IF         05:01:53     +58:54
522     Emil Meijer         Ryda SK         05:02:04     +59:05
523     Anders Ottosson     IF Strategen         05:02:04     +59:05
524     Fredrik Nylén     Grava Skidklubb     05:02:08     +59:09
525     Joachim Wallin     IFK Mora SK     05:02:09     +59:10
526     Karel Fejfar         Czech Republic     05:02:11     +59:12
527     John Junker         Norrbärke SK     05:02:13     +59:14
528     Roland Zwahlen     Switzerland         05:02:13     +59:14
529     Peter Tunek         Södra Vi IF         05:02:27     +59:28
530     Erlend Gjestrud     Norway         05:02:30     +59:31
531      Keijo Etelämäki      Finland         05:02:32     +59:33
532     Rune Nygård     Norway         05:02:34     +59:35
533     Jan Svensson     Ragunda IF         05:02:37     +59:38
534     Olaf Mihelson     Estonia         05:02:41     +59:42
535     Tommy Gabrielsson     Gagnefs IF         05:02:42     +59:43
536     Njål Eirik Haug     Norway         05:02:44     +59:45
537     David Holmström     Roslagsbro IF     05:02:46     +59:47
538     Patrick Hansson     Karlslunds IF     05:02:47     +59:48
539     Josef Vejnar         Czech Republic     05:02:50     +59:51
540     Giuseppe Alverà     Italy         05:02:52     +59:53

541      Jörund Skjei      Norway         05:02:52     +59:53
542     Tomas Stangeland     Norway         05:02:59     01:00:00
543     Anders Hell         Älvdalens IF Skidklubb     05:03:05     01:00:06
544     Oddmund Rustad     Norway         05:03:08     01:00:09
545     Joel Larsson         Göteborgs Skidklubb     05:03:08     01:00:09
546     Magne Loftesnes     Norway         05:03:09     01:00:10
547     Erik Karlsson     Tanums IF         05:03:11     01:00:12
548     Geir Skogby         Norway         05:03:16     01:00:17
549     Marius Myrstad     Norway         05:03:19     01:00:20
550     Colin Vullioud     Switzerland         05:03:20     01:00:21
551      Tore Malo Ödegård      Norway         05:03:21     01:00:22
552     Jan Östlund         Valbo AIF         05:03:25     01:00:26
553     Håvard Espedal     Norway         05:03:26     01:00:27
554     Martin Ivarsson     Trollhättans SOK     05:03:27     01:00:28
555     Mats Wikner     Finland         05:03:28     01:00:29
556     Lars Fossedal     Norway         05:03:32     01:00:33
557     Greger Tysk         IK Jarl Rättvik     05:03:36     01:00:37
558     Petr Boranek         Czech Republic     05:03:42     01:00:43
559     Mads Rosenkilde     Denmark         05:03:45     01:00:46
560     Idar Andreassen     Norway         05:03:46     01:00:47

561      Andrea Cordella      Italy         05:03:48     01:00:49
562     Håvard Aass         Norway         05:03:51     01:00:52
563     Per Olav Haugen     Norway         05:03:53     01:00:54
564     Håkan Wirén     Nybro SKI         05:03:54     01:00:55
565     Evgeniy Chagin     Russian Federation     05:04:00     01:01:01
566     Lars Magnusson     Tandsbyns IF     05:04:03     01:01:04
567     Torgny Sundqvist     Gnosjö FK         05:04:03     01:01:04
568     Krister jonsson     IFK Mariefred     05:04:06     01:01:07
569     Joakim Karlsson     IK Trasten         05:04:08     01:01:09
570     Jonas Lindeblom     SOK 68         05:04:09     01:01:10
571      Terjei Tveit          Norway         05:04:46     01:01:47
572     Martin Glomsrød     Norway         05:04:57     01:01:58
573     Erik Svensson     Karlslunds IF     05:04:58     01:01:59
574     Alexander Westberg     Borås SK         05:05:03     01:02:04
575     Mikael Martens     Malungs IF         05:05:04     01:02:05
576     Geir Ödegård     Norway         05:05:08     01:02:09
577     Michele Benamati     Italy         05:05:20     01:02:21
578     Tor Fredriksen     Norway         05:05:20     01:02:21
579     Andrea Gottardi     Italy         05:05:21     01:02:22
580     Aadne Bekken     Norway         05:05:25     01:02:26

