Vasaloppsvinnaren på pallen i ”fel” sport
31-åringen vann Vasaloppet 2024. Igår slutade han tvåa i Meråker Mountain Challenge.
Torleif Syrstad vann Vasaloppet 2024 när han tävlade för Lager 157 Ski Team. Numera är han en del av Team Engcon och igår slutade han tvåa i Meråker Mountain Challenge, som är ett fjällopp i löpning.
Det fanns flera distanser att välja mellan, men Torleif sprang i klassen Tverås 21k Fjellhalvmaraton. Han slutade alltså tvåa, knappt tre minuter bakom segraren Vemund Johnsborg från Namdal. Han sprang på segertiden 1:57:10. Det var även ett nytt banrekord.
Svensk tredjeplats i Meråker Mountain Challenge
Det blev svenskt på tredjeplatsen genom Malte Kempe från Luleå Gjutarens IF som stod för en imponerande insats. Talangen är född så sent som 2009.
Även Alvar Myhlback fanns på startlinjen och han sprang likt Syrstad i 21-kilometersklassen. Men enligt resultatlistan bröt han loppet och passerade aldrig mållinjen.
Under sommarhalvåret är det flera skidåkare som passar på att tävla i andra sporter. Häromdagen vann Anna Jönsson Haag 100k i Årefjällen och under Lidingöloppet i Funäsfjällen dominerade skidskyttar och skidåkare i toppen av resultatlistorna.
Se också: Skidåkarna dominerade under Lidingöloppet i Funäsfjällen
HÄR hittar du resultat.