Sverige inte i medaljkampen på hemmaplan

av Kjell-Erik Kristiansen • 26.02.2025
Första dag av JVM i skidskytte gav inga svenska medaljer på hemmaplan i Östersund. Förra årets sprintsegrare Elsa Tänglander (bilden) sköt hela 9 bom på sina 20 skott och var chanslös. Det var dom yngre juniorerna som åkte sitt normalprogram på JVMs första tävlingsdag.

Första dag av JVM i skidskytte gav inga svenska medaljer på hemmaplan i Östersund. Förra årets sprintsegrare Elsa Tänglander (bilden) sköt hela 9 bom på sina 20 skott och var chanslös. Det var dom yngre juniorerna som åkte sitt normalprogram på JVMs första tävlingsdag.

Förhoppningarna var främst på Elsa Tänglander, supertalangen från Tullus SG som också var med på JVM i längdåkning i vinter. Men med serien 2+1+2+4 på skjutvallen var hon chanslös. Varje missat skott ger 45 sekunders tillägg och då hade hon tyvärr inte med täten att göra. Elsa hamnade på en 46:e plats.

Mora Biathlon hade bästa svenska åkare i båda klasserna. Emma Larsson slutade 18:e med totalt 3 missade skott. Hon hade serien 1+1+0+1 och var två och en halv minut efter segrande tjeckiskan Ilona Plechakova, som var tvåa förra året.
Hanna Lindström från OK Landehof slutade 43:a och Nilla Grönberg, Sundsvall Biathlon 71:a. Dom fyra svenskorna missade tillsammans 25 skott.

Plechakova var klart bäst och vann trots tre bom på skjutvallen. Hon var hela 47 sekunder före italienskan Charlotte Gautero med en bom mindre. Bronset gikk till först startande slovenskan Manca Caserman.

Oskar Bergman 14:a
Bland killarna var Oskar Bergman bäste svensk på 14:e plats med bara två tillägg. Men han tappade för mycket i spåret för en topplacering. Det var 3,24 minuter upp till segraren Antonin Guy från Frankrike som grejade sig med en bom.

Det blev dock en spännande väntar för fransmannen som fick se Polens Gregorz Galica plocka in från 17 till 4,5 sekunders avstånd på slutvarvet. Det höll dock för Guy som såg lagkompisen Leo Carlier på bronsplats.

Dom övriga svenskarna var Elmer Nordlander, I 21 IF (5 tillägg) som 29:a, Oskar Jansson, Häverödal (6 tillägg) som 43:a och Tore Sandegård, Valbo (7 tillägg) som 50:e.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Sveriges trupp till världscupen i Rupholding

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Hedegart tog medalj i skidskyttecomebacken – vill in i landslaget

    by Maja Eriksson
    11.04.2026
  • Thibaut/NordicFocus
    1

    ”Vet inte var han hämtar sin kraft ifrån”

    by Adrian Orellana Hellerud
    08.03.2026
  • 1

    Avslutar karriären – utmanar OS-kungen i en sista duell

    by langrenn.com
    07.04.2026
  • Authamayou/NordicFocus
    1

    Heggen fortsätter att utmana Klæbo

    by Adrian Orellana Hellerud
    07.03.2026

Fler artiklar

  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    Nu står det klart vem som tar över Jean Marc Chablozs roll som skyttetränare i det svenska landslaget.
    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026
  • LISTA: Här är skidskyttarna som avslutar karriären

    av Maja Eriksson
    14.04.2026
  • Kläbo investerar – har fått in 100 miljoner

    av Langrenn.com
    13.04.2026