581      Stein Kaasa          Norway         05:05:29     01:02:30
582     Tobias Thörn     Röbäcks SK         05:05:31     01:02:32
583     Fredrik Kristiansson     Töcksfors IF         05:05:33     01:02:34
584     Patrik Hagström     Häverödals SK     05:05:43     01:02:44
585     Pontus Karlsson     Tureberg IF         05:05:47     01:02:48
586     Kenneth Löfman     IK Jordbänningarna     05:05:48     01:02:49
587     Peter Thunvall     IK Jordbänningarna     05:05:49     01:02:50
588     Anders Storhaug Olsen     Norway         05:05:49     01:02:50
589     Tom Ankerstål     Hybo AIK         05:05:51     01:02:52
590     Bjørn Nyborg     Norway         05:05:55     01:02:56
591      Jon Inge Kulseth      Norway         05:05:55     01:02:56
592     Jonas Sandström     Täfteå IK         05:05:56     01:02:57
593     Ulf Hansson         Ericsson IF, Mölndal     05:05:58     01:02:59
594     Björn Sjöberg     Motala AIF skidklubb     05:06:00     01:03:01
595     Anton Alex         Sundsvalls OK     05:06:03     01:03:04
596     Tom Erik Maast     Norway         05:06:11     01:03:12
597     Henrik Ahnbrink     Sundbybergs IK     05:06:16     01:03:17
598     Arvid Björkroth     Nordingrå SK     05:06:17     01:03:18
599     Markus Meister     Germany         05:06:18     01:03:19
600     Fredrik Olovsson     Tandsbyns IF     05:06:19     01:03:20

601-700
601      Ronald Meusel      Germany         05:06:23     01:03:24
602     Leif Ivar Soleim     Norway         05:06:37     01:03:38
603     Willy Vatndal     Norway         05:06:40     01:03:41
604     Jan Vidar Avdal     Norway         05:06:44     01:03:45
605     Audun Bakk         Norway         05:06:47     01:03:48
606     Jörgen Jonsson     Hällbybrunns IF     05:06:51     01:03:52
607     Stefan Ulmestål     Ronneby OK     05:06:57     01:03:58
608     Henrik Gabrielsson     Östersunds Telemarkskl.     05:07:00     01:04:01
609     Ken Tore Tallakstad     Norway         05:07:01     01:04:02
610     Erik Jonsson         Rossöns IF         05:07:06     01:04:07
611      Per Olav Hoff      Norway         05:07:07     01:04:08
612     Patrik Bergman     Svegs IK         05:07:08     01:04:09
613     Daniel Lundgren     Lycksele IF         05:07:08     01:04:09
614     Gunnar Eriksen Leiraamo     Norway         05:07:12     01:04:13
615     Karl-Erik Assarsson     Borås SK         05:07:15     01:04:16
616     Alexandr Smolyakov     Russian Federation     05:07:15     01:04:16
617     Stian Knippen Kvernsmyr     Norway         05:07:16     01:04:17
618     Vegard Saursaunet     Norway         05:07:22     01:04:23
619     Jonas Wing         IK Trasten         05:07:32     01:04:33
620     Frode Forbregd     Norway         05:07:35     01:04:36

621      Björn Sundvor      Norway         05:07:37     01:04:38
622     Henrik Baumann     Norway         05:07:40     01:04:41
623     Håkon Breistrand     OK Renen         05:07:41     01:04:42
624     Rolf Preiss         Germany         05:07:42     01:04:43
625     Magnus Johnsson     Östgöta Helikopter SKoIF     05:07:43     01:04:44
626     Jaroslav Rygl     Czech Republic     05:07:44     01:04:45
627     Ales Kobrle         Czech Republic     05:07:44     01:04:45
628     Erik Dahlberg     Fränsta IK         05:07:48     01:04:49
629     Daniel Andersson     Borås SK         05:07:49     01:04:50
630     Fredrik Persson     Ockelbo SK         05:07:52     01:04:53
631      Mario Vinzens      Switzerland         05:07:56     01:04:57
632     Stian Grann         Norway         05:07:57     01:04:58
633     Per Bergström     Borås SK         05:07:58     01:04:59
634     Henrik Johnsen     Norway         05:08:00     01:05:01
635     Tore Kristiansen     Norway         05:08:01     01:05:02
636     Jan Zampr         Czech Republic     05:08:08     01:05:09
637     Magnus Holmer     Korsnäs IF Skidklubb     05:08:13     01:05:14
638     Kent Lindgren     Kvarnsvedens GoIF SK     05:08:15     01:05:16
639     Stig-Erik Vikars     Finland         05:08:17     01:05:18
640     Leon Spiller         Falun/Borlänge SK     05:08:19     01:05:20

641      Stig Atle Eide      Norway         05:08:22     01:05:23
642     Otto Andreas Solberg     Norway         05:08:23     01:05:24
643     Henrik Holmberg     Sundbybergs IK     05:08:24     01:05:25
644     Per Ek         Nyköpings OK     05:08:24     01:05:25
645     Tomas Larsson     Vuollerims Sportklubb     05:08:25     01:05:26
646     Mads Hansen-Møllerud     Norway         05:08:32     01:05:33
647     Jan Eriksson         Brittatorps TK     05:08:38     01:05:39
648     John Arvidsson     Hägglunds IOFK     05:08:42     01:05:43
649     Magnus Skog     Vattenfalls IF, Luleå     05:08:43     01:05:44
650     Eirik Asp         Norway         05:08:45     01:05:46
651      Geir Helge Ludviksen      Norway         05:08:48     01:05:49
652     Per Halvorsen     Norway         05:08:48     01:05:49
653     Olof Smitt         Oxvretens SK     05:08:50     01:05:51
654     Tor Bjerkan         Norway         05:08:50     01:05:51
655     Joachim Stadig     Hestra IF         05:08:50     01:05:51
656     Svein Arne Nakken     Norway         05:08:50     01:05:51
657     Stein Arne Foss     Norway         05:08:52     01:05:53
658     Bengt-Olof Hagström     Vårby IK         05:08:53     01:05:54
659     Olve Skjetne         Norway         05:08:57     01:05:58
660     Petter Kindmalm     Trångsvikens IF     05:08:59     01:06:00

