Kändisar kör Vasaloppet – med hjälp av Gunde Svan

av Maja Eriksson • 21.11.2024
Fem kändisar som aldrig åkt skidor ska med hjälp av Gunde Svan genomföra Vasaloppet. Under nästa år kommer det nya programmet ”Mot alla odds – Stafetten” i SVT.

Fem kändisar som aldrig åkt skidor ska med hjälp av Gunde Svan genomföra Vasaloppet. Under nästa år kommer det nya programmet ”Mot alla odds – Stafetten” i SVT.

Det är NWT som skriver om den nya tv- serien på SVT, ”Mot alla odds – Stafetten”. Det är Filip Dikmen som som samlat sina kändiskompisar Samir Badran, Junior Lerin, Linda Pira och Kaeli Abdi för att träna inför Vasaloppet 2025.

Ingen av kändisarna kan åka skidor, men de har hjälp av självaste Gunde Svan, med flera OS-guld på CV:t.

NWT har pratat med Junior Lerin (gift med Lars Lerin) om äventyret.

– Jag vill lära mig det som en del av svensk kultur. Det var inte min grej, men jag vill lära mig. Det är väldigt roligt och spännande att lära sig något nytt, men det var inte så lätt för mig som är van att gå utan snö på foten. Det var väldigt spännande! säger Manoel ”Junior” Marques Lerin, till NWT.

För några veckor sedan genomförde deltagarna ett läger på Idre Fjäll.

– Vi tränade några dagar för en vecka sedan på Idre fjäll, berättar han. Nu kommer jag framåt och jag vågar lära mig. Jag ramlade mycket och det är fortfarande väldigt svårt, men jag ska försöka klara min väg till Vasaloppet. Jag kämpar väldigt hårt!

Läs också: Allt du behöver veta inför säsongspremiären i Bruksvallarna

Genomför stafett

Deltagarna ska nu lära sig att åka skidor, för att sedan kunna genomföra ett Vasalopp, men uppdelad i en stafett. Upplägget kommer vara lite som en realityshow, berättar Junior:
– Det blir lite som en realityshow. Vi bor i samma hus, vi pratar med varandra och det händer mycket saker. De har heller inte åkt skidor förut, säger han och fortsätter:

– Vi delar upp det, som en stafett. Min del tror jag är nästan två mil, berättar Junior. När de berättade första gången om Vasaloppet visste jag ingenting om det. Det var helt nytt för mig, det var inget jag hade tänkt på förut.

Mot alla odds – Stafetten har premiär i SVT söndagen den 2 februari och sänds i fem avsnitt.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026

Fler artiklar

  • Svenska juniorstjärnan: ”Hela kulturen är bättre i Norge”

    När den svenska juniorstjärnan fick nej i landslagsuttagningen flyttade han till Norge för att träna med världens bästa. Efter bara fyra dagar är han säker: Flera svenska talanger kommer att följa efter.
    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Kadens och teknikpass – smidigare trampande, starkare motor

    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Svensk talang får Charlotte Kallas stipendium

    av Maja Eriksson
    23.06.2026
  • Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • Så gick det under midsommarhelgens tävlingar

    av Maja Eriksson
    22.06.2026