Svenska stjärnorna gjorde upp om segern i dagens sprint
Maja Dahlqvist visar att hon blir att räkna med i vinter. I dagens sprint tog hon en tung seger i det meriterade startfältet.
Idag startade längdsäsongen med sprint i Gällivare. Då visade Maja Dahlqvist att hon är i fas inför den stundande OS-säsongen. Dahlqvist var snabbast i kvalet och väl i finalen var hon starkast på upploppet och knep segern.
Men Maja blev hårt utmanad av Jonna Sundling, som inte fick fritt spår in mot upploppet. Men Jonna knep till sist andraplatsen före Nadine Fähndrich, som även hon inledde säsongen starkt.
Moa Lundgren har stått utanför landslagsverksamheten den här säsongen men idag gav hon ett formbesked när hon slutade fyra. Därmed slog Lundgren flera av a-landslagsstjärnorna.
Topp 6 damer sprint:
- Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK,
- Jonna Sundling, Piteå Elit,
- Nadine Fähndrich, Schweiz,
- Moa Lundgren, Åsarna IK,
- Moa Ilar, Falun Borlänge SK,
- Emma Ribom, Piteå Elit,
HÄR hittar du resultat.
Texten uppdateras.