661      Niklas Björklund      Norrbärke SK     05:09:00     01:06:01
662     Knut Ole Solligård     Norway         05:09:01     01:06:02
663     Håkon Olsrud     Norway         05:09:01     01:06:02
664     Magnus Gustafsson     IK Rex         05:09:05     01:06:06
665     Ole Myhrmoen     Norway         05:09:07     01:06:08
666     Fredrik Medelid     Pajala IF         05:09:10     01:06:11
667     Mikael Djupsjöbacka     Lindena OK         05:09:12     01:06:13
668     Hannu Pura         Finland         05:09:13     01:06:14
669     Jonas Hagberg     SOK 68         05:09:13     01:06:14
670     Peter Gerdlöf     Häverödals SK     05:09:14     01:06:15
671      Mikael Eklund      Finland         05:09:15     01:06:16
672     Torbjörn Eliasson     Korsnäs IF Skidklubb     05:09:15     01:06:16
673     Harri Alanen         Finland         05:09:16     01:06:17
674     Stefan Norling     IK Stern         05:09:17     01:06:18
675     Erik Gressløs     Norway         05:09:19     01:06:20
676     Thorbjörn Andersson     Tidaholms SOK Sisu     05:09:20     01:06:21
677     Henrik Thomson     OK Kåre         05:09:27     01:06:28
678     Ottar Moum Larssen     Norway         05:09:29     01:06:30
679     Lennart Frommegård     Karlslunds IF     05:09:30     01:06:31
680     Björn-Thomas Stenersen     Norway         05:09:31     01:06:32

681      Joakim Eriksson      Malungs IF         05:09:32     01:06:33
682     Martin Hammarlund     Motala AIF skidklubb     05:09:34     01:06:35
683     Kjell Stokkan     Norway         05:09:35     01:06:36
684     Roger Svahn         Boxholm-Ekeby SK     05:09:37     01:06:38
685     Jonas Braam         Kimstad GoIF     05:09:40     01:06:41
686     Morten Endreson     Norway         05:09:41     01:06:42
687     Peter Jellvert         Karlslunds IF     05:09:42     01:06:43
688     Magnus Jansson     Brudpiga RK     05:09:44     01:06:45
689     Anders Thunegard     Svaide-Roma SOK     05:09:45     01:06:46
690     Anders Bäckström     Finland         05:09:45     01:06:46
691      Jan Arve Solheim      Norway         05:09:55     01:06:56
692     Thomas Persson     Åtvidabergs IF     05:09:59     01:07:00
693     Henrik Bernkull     Borås GIF         05:10:03     01:07:04
694     Jörgen Nilsson     Granbergsdals IF     05:10:08     01:07:09
695     Pål Berg-Knutsen     Norway         05:10:11     01:07:12
696     Bjørnar Bakken     Norway         05:10:11     01:07:12
697     Alessandro De Gasperi     Italy         05:10:16     01:07:17
698     Fredrik Granlund     Eksjö SOK         05:10:19     01:07:20
699     Daniel Fåhraeus     Strömnäs GIF     05:10:24     01:07:25
700     Fredrik Engström     OK Renen         05:10:32     01:07:33

701-800
701      Johan Höök          Åsarna IK         05:10:35     01:07:36
702     Henrik Fleisje     Norway         05:10:37     01:07:38
703     Adam Olausson     IK Trasten         05:10:39     01:07:40
704     Johan Darnerud     Falu IK         05:10:41     01:07:42
705     Anstein Rognstad     Norway         05:10:45     01:07:46
706     Magnus Andersson     Malungs IF         05:10:45     01:07:46
707     Ulrik Olsson         Brattås CK         05:10:45     01:07:46
708     Knut Borbe         Norway         05:10:46     01:07:47
709     Karel Machac     Czech Republic     05:10:53     01:07:54
710     Kenneth Sæterhagen Paulsen   Norway         05:10:57     01:07:58
711      Göran Karlsson      IK Vista         05:11:00     01:08:01
712     Kjell Olav Halsen     Norway         05:11:04     01:08:05
713     Anders Berneby     Tullinge SK         05:11:06     01:08:07
714     Kåre Sletta         Norway         05:11:07     01:08:08
715     Bo Göransson     Gnosjö FK         05:11:12     01:08:13
716     Arto Hamari         Finland         05:11:19     01:08:20
717     Ander Ekern         Norway         05:11:20     01:08:21
718     Henning Söndmör     Norway         05:11:24     01:08:25
719     Fredrik Lillbäck     Slussfors IK         05:11:28     01:08:29
720     Espen Navestad     Norway         05:11:30     01:08:31

