Topp 10 snabbaste skidskyttarna i världen – tidigare längdstjärna i en egen klass
Den tidigare sprintspecialisten är den snabbaste skidskytten i spåret. På tredje plats hittar vi en svenska.
Efter OS-säsongen 2022 meddelade Anamarija Lampič att hon skulle följa i svenska rivalen Stina Nilssons fotspår och byta från längdskidor till skidskytte. Sedan övergången har slovenskan gjort ett tydligt avtryck – ingen åker fortare än Lampič. Under säsongen 2024/25 tog hon dessutom sina två första pallplatser i världscupen.
Justine Braisaz-Bouchet är näst snabbast på listan över världens snabbaste skidskyttar, men den franska stjärnan har fortfarande en bra bit upp till Lampič.
Läs också: Topp 10 snabbaste skidskyttarna i världen – svenskarna i topp
På tredjeplatsen är det svenskt genom Elvira Öberg och hon är den enda svenskan på topplistan. Efter henne är det franskt igen genom Lou Jeanmonnot.

Listan baseras på resultat från världscupsäsongen 2024/25 och visar de tio åkare som varit snabbast i spåret, uttryckt som procentuell avvikelse från genomsnittet för alla världscupåkare.
Topp 10 snabbaste i spåret, IBU världscupen 2024/25
- Anamarija Lampič, Slovenien, -6,1
- Justine Braisaz-Bouchet, Frankrike, -5,3
- Elvira Öberg, Sverige, -4,8
- Lou Jeanmonnot, Frankrike, -4,3
- Ida Lien, Norge, -4,1
- Océane Michelon, Frankrike, -3,9
- Franziska Preuss, Tyskland, -3,6
- Marketa Davidová, Tjeckien, -3,6
- Maren Kirkeeide, Norge, -3,5
- Paulina Batovska Fialkova, Slovakien, -3,5
(Källa: IBU Datacenter)
Det är nu bara några veckor kvar till världscuppremiären i skidskytte, som drar igång i Östersund den 29 november. Men den internationella säsongen smygstartar redan den 19 oktober med premiären av IBUs helt nya kickoff-koncept Loop One i München – där i princip alla de största stjärnorna väntas delta.
Läs mer: Sveriges trupp till nya satsningen Loop One Festival
Norge dominerar toppen av IBU-cupen
I IBU-cupen är norskan Ida Lien överlägset snabbast. Lien delade vintern 2024/25 mellan världscupen och IBU-cupen – och visade sig vara i en klass för sig. Ragnhild Femsteinevik ligger trea på listan, inte långt bakom den franska åkaren Paula Botet. Även de två delade säsongen mellan världscupen och IBU-cupen.
Totalt sett är det dock Frankrike som dominerar topp 10-listan, med hela fem åkare bland de tio snabbaste.
Listan baseras på resultaten från IBU-cupsäsongen 2024/25 och visar de tio snabbaste åkarna i spåret, uttryckt som procentuell avvikelse från genomsnittet för samtliga deltagare.
Topp 10 snabbaste i spåret, IBU-cupen 2024/25
- Ida Lien, Norge, -9,8
- Paula Botet, Frankrike, -8,8
- Ragnhild Femsteinevik, Norge, -8,3
- Sophie Chaveau, Frankrike, -8,2
- Chloé Chevalier, Frankrike, -7,9
- Lucy Andersson, USA, -7,6
- Lotta De Buhr, Tyskland, -7,5
- Gilonne Guigonnat, Frankrike, -7,5
- Célia Henaff, Frankrike, -7,4
- Baiba Bendika, Lettland, -7,3
(Källa: IBU Datacenter)
Säsongen 2025/26 i IBU-cupen inleds i Hochfilzen, Österrike, i december.










