Anger utklassar konkurrenterna i Gällivare

av Maja Eriksson • 22.11.2025
Idag fortsatte tävlingarna i Gällivare med 10 km klassiskt. Då var Edvin Anger överlägsen, samtidigt som Alvar Myhlback fick revansch efter gårdagens diskning.

Idag fortsatte tävlingarna i Gällivare med 10 km klassiskt. Då var Edvin Anger överlägsen, samtidigt som Alvar Myhlback fick revansch efter gårdagens diskning.

Idag stod 10 km klassiskt på schemat och herrarna var först ut i spåret. Edvin Anger bjöd aldrig in konkurrenterna i kampen om segern, utan var överlägsen från start till mål.

Segermarginalen blev till sist knappt 40 sekunder.

– Det var tufft, men kroppen svarar bra, det syns på resultatlistan att det var ett bra lopp, säger Anger till SVT Sport.

Hur skönt är det att få det här formbeskedet?

– Det var ett bra lopp och hade räckt väldigt högt i världscupen också kan jag tänka mig. Det är superskönt att få det här beskedet, jag har haft på känn att motorn i år är annat mot fjolåret och året innan. Det känns spännande. Jag ser fram emot att åka till Finland nästa vecka och ställa mig på startlinjen, säger han.

Revansch efter diskningen

Leo Johansson som hade en tyngre säsong förra vintern, men visade fin form i dagens tävling när han knep andraplatsen bakom suveräne Anger.

– Skönt att få ett bra kvitto, säger Leo Johansson till SVT Sport efter loppet.

Johansson hade en kamp mot Myhlback, men var till sist 1,5 sekunder före. Alvar Myhlback fick revansch efter gårdagens diskning när han slutade trea. Jesper Perssons succéhelg i Gällivare fortsätter. Efter gårdagens tredjeplats i sprinten slutade han femma i dagens 10-kilometerslopp.

Landslagsåkarna William Poromaa och Jens Burman hade båda en tyngre dag i spåret. De slutade på 19:e respektive 22:a plats.

Topp 5 herrar 10 km klassiskt:

  1. Edvin Anger, Åsarna IK,
  2. Leo Johansson, Falun Borlänge SK,
  3. Alvar Myhlback, Lager 157 Ski Team,
  4. Eric Rosjö, IFK Mora SK,
  5. Jesper Persson, Åsarna IK,

HÄR hittar du resultat.

Texten uppdateras.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Rasande efter VM-femmilen: “Jag har varit tydlig”

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Hela säsongspremiären kan bli inställd

    by Maja Eriksson
    18.11.2025
  • 1

    Rysare i herrklassen – fyra åkare inom tre sekunder

    by Maja Eriksson
    15.11.2025
  • 1

    Talangen överraskade i distansloppet i Vålådalen

    by Langd.se
    06.11.2025
  • 1

    Till helgen smäller det i Muonio – världseliten på plats

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.11.2025

Fler artiklar

  • Ebba Andersson med formbesked i säsongspremiären

    Ebba Andersson instats i dagens distanslopp var ett formbesked inför världscupen nästa helg. Men hon blev pressad av landslagskollegan hela vägen in i mål.
    av Maja Eriksson
    22.11.2025
  • Startlistor inför lördagens tävlingar i Gällivare och Beitostölen

    av Maja Eriksson
    22.11.2025
  • Grahn krossade motståndet – överlägsen på upploppet

    av Maja Eriksson
    21.11.2025
  • Myhlback efter diskningen: “Det känns lite hopplöst”

    av Maja Eriksson
    21.11.2025
  • Svenska stjärnorna gjorde upp om segern i dagens sprint

    av Maja Eriksson
    21.11.2025