721      Jonas Jonsson      Malungs IF         05:11:33     01:08:34
722     Morten Dalby     Norway         05:11:34     01:08:35
723     Magne Abrahamsen     Norway         05:11:35     01:08:36
724     Christian Egger     Austria         05:11:35     01:08:36
725     Jan Kildahl         Norway         05:11:36     01:08:37
726     Claus Geleff         Denmark         05:11:38     01:08:39
727     Lars Samuelsson     Bålsta SK         05:11:39     01:08:40
728     Kontrad Seelk     Germany         05:11:42     01:08:43
729     Pål Sjulstad         Norway         05:11:44     01:08:45
730     Johan Qviberg     Nacka Värmdö SK     05:11:47     01:08:48
731      John Hammersmark      Norway         05:11:50     01:08:51
732     Vidar Sleire Tistel     Norway         05:11:51     01:08:52
733     Mattias Heimdahl     Håfreströms IF     05:11:54     01:08:55
734     Adam Hurynowicz     Knutby IF         05:11:57     01:08:58
735     Jens Leibiger     Germany         05:11:57     01:08:58
736     Torbjörn Georgsson     Hofors AIF         05:12:02     01:09:03
737     Eirik Bentzen     Norway         05:12:05     01:09:06
738     Mats Reinhold     OK Landehof     05:12:08     01:09:09
739     Damien Hediger     Switzerland         05:12:09     01:09:10
740     Paul Murray         Falun/Borlänge SK     05:12:10     01:09:11

741      Miroslav Balatka      Czech Republic     05:12:14     01:09:15
742     Milan Baic         USA         05:12:18     01:09:19
743     Fredrik Ericsson     Intellus Sportklubb     05:12:20     01:09:21
744     Stefan Mäki         Finland         05:12:22     01:09:23
745     Mattias Carlsson     IK Trenne Ullared     05:12:22     01:09:23
746     Fredrik Jansson     Stora Tuna IK Skidklubb     05:12:25     01:09:26
747     Steffen Adler     Norway         05:12:26     01:09:27
748     Jan Håvard Valstad     Norway         05:12:27     01:09:28
749     Leif Törnqvist     Norabygdens SK     05:12:29     01:09:30
750     Micael Elmblad     Gnosjö FK         05:12:31     01:09:32
751      Micael Nilsson      Sundbybergs IK     05:12:33     01:09:34
752     Björn Tore Gurholt     Norway         05:12:47     01:09:48
753     Markus Björklund     Finland         05:12:49     01:09:50
754     Ami Laamo         Finland         05:12:49     01:09:50
755     Ragnar Ness         Norway         05:12:53     01:09:54
756     Ingemar Berg     Bodsjöböle SK     05:12:54     01:09:55
757     Peter Arvidsson     IK Vista         05:12:55     01:09:56
758     Ola Stenseth         Norway         05:13:00     01:10:01
759     Simon Karlsson     Slussfors IK         05:13:02     01:10:03
760     Ole Jacob Eriksen     Norway         05:13:03     01:10:04

761      David Sande      Norway         05:13:05     01:10:06
762     Magnus Sjöbjer     Ellos IF         05:13:06     01:10:07
763     Hans Ole Groa     Norway         05:13:10     01:10:11
764     Kjetil Valen Höihjelle     Norway         05:13:12     01:10:13
765     Per-Olov Andersson     IFK Västerås Skidklubb     05:13:14     01:10:15
766     Kent Lundvall     Häverödals SK     05:13:16     01:10:17
767     Jonas Åhström     Hagfors SF         05:13:18     01:10:19
768     Olaf Johan Thomasgaard     Norway         05:13:20     01:10:21
769     Torgeir Eriksen     Norway         05:13:29     01:10:30
770     Yuri Makarov     Russian Federation     05:13:32     01:10:33
771      Harald Sjulstad      Norway         05:13:34     01:10:35
772     Anders Ahlqvist     Skogsvindarna, OK     05:13:37     01:10:38
773     Gregorio Nicolodi     Italy         05:13:44     01:10:45
774     Isak Savilahti     Gellivare Skidall. IK     05:13:47     01:10:48
775     Tommy Karlsson     Ulrika IK         05:13:49     01:10:50
776     Ulf Rödvik         Norway         05:13:49     01:10:50
777     Adam Burström     SK Järven         05:13:50     01:10:51
778     Svein Joten         Norway         05:13:56     01:10:57
779     Jan Rune Pedersen     Norway         05:13:56     01:10:57
780     Rune Nyman     Finland         05:13:58     01:10:59

