Vill utmana Thingnes Bö: ”Träffprocenten som varit för dålig”

av Ingeborg Scheve • 22.10.2024
Han har samlat på sig flertalet medaljer från VM och OS. Nu vill Sebastian Samuelsson utmana Johannes Thingnes Bö ordentligt kommande säsong.

Han har samlat på sig flertalet medaljer från VM och OS. Nu vill Sebastian Samuelsson utmana Johannes Thingnes Bö ordentligt kommande säsong.

Samuelsson går in i sin tionde säsong på världscupsnivå. Han har två OS-medaljer, 11 VM-medaljer och 14 individuella pallplatser i världscupen och är den svenska herrskidskytt i landslaget just nu med flest medaljer. Men han är fortsatt en bra bit ifrån Johannes Thninges Bö. Det finns dock inga tvivel om att den norska skidskyttekungen är måttstocken.

Vad driver dig år efter år när du redan har så många framgångar?

– Skidskytte är en idrott där man hela tiden kan utvecklas, både på skidor och i skyttet. Man känner sig aldrig färdig. Jag ölskar samspelet mellan det fysiska och mentala, och att kunna växla mellan de två snabbt, säger Samuelsson till langrenn.com under landslagslägret i Font Romeu.

När han pratar om vad som ska til för att sätta ditt Johannes Thingnes Bö, blir han ivrig.

– Jag ser att när jag presterar som bäst, då kan jag utmana de allra bästa. Men jag måste hålla den nivån lite oftare och mer stabilt. Jag är på god väg men måste få upp träffprocenten. Får jag upp den, då kan jag stressa Thingnes Bö. Det är mitt mål, säger Samuelsson.

Läs också: Thingnes Bö: ”Jag ska slå Björndalen och berätta för min son att jag är tidernas bästa skidskytt

Vad är det som Thingnes Bö gör som inte andra gör?

– Han presterar ofta på en hög nivå, och har han en dålig dag, så lyckas han likväl prestera bra. Han har fått en enorm självsäkerhet i att det funkar och han vet att han har marginalerna som gör att han kan bomma något skott. Jag tror den tryggheten gör att han slipper använda de marginalerna. Han skjuter bra och kommer in i den trenden att allt bara flyter på.

”Bli bättre på att utmana”

Det är positionen Thingnes Bö har, som Samuelsson vill åt. Och då måste han bjuda upp till dans.

– Vi måste bli bättre på att utmana honom, och visa han att vi är med och konkurrerar, speciellt tidigt på säsongen. Vi måste stressa han lite. Man såg kampen mot Tarjei Bö i slutet av förra säsongen, då var det några lopp som blev tuffare, och det är den situationen vi måste sätta honom i. Gör vi det tror jag det finns goda möjligheter att slå honom.

För tre år sedan investerade Samuelsson i ett eget rullskidband hemma. Det menar han har varit värt varenda krona.

Nu är det bara en sak att koncentrera sig på för att infria målet:

– Jag har varit stabil bland de fem snabbaste i skidspåret de senaste säsongerna. Det är träffprocenten som varit för dålig, konstaterar han.

Läs också: Samuelsson storsatsar på eget rullskidband

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026

Fler artiklar

  • Två veckor efter avhoppet: Dyker upp i nytt toppjobb hos omstridd konkurrent

    Lämnade landslaget i protest för två veckor sedan, nu dyker tränarprofilen upp i nytt toppjobb hos omstridd konkurrent.
    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Standardpass på stakmaskin

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Svenska juniorstjärnan: ”Hela kulturen är bättre i Norge”

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Kadens och teknikpass – smidigare trampande, starkare motor

    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Svensk talang får Charlotte Kallas stipendium

    av Maja Eriksson
    23.06.2026