Alvar Myhlback har bestämt sig: ”Känns som rätt tidpunkt”

av Maja Eriksson • 03.05.2025
Förra säsongen vann Alvar Myhlback Vasaloppet men körde samtidigt traditionellt. Nu har han tagit ett beslut vad han kommer satsa på framöver.

Förra säsongen vann Alvar Myhlback Vasaloppet men körde samtidigt traditionellt. Nu har han tagit ett beslut vad han kommer satsa på framöver.

Förra säsongen kombinerade Alvar Myhlback den traditionella skidåkningen med långlopp. Hann vann sensationellt Vasaloppet första söndagen i mars. Men nu står det klart att 19-åringen väljer att satsa fullt ut på långlopp.

”Det känns fantastiskt att förlänga mitt avtal med Lager 157 Ski Team. Jag har hittat ett team där jag trivs och kan utvecklas maximalt, jag har alltid älskat långlopp och det känns som rätt tidpunkt att satsa fullt ut på den här disciplinen. Jag ser fram emot att ta mig an de största utmaningarna och ge allt för laget de kommande åren,” säger Alvar Myhlback i ett pressmeddelande.

Se också: ”Skidåkning är i stort sett mitt liv”

Vill etablera sig

Han skriver ett tvåårskontrakt och enligt teamets pressmeddelande siktar Alvar på att bli en etablerad stjärna i Ski Classics.

”Alvar har verkligen visat sin stora potential i långloppen under de senaste säsongerna, och vi är glada att han nu tar steget fullt ut. Att han redan har varit en del av vårt team i tre år och skaffat sig så mycket rutin gör honom ännu mer värdefull för oss framöver.”

Häromdagen stod det också klart att Emil Persson förlängde sitt kontrakt med Lager 157 Ski Team med ytterligare två år.

”Hans redan imponerande resultat gör honom till en nyckelspelare i Lager 157 Ski Team vid sidan av lagkaptenen Emil Persson”, skriver teamet.

Till SVT Sport berättar han om beslutet. Petningen till JVM föregående säsong ska inte ha spelat in i beslutet.

– Det skulle jag inte säga. Det är klart att jag inte tycker det är kul, det som blir där. Det är mer att jag har det så jädra bra när jag är iväg med teamet och åker långlopp och att jag sätter ett högt värde på det, säger han till SVT Sport.

Se också: Stjärnan förlänger kontraktet

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Reseguide – Bad Gastein: där Ski Classics möter Belle Époque-charm

    Bad Gastein har varit värd för Ski Classics sedan 2022. Stadens dramatiska Belle Époque-arkitektur, vattenfallet som faller 341 meter genom stadens centrum, samt den högbelägna Sportgastein-arenan gör den till ett av de mest distinkta stoppen i kalendern.
    av Leandro Lutz
    19.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 4: En dag utan berg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.09.2026
  • Kagevi stärker greppet om klättrartröjan – Van Eetvelt vann kaotisk etapp

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.09.2026
  • Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031

    av Maja Eriksson
    18.09.2026
  • Svensk pallplats när världscupen i Val di Fiemme inleddes

    av Langd.se
    18.09.2026