781      Jerry Karlsson      Lugi SK         05:13:59     01:11:00
782     Johan Sonesson     Domnarvets GoIF     05:14:01     01:11:02
783     Klaus Tronstad     Norway         05:14:03     01:11:04
784     Vidar Ellefsen     Norway         05:14:03     01:11:04
785     Emil Dahlqvist     IK Hakarpspojkarna     05:14:05     01:11:06
786     Roland Arvidsson     Luleå Gjutarens IF     05:14:06     01:11:07
787     Erik Nilsson         Edsbyns SK         05:14:06     01:11:07
788     Martin Mattsson     Uddevalla SK     05:14:09     01:11:10
789     Dag Lloyd Vaule     Norway         05:14:10     01:11:11
790     Mikael Tärning     Falköpings AIK SK     05:14:10     01:11:11
791      Kjell Lindroth      Högbo GIF         05:14:11     01:11:12
792     Josef Blazek         Czech Republic     05:14:13     01:11:14
793     Odd Bjornar Ness     Norway         05:14:18     01:11:19
794     Olof Burström     SK Järven         05:14:19     01:11:20
795     Stig Magnar Løvås     Norway         05:14:20     01:11:21
796     Fredrik Frykberg     Volkswagens SK     05:14:20     01:11:21
797     Mikael Rappe     IFK Mora SK     05:14:21     01:11:22
798     Markus Olin         IK Hakarpspojkarna     05:14:22     01:11:23
799     Mikael Andersson     Trångsvikens IF     05:14:23     01:11:24
800     Tobias Johansson     Nybro SKI         05:14:24     01:11:25

801-900
801      Andreas Fischer      Germany         05:14:28     01:11:29
802     Per Ackevik         Burseryds IF     05:14:29     01:11:30
803     Thomas Vestrin     Trönö IK         05:14:32     01:11:33
804     Gunnar Holth Nilsen     Norway         05:14:43     01:11:44
805     Geir Bakkhaug     Norway         05:14:47     01:11:48
806     John Einar Jørgenvåg     Norway         05:14:49     01:11:50
807     Lennart Ivarsson     Rödön SK         05:14:50     01:11:51
808     Andreas Nilsson     IK Stern         05:14:52     01:11:53
809     Jonas Kindberg     Kils SLK         05:14:53     01:11:54
810     Stefan Hansson     Svegs IK         05:14:54     01:11:55
811      Martin Kroustek      Czech Republic     05:14:58     01:11:59
812     Knut Olaf Lindtveit     Norway         05:14:59     01:12:00
813     Juha Laukkanen     Broby GoIF         05:15:00     01:12:01
814     Martin Jägryd     Navåsens FK     05:15:03     01:12:04
815     Johan Palmér     IK Vista         05:15:09     01:12:10
816     Tomas Olofsson     IFK Umeå         05:15:10     01:12:11
817     Björn Svernhage     IF Rigor         05:15:11     01:12:12
818     Anders Ekh         Norway         05:15:12     01:12:13
819     Jan Svernhage     IF Rigor         05:15:13     01:12:14
820     Claes Sandström     Falu IK         05:15:13     01:12:14

821      Rolf Lindbäck      Norway         05:15:15     01:12:16
822     Ulf Högfeldt         Borås SK         05:15:15     01:12:16
823     Willy Hatlevoll     Norway         05:15:16     01:12:17
824     Andreas Pettersson     Bodsjöböle SK     05:15:19     01:12:20
825     Jacob Lissars     IFK Hedemora Skidklubb     05:15:20     01:12:21
826     Johan Karlsson     Oxvretens SK     05:15:21     01:12:22
827     Fredrik Öhrner     Utec Center IF     05:15:22     01:12:23
828     Viktor Rosander     IK Stern         05:15:26     01:12:27
829     Kristian Faeste     Norway         05:15:29     01:12:30
830     Thor Arne Dammen     Norway         05:15:29     01:12:30
831      Erik Fagerholt      Norway         05:15:30     01:12:31
832     Magnus Öberg Bernhed     AXA Sports Club     05:15:33     01:12:34
833     Michael Neumeier     Germany         05:15:34     01:12:35
834     Jacob Söderqvist     Horndals IF         05:15:34     01:12:35
835     Joacim Rangedal     SK Nor         05:15:34     01:12:35
836     Arvid Claeson     Nacka Värmdö SK     05:15:35     01:12:36
837     Markus Neubert     Germany         05:15:42     01:12:43
838     Jonas Johansson     IK Stern         05:15:42     01:12:43
839     Tommy Grip         Brunflo IF         05:15:43     01:12:44
840     Samuel Jonsson     Vittangi SK         05:15:43     01:12:44

841      Mattias Rapp      Brudpiga RK     05:15:43     01:12:44
842     Stefan Phalander     Söderby-Karls IF     05:15:44     01:12:45
843     Roger Hovland     Norway         05:15:44     01:12:45
844     Johan Nyman     Mariestads FK     05:15:44     01:12:45
845     Anders Boestad     IK Vista         05:15:48     01:12:49
846     Lars Eckhardt-Beier     Germany         05:15:49     01:12:50
847     Marco Membrini     Switzerland         05:15:51     01:12:52
848     Mikael Zachrisson     Hortlax SK         05:15:52     01:12:53
849     Petr Klein         Czech Republic     05:15:55     01:12:56
850     Ulf Björklund     Falu IK         05:15:58     01:12:59
851      Erik Bruun          Norway         05:16:00     01:13:01
852     Per-Egil Linna     Norway         05:16:04     01:13:05
853     Hans-Jörgen Oppi Christiansen  Norway     05:16:06     01:13:07
854     Lars Kallin         IFK Mora SK     05:16:09     01:13:10
855     Christer Liljegren     Stenkyrka IF         05:16:11     01:13:12
856     Trond Lyngaas     Norway         05:16:11     01:13:12
857     Daniel Hindrikes     Kvarnsvedens GoIF SK     05:16:13     01:13:14
858     Henrik Magnusson     Norway         05:16:14     01:13:15
859     Erik Göransson     Ski-o Tour Club     05:16:14     01:13:15
860     Tomas Andersson     Torshälla-Nyby IS     05:16:15     01:13:16

