Hyllas inför debuten: ”En av mina största konkurrenter”

av Maja Eriksson • 13.12.2024
Imorgon gör Stina Nilsson debut i Ski Classics. Inför helgens tävlingar hyllas hon av sin teamchef och flera av de stora stjärnorna i långloppscirkusen.

Imorgon gör Stina Nilsson debut i Ski Classics. Inför helgens tävlingar hyllas hon av sin teamchef och flera av de stora stjärnorna i långloppscirkusen.

Imorgon gör Stina Nilsson sin debut i Ski Classics. Hon annonserade i våras att skidskyttekarriären var slut och att ett nytt kapitel skulle ta vid, tillsammans med Team Ragde Charge och Ski Classics.

Det enda långloppet Stina körde under rullskidsäsongen var Klarälvsloppet, och då visade hon klass när hon vann efter en urstark spurt. Inför morgondagens lopp är en av de största snackisarna hur det ska gå för den tidigare sprintdrottningen.

Under Ski Classics Live Sessions var hennes Ski Classics-premiär ett av ämnena och hennes teamchef, Magnar Dalen, ser fram emot säsongspremiären med Stina i teamet.

– Ingen vet hur det kommer gå, därför ska det bli intressant att se hur det går till helgen, säger han.

Under sommaren och hösten har Team Ragde Charge haft flera läger och Magnar berättar att man ibland fått hålla henne tillbaka.

– Stina har varit med på alla läger och visat upp väldigt hög motivation för träningen men också teknikutvecklingen. Under vägens gång har hon haft små skador, men det är vi vana vid. Vi har tränat tjejer i Ski Classics i många år. Ibland har vi fått säga till henne att inte pusha för hårt, för hon har legat på gränsen ibland.

”Vi är varandras motsatser”

Förra årets långloppsdrottning Emilie Fleten, fick möta Stina Nilsson och hennes styrkor i Klarälvsloppet. Nu ser hon framemot att tävla mot Stina på snö och hyllar henne samtidigt.

– Det ska bli väldigt bra att ha med Stina i Ski Classics, både för sporten men också för att ha en till väldigt stark tjej i fältet. Jag tror det är bra för mig också, eftersom vi är varandras motsatser. Det är bra för mig att känna att jag måste utveckla alla mina skills, säger Emilie Fleten och fortsätter:

– Jag vet hennes styrka, så det kommer bli väldigt intressant att se henne till helgen.

Fleten ser Stina Nilsson som en av sina största motståndare den här säsongen.

– Jag tror Stina kommer vara väldigt stark den här säsongen och jag ser henne som en av mina största konkurrenter.

”Kommer bli en intressant säsong”

Även den svenska långloppsstjärnan Emil Persson ser fram emot att se Stina Nilsson i Ski Classics.

– Jag tycker det är bra att hon är med i Ski Classics. Det är kul att stora namn ansluter till touren, det sprider sporten. Och jag tror den kommer växa med henne. Jag ser fram emot att se henne tävla mot resten av tjejerna. Det kommer bli en intressant säsong med henne på startlinjen, säger Emil Persson.

Läs också: Allt du behöver veta inför säsongens första Ski Classics-tävling

Du kan följa alla tävlingar i den nya Ski Classics appen. Den finns tillgänglig för nedladdning både på Apple och Android.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031

    Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031. Det står klart efter att Östersund vunnit omröstningen mot Kontiolax överlägset.
    av Maja Eriksson
    18.09.2026
  • Svensk pallplats när världscupen i Val di Fiemme inleddes

    av Langd.se
    18.09.2026
  • Guldmedaljören från OS i Lillehammer är död

    av Ingeborg Scheve
    18.09.2026
  • Bad Gastein Criterium: Sista striden om Bad Gastein Tour

    av Leandro Lutz
    18.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 3: En lång och krävande dag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.09.2026