Frida överlägsen igen – Sverige ägde Holmenkollen

av Kjell-Erik Kristiansen • 14.03.2026
– Extra gott att göra det här i Norge! Frida Karlsson skrattade från öra till öra. En ny suverän seger i Holmenkollen på en dag då Sverige ägde den norska nationalarenan. Tredubbelt på damernas femmil.

– Extra gott att göra det här i Norge! Frida Karlsson skrattade från öra till öra. En ny suverän seger i Holmenkollen på en dag då Sverige ägde den norska nationalarenan. Tredubbelt på damernas femmil.

– Jag tänkta i början att det här blir en jättejobbig dag. Men det blev ju jättekul, säger Frida, som var ensam på dom sista två varven.
– Det kändes som om jag blev piggare och piggare efter hand. Kul att lyckas, jag har ju så många fina minnen härifrån. Det var här jag vann min första världscupseger, säger segrarinnan, som hade hela en minut och 48 sekunder till gruppen bakom.

Och i dimman i Holmenkollen dök plötsligt Linn Svahn och Jonna Sundling upp och spurtade till sig dom två sista pallplatserna.
– Det är första gången vi tar en trippel på distans, säger Frida som också säger att hon inte längre tänker på att hon missade femmilen på OS med sjukdom.

SVERIGE ÄGDE HOLMENKOLLEN. Linn Svahn, Frida Karlsson och Jonna Sundling tog hela pallen. Foto: BILDBYRÅN

Ebba sliter tungt
OS-mästarinnan på femmilen, Ebba Andersson, sliter däremot tungt. Efter att ha varit åtta och en halv minut efter på femmilen i Orsa förra helgen, försvann hon tidigt från täten här också. Slutade som 27:a och var helt färdig efteråt.