861      Björn Arnesson      Redvägs SK         05:16:25     01:13:26
862     Anders Önegård     Offerdals SK     05:16:31     01:13:32
863     Heiko Zuehlke     Switzerland         05:16:34     01:13:35
864     Magnus Johansson     FK Finn         05:16:37     01:13:38
865     Toni Barp         Italy         05:16:38     01:13:39
866     Henrik Andersson     Torestorps IF     05:16:42     01:13:43
867     Jan Eriksson         Norrfors IK         05:16:43     01:13:44
868     Per Sjöbom         Gillberga SK     05:16:49     01:13:50
869     Pontus Nylander     Nacka Värmdö SK     05:16:52     01:13:53
870     Martin-Thure Ekberg     Borensberg CSK     05:16:54     01:13:55
871      Lars H Engseth      Norway         05:16:54     01:13:55
872     Olof Stenlund     Team Esplanad     05:16:54     01:13:55
873     Espen Halvorsen     Norway         05:16:57     01:13:58
874     Roland Ewerbring     IFK Mora SK     05:17:00     01:14:01
875     Christofer Salmén     Nacka Värmdö SK     05:17:05     01:14:06
876     Fredrik Karlsson     Vassunda IF         05:17:06     01:14:07
877     Stein Erik Lie     Norway         05:17:06     01:14:07
878     Peter Westerberg     Vänersborgs SK     05:17:06     01:14:07
879     Christer Ahlberg     Hägglunds IOFK     05:17:07     01:14:08
880     Niklas Eklund     Johannebergs Scoutkår IF     05:17:07     01:14:08

881      Martin Nordstrand      Nacka Värmdö SK     05:17:07     01:14:08
882     Per Arne Solheim     Norway         05:17:07     01:14:08
883     Joakim Fuglerud     Norway         05:17:09     01:14:10
884     Arnt Edvin Andersen     Norway         05:17:10     01:14:11
885     Mårten Axelsson     Kraft Foods Sverige SK     05:17:15     01:14:16
886     Erik Nissle         Linköpings SK     05:17:17     01:14:18
887     Harri Miettinen     Finland         05:17:18     01:14:19
888     Lars-Olof Jönsson     Malungs IF         05:17:19     01:14:20
889     Gerhard Lagger     Austria         05:17:19     01:14:20
890     Björn Jonsson     Storumans IK     05:17:20     01:14:21
891      Johan Flyning      Volkswagens SK     05:17:26     01:14:27
892     Anders Ahlbäck     Finland         05:17:27     01:14:28
893     Mattias Fritz         Karlslunds IF     05:17:30     01:14:31
894     Erik Hellberg     Östersunds Skidlöparekl     05:17:31     01:14:32
895     Mathias Karlsson     OK Alehof         05:17:34     01:14:35
896     Mattias Davidsson     Burseryds IF     05:17:37     01:14:38
897     Gjert Ivar Eide     Brunflo IF         05:17:51     01:14:52
898     Tore Bjørklund     Norway         05:17:55     01:14:56
899     Sondre Helgesen     Norway         05:18:01     01:15:02
900     Magnus Aasa     OK Kullingshof     05:18:02     01:15:03

901-1000
901      Sören Jonsson      Norway         05:18:02     01:15:03
902     Kristian Kumpulainen     Östersunds Skidlöparekl     05:18:05     01:15:06
903     Anders Ellow     Nybro SKI         05:18:09     01:15:10
904     Lars Nilsson         Strömnäs GIF     05:18:09     01:15:10
905     Martin Melin     OK Kullingshof     05:18:10     01:15:11
906     Kalevi Leinonen     Finland         05:18:12     01:15:13
907     Sven Lystad         Norway         05:18:13     01:15:14
908     Bertil Alexandersen     Norway         05:18:15     01:15:16
909     Mika Pihlajaniemi     Finland         05:18:15     01:15:16
910     Ronny Wiklund     Finland         05:18:17     01:15:18
911      Peder Andreasson      Djurgårdens IF     05:18:17     01:15:18
912     Terje Christiansen     Norway         05:18:20     01:15:21
913     Thorsten Münch     Germany         05:18:21     01:15:22
914     Arne Eriksson     IFK Mora SK     05:18:22     01:15:23
915     Jostein Mjølnerud     Norway         05:18:22     01:15:23
916     Pål Bakke         Norway         05:18:24     01:15:25
917     Mikael Johansson     Finland         05:18:26     01:15:27
918     Erik Hellsvik         IK Gandvik         05:18:29     01:15:30
919     Niklas Sjöberg     Söderköpings SK     05:18:36     01:15:37
920     Ole Anker-Rasch     Norway         05:18:39     01:15:40

