Överraskar alla – gör comeback tillsammans

Bara månader efter att de avslutat sina skidskyttekarriärer, är båda bröderna Bö tillbaka med gevär på ryggen och startnummer på bröstet.

Bara månader efter att de avslutat sina skidskyttekarriärer, är båda bröderna Bö tillbaka med gevär på ryggen och startnummer på bröstet.

Den 23 mars tackade både Tarjei Bö och Johannes Thingnes Bö för sig efter ungefär 15 år på högsta nivån inom skidskytte. Planen då, var att ”lägga sig på soffan i ett halvår och bli tjock”. Men så blev det inte.

Johannes Thingnes Bö har redan varit tillbaka i nummerlapp flera gånger men då med springskor på fötterna. Men nu gör båda comeback med gevär på ryggen. Det sker i augusti, under showtävlingen City Biathlon Dresden.

Se också: ”Ska lägga mig på soffan och bli fet”

Legendklass

Under årets upplaga av den prestigefyllda showtävlingen, som går av stapeln den 31 augusti, är båda anmälda. Tävlingsledningen har nämligen beslutat att köra en ”legendklass” även i år.

Till Langrenn.com förnekar dock skidskyttekungen att det handlar om någon fullskalig comeback – varken som skidskytt eller med löparskor.

– Nej, det blir det inte, sa Thingnes Bø till Langrenn.com efter den imponerande maratondebuten i Birken Fjällmaraton tidigare i juni.

Får revanschmöjlighet

Förra året kom Johannes Thingnes Bö tvåa i City Biathlon Dresden. Han briljerade på skjutvallen, men blev rejält frånåkt i spåret. Storebror Tarjei slutade på den snöpliga fjärdeplatsen. Nu får båda chansen till revansch.

I årets upplaga blir det också kärt återseende med flera tidigare stjärnor: Bland annat är Benedikt Doll, som lade av i mars förra året, tillbaka på startlinjen i Dresden.

Stjärnspäckat

Det är legenderna som inleder festen i augusti. Men efter att de pensionerade skidskyttestjärnorna gjort upp om ära, heder och prispengar, är det dags för stjärnorna som siktar mot OS i Italien i vinter: tio herrar och tio damer. Hittills är nio åkare i varje klass klara.

Damer: Lou Jeanmonnot, som slutade tvåa i världscupen i vintras, Julia Tannheimer, Vanessa Voigt, Karoline Offigstad Knotten, Markéta Davidová, Anamarija Lampič, Julija Dzjyma, Lotte Lie och Milena Todorova.

Herrar: Éric Perrot, Philipp Nawrath, Justus Strelow, Quentin Fillon Maillet, Philipp Horn, Jakov Fak, Michal Krčmář, Vitalii Mandzyn och Felix Leitner.

Det ser inte ut att bli något svenskt deltagande i tävlingen.

HÄR hittar du mer info tävlingarna.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    Dubbelt svenskt på pallen i Lake Placid

    by Noah Rådmark
    28.02.2026
  • 1

    Dubbelsvenskt på pallen efter jättelik upphämtning

    by Noah Rådmark
    01.03.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    Superskytte av Nykvist – bäste svensk

    by Noah Rådmark
    01.03.2026

Fler artiklar

  • Här är skidtalangerna att ha koll på i vinter

    En blev juniorvärldsmästare förra säsongen. En annan har besegrat självaste Kläbo och en tredje tog tre guld på junior-SM. Här är några av de skidtalanger du bör ha koll på den kommande säsongen.
    av Mattias Modéen
    21.10.2026
  • Skidförbundet vill stoppa ryska åkare i VM

    av Ingeborg Scheve/Mattias Modéen
    21.10.2026
  • Sex av tio är unga – eD system RSJ Team bygger för framtiden

    av Leandro Lutz
    21.10.2026
  • Dags att ta fram längdskidorna – här öppnar spåren till helgen

    av Mattias Modéen
    21.10.2026
  • Medlemserbjudande: 15% rabatt på spårkort i Skidtunneln i Torsby

    av I samarbete med Torsbys Skidtunnel
    21.10.2026