Elvira får vänta lite – här är världscuplaget till Pokljuka

av Pressmeddelande • 11.03.2025
Världscupen var i Pokljuka under 2023. Här är svenska världscuplaget till Pokljuka.
Säsongens världscup i skidskytte närmar sig sitt slut. Nu väntar den näst sista tävlingshelgen i Pokljuka, Slovenien. Efter en stark insats i Nove Mesto har det svenska laget redan överträffat fjolårets pallplaceringar, och med Elvira Öberg tillbaka i träning är förhoppningarna höga inför de avgörande loppen.

Säsongens världscup i skidskytte närmar sig sitt slut. Nu väntar den näst sista tävlingshelgen i Pokljuka, Slovenien. Efter en stark insats i Nove Mesto har det svenska laget redan överträffat fjolårets pallplaceringar, och med Elvira Öberg tillbaka i träning är förhoppningarna höga inför de avgörande loppen.

Nu är det dags för den näst sista världscuphelgen i Pokljuka, Slovenien, samt den avslutande IBU-cuphelgen i Otepää, Estland. Efter en framgångsrik tävlingshelg i Nove Mesto, där Sebastian Samuelsson och Hanna Öberg tog varsin pallplats, har det svenska världscuplaget nu samlat ihop 24 pallplatser totalt under säsongen. Det är redan fler än fjolårets 22 och resultatet av många starka prestationer denna vinter.

Elvira Öberg stod över den senaste världscuphelgen i Tjeckien på grund av en förkylning, men är nu tillbaka i träning och ansluter till laget i Slovenien.

– Elvira har haft en lättare men långdragen förkylning efter VM och missat viktig träning. Därför stannar hon hemma några dagar för att träna innan hon reser till Pokljuka och tävlar i masstarten på söndag. Övriga damer kör distansen redan på torsdag, säger huvudtränare Johannes Lukas.

Med endast två tävlingshelger kvar har det svenska laget chans på flera topplaceringar i totalställningarna. Elvira Öberg ligger alltså tvåa i masstartscupen, endast en poäng bakom Franziska Preuss. Sebastian Samuelsson ligger just nu femma i den totala världscupen och har goda möjligheter att nå topp tre. På damsidan är Ella Halvarsson trea i distanscupen som kommer att avgöras på torsdag.

Pokljukas arena ligger på 1350meters höjd och erbjuder tuffa och tekniska banor. Det svenska laget kommer således att bo på låg höjd  och åka upp för att tävla. 

Första tävlingen startar nu på torsdag 15:15 med damernas distans över 15 kilometer. Tävlingarna direktsänds i SVT och sändningen startar 15:05.

Svenska världscuplaget till Pokljuka

Damer

  • Anna Magnusson, Piteå Skidskytteklubb
  • Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG
  • Ella Halvarsson, Biathlon Östersund
  • Elvira Öberg, Piteå Skidskytteklubb
  • Hanna Öberg, Piteå Skidskytteklubb 
  • Johanna Skottheim, Lima SKG
  • Sara Andersson, Mora Biathlon

Herrar

  • Emil Nykvist, SK Bore
  • Jesper Nelin, Biathlon Östersund
  • Malte Stefansson, Oxbergs IF
  • Martin Ponsiluoma, Tullus SG
  • Sebastian Samuelsson, I 21 IF
  • Viktor Brandt, I 2 IF

Läs även: Samuelsson tog säsongens första seger

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Skidskytteprofil lägger av – bara 28 år gammal

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.10.2025
  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    På fredag möter hon lagkamraten i rätten – riskerar fängelse och OS-uteslutning

    by Ingeborg Scheve
    22.10.2025
  • 1

    Reste hem från landslaget i protest: ”Jag förstår ingenting”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.03.2025
  • 1

    Skidskyttestjärnan tvingades lägga av – nu väntar hon tvillingar

    by Ingeborg Scheve
    24.10.2025

Fler artiklar

  • Landslaget smygstartade säsongen i Vålådalen

    Igår körde landslaget en sprint i Vålådalen och smygstartade därmed säsongen. Då gav Linn Svahn ett formbesked, efter kraschen inför VM i Trondheim.
    av Maja Eriksson
    04.11.2025
  • Team Nordic Expérience–Coste / Fromagerie Marcel Petite – det ledande franska laget i Ski Classics

    av Langd.se
    04.11.2025
  • Mildväder skjuter upp längdpremiären för Orsa Grönklitt

    av Maja Eriksson
    04.11.2025
  • 23-åringen dominerade i säsongsöppningen: ”Jag hade inte förväntat mig att vinna”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    03.11.2025
  • Världscupvinnaren kör Sverigepremiären på Idre Fjäll

    av Maja Eriksson
    03.11.2025