921      Oddmund Aarö      Norway         05:18:40     01:15:41
922     Per Persson         Evertsbergs SK     05:18:40     01:15:41
923     Frank Schaub     Germany         05:18:41     01:15:42
924     Jan Erik Johnsrud     Norway         05:18:43     01:15:44
925     Pavel Brlica         Czech Republic     05:18:44     01:15:45
926     Erik Höglund     Karlslunds IF     05:18:45     01:15:46
927     Mathias Westerlund     OK Nolaskogsarna     05:18:46     01:15:47
928     Costantin Costantino     Italy         05:18:47     01:15:48
929     Torodd Lybeck     Norway         05:18:49     01:15:50
930     Thomas Michel     Germany         05:18:54     01:15:55
931      Jani Vestenius      Finland         05:19:00     01:16:01
932     Bård Bjerknes     Norway         05:19:01     01:16:02
933     Mats Andreasson     Söderköpings SK     05:19:04     01:16:05
934     Magnus Wallenborg     IK Rex         05:19:06     01:16:07
935     Inge Nordstein     Norway         05:19:08     01:16:09
936     Lars Utter         Arlanda-Märsta SK     05:19:09     01:16:10
937     Kristian Strandell     Lerdala IF         05:19:10     01:16:11
938     Christpher Mowe Martinsen   Norway         05:19:11     01:16:12
939     Tony Storbacka     Finland         05:19:11     01:16:12
940     Øystein Aasheim     Norway         05:19:11     01:16:12

941      Espen Haanaes Lunöe      Norway         05:19:12     01:16:13
942     Tommy Jonsson     Telia IoFF, Jönköping     05:19:17     01:16:18
943     Anders Linck     Örjansklubben     05:19:19     01:16:20
944     Mikael Karlsson     Boxholm-Ekeby SK     05:19:23     01:16:24
945     Tom Degn Frøshaug     Norway         05:19:25     01:16:26
946     Kristian Qvenild     Norway         05:19:28     01:16:29
947     Olle Nyman         Nymans IF         05:19:30     01:16:31
948     Jonas Lundström     Göteborgs Skidklubb     05:19:31     01:16:32
949     Elias Thid         Vértex Fjällsportsklubb     05:19:34     01:16:35
950     Vegard Akersveen     Norway         05:19:34     01:16:35
951      Mattias Nygren      Ulricehamns IF     05:19:34     01:16:35
952     Albert Mollén     Kimstad GoIF     05:19:38     01:16:39
953     Jan Petter Eide     Norway         05:19:40     01:16:41
954     Einar Skancke     Norway         05:19:40     01:16:41
955     Joakim Kallin     Gnosjö FK         05:19:41     01:16:42
956     Ulf Lennart Jansson     Månkarbo IF     05:19:42     01:16:43
957     Erik Andersson     Karlslunds IF     05:19:42     01:16:43
958     Dan Johansson     Preem IF         05:19:42     01:16:43
959     Tomi Lauren         Finland         05:19:44     01:16:45
960     Anders Berge     Norway         05:19:45     01:16:46

961      Bengt Näsholm      Jalles TC Umeå     05:19:47     01:16:48
962     Florian Müller     Germany         05:19:48     01:16:49
963     Henrik Andersson     OK Skogshjortarna     05:19:56     01:16:57
964     Daniel Annaheim     Switzerland         05:19:59     01:17:00
965     Göran Johansson     OK Landehof     05:20:04     01:17:05
966     Mikael Björndal     S E Bankens IF Sthlm     05:20:05     01:17:06
967     Rune Holden     Norway         05:20:07     01:17:08
968     Ivano Fontana     Italy         05:20:11     01:17:12
969     Matti Janlöv         Åland         05:20:11     01:17:12
970     Harald Andreas Westby     Norway         05:20:14     01:17:15
971      Martin Holmberg      Sundbybergs IK     05:20:15     01:17:16
972     Daniel Olsson     Karlslunds IF     05:20:16     01:17:17
973     Stefan Johansson     Nacka Värmdö SK     05:20:16     01:17:17
974     Börje Torstensson     Linköpings SK     05:20:18     01:17:19
975     Tore Bårnås         Norway         05:20:20     01:17:21
976     Haavard Haktor Holstad     Norway         05:20:22     01:17:23
977     Björn Lindberg     Öregrunds IK     05:20:23     01:17:24
978     Eric Oscarsson     Tavelsjö AIK     05:20:24     01:17:25
979     Harry Smulter     Finland         05:20:25     01:17:26
980     Andreas Stenvall     Stensele Sportklubb     05:20:26     01:17:27

981      Björn Rentzhog      Östersunds Skidlöparekl     05:20:42     01:17:43
982     Petter Larsson     Jönköpings OK     05:20:44     01:17:45
983     Stefan Larsson     Malmö Frisksportklubb     05:20:46     01:17:47
984     Ingemar Niemi     Skellefteå SK     05:20:46     01:17:47
985     David Ottosson     Norra Dals SK     05:20:47     01:17:48
986     Hans Gunnar Tindlund     Denmark         05:20:48     01:17:49
987     Ulf Rudlund         LKAB Fritid, Kiruna     05:20:48     01:17:49
988     Andreas Thern     OK Skogshjortarna     05:20:52     01:17:53
989     Arnould Eric         France         05:20:55     01:17:56
990     Martin Liss Andersson     Skidklubben Leksand     05:20:56     01:17:57
991      Hans Turtola      Råneå SK         05:21:03     01:18:04
992     Hans Bachmann     Austria         05:21:04     01:18:05
993     Martin Moravec     Czech Republic     05:21:09     01:18:10
994     Radovan Cech     Czech Republic     05:21:09     01:18:10
995     Peter Nordström     Brottby SK         05:21:13     01:18:14
996     Eivind Örum         Norway         05:21:16     01:18:17
997     Tomas Gustafsson     IK Rex         05:21:18     01:18:19
998     Petr Strejcek         Czech Republic     05:21:20     01:18:21
999     Göran Holm         Finland         05:21:24     01:18:25
1000     Anders Lundin     Strängnäs-Malmby OL     05:21:26     01:18:27


Damer 1-50
1      Susanne Nyström      IFK Mora SK     04:33:07    
2     Sandra Hansson     Norway         04:33:39     +00:32
3     Sofia Bleckur     IFK Mora SK     04:35:59     +02:52
4     Jenny Hansson     Vålådalens SK     04:44:21     +11:14
5     Nina Lintzén         Årsunda IF         04:46:31     +13:24
6     Kristina Strandberg     IFK Hedemora Skidklubb     04:50:40     +17:33
7     Manuela Henkel     Germany         04:53:45     +20:38
8     Solveig Steinsland     Norway         04:55:16     +22:09
9     Ellen Sandbakken     Norway         05:00:57     +27:50
10     Karin Nilsson     IFK Umeå         05:09:39     +36:32
11      Ingri A Tyldum      Norway         05:12:43     +39:36
12     Maja Benedicic     Slovenia         05:13:52     +40:45
13     Mia Gyllenberg     Sisu-Forshaga SK     05:14:34     +41:27
14     Anna-Carin Söderström     Malungs IF         05:18:20     +45:13
15     Ellen Grepperud     Norway         05:18:22     +45:15
16     Mari Ann Landsem Melhus   Norway         05:23:05     +49:58
17     Karin Vemhäll     Rembo IK         05:23:38     +50:31
18     Linda Forth         Finland         05:27:55     +54:48
19     Irene Eder         Norway         05:29:15     +56:08
20     Madeleine Bergqvist     IK Stern         05:32:32     +59:25

21      Carina Lagerlöf      Malungs IF         05:35:19     01:02:12
22     Ylva Andersson     Östersunds Skidlöparekl     05:35:42     01:02:35
23     Karin Johansson Edman     Lahnajärvi Skol-IF     05:35:45     01:02:38
24     Susanne Hedlund     Granbergsdals IF     05:36:18     01:03:11
25     Tone Beate Grötan     Norway         05:37:45     01:04:38
26     Lenita Bryntesson     Rossöns IF         05:37:56     01:04:49
27     Merethe Braathen     Norway         05:38:29     01:05:22
28     Ingrid Hov         Norway         05:38:33     01:05:26
29     Kristina Roberto     Karlslunds IF     05:39:13     01:06:06
30     Sofia Byhlinder     Orsa SK         05:41:55     01:08:48
31      Martina Höök      Tärna IK Fjällvinden     05:42:25     01:09:18
32     Kristin Larsson     Överkalix IF         05:43:38     01:10:31
33     Helena Wiklund     Hybo AIK         05:45:22     01:12:15
34     Cathrine Holme     Norway         05:45:47     01:12:40
35     Malin Meijer         Husums IF Skidklubb     05:46:01     01:12:54
36     Camilla Andersson     Finland         05:47:19     01:14:12
37     Eli Ågedal         Norway         05:48:01     01:14:54
38     Sofia Paldanius     IF Hallby SOK     05:48:21     01:15:14
39     Eva Peterson         IFK Mora SK     05:48:50     01:15:43
40     Unn Barbro Holden Eliassen   Norway         05:49:01     01:15:54

41      Klaudia Meisterhofer      Austria         05:49:11     01:16:04
42     Sarah Max         USA         05:50:10     01:17:03
43     Marie Jonsson     Korsnäs IF Skidklubb     05:50:36     01:17:29
44     Hanne Mette Tell     Norway         05:51:05     01:17:58
45     Siri Dürendahl     Norway         05:52:49     01:19:42
46     Linda Bengtsson     SK Bore         05:52:56     01:19:49
47     Lubov Pospeshina     IFK Skövde Skidklubb     05:53:02     01:19:55
48     Klara Wiedenova     Czech Republic     05:54:02     01:20:55
49     Lene Tangen         Norway         05:54:14     01:21:07
50     Agnese Menardi     Italy         05:54:58     01:21:51


 

▒-▒▒▒
▒      ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒    
▒     ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒    
▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒     ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒         ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒     ▒▒▒▒▒▒▒ Ö▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒/▒▒▒▒ä▒▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒         ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒▒         ▒å▒å▒▒▒▒▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒     ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒     ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒▒     ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒         ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒     ▒▒:▒▒:▒▒     +▒▒:▒▒
▒▒   &nbs

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu