Supertalangen tog karriärens första världscupseger

av Maja Eriksson • 22.12.2024
Damernas masstart avgjordes i riktigt busväder. Den 20-åriga tyskan behärskade förhållandena bäst och tog karriärens första världscupseger.

Damernas masstart avgjordes i riktigt busväder. Den 20-åriga tyskan behärskade förhållandena bäst och tog karriärens första världscupseger.

De tyska damerna har inlett säsongen starkt, bland annat med Franziska Preuss i ledningen i den totala världscupen. Idag var det en 20-årig supertalang som tog sin första världscupseger. Selina Grotian gick ut några sekunder efter Preuss på spurtvarvet men ledarinnan i den totala världscupen fick ge sig, och Grotian kunde inkassera karriärens första världscupseger.

– Det betyder mycket, det är galet. Jag har så många känslor just nu. Jag är känslosam, säger Selina Grotian till SVT Sport.

Det såg länge ut som fransyskan Jeanne Richard skulle ta sin första pallplats i världscupen framför hemmapubliken, men på upploppet tappade hon allt och Paulina Batovska Fialkova knep tredjeplatsen.

Körde upp sig på slutet

Elvira Öberg placerade sig bäst av de svenska åkarna. Hon hade det tungt inledningsvis med två bom i det första skyttet, men körde upp sig, avslutade starkt och kom i mål på en niondeplats. Sara Andersson låg med riktigt bra efter två skytten men tre missade skott i stående gjorde att hon slutade på en 11:e plats. Men återigen gjorde den 21-åriga dalkullan en stark insats.

Ledde tävlingen

Ella Halvarsson inledde med två bom i de liggande skyttena, men körde upp sig mot slutet och åkte i mål på en 15:e plats. Anna Magnusson var i ledning efter halva loppet men kollapsade i det stående skyttet och slutade på en 28:e plats.

– Jag vet inte vad som hände, jag tyckte inte att det var så dåligt, men det blir många bom i stående. Sista varvet…då går luften ur, säger Magnusson till SVT Sport och fortsätter: 

– Det är lite vädret som ställer till det. Snön kommer och man halkar och kan inte slappna av. Det är så himla tråkigt för det började så bra.

Topp 5:

  1. Selina Grotian, Tyskland, 38.35,4
  2. Franziska Preuss, Tyskland, +12,7
  3. Paulina Batovska Fialkova, Slovakien, +35,4
  4. Jeanne Richard, Frankrike, +35,5
  5. Suvi Minkkinen, Finland, +57,2

HÄR HITTAR DU RESULTAT.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    by Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    by Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026
  • 1

    Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    by Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026

Fler artiklar

  • Två svenska segrar sista tävlingsdagen i Trollhättan

    På sista tävlingsdagen i Trollhättan blev det svensk seger på både dam- och herrsidan.
    av Langd.se
    30.08.2026
  • Myhlback fråntogs segern i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Norsk storslam i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Återhämtning – del 2: Kompression, foam roller och massage

    av Ida Heikura/Leandro Lutz
    29.08.2026
  • Svenskt i topp i sprinten i Trollhättan

    av Ingeborg Scheve
    28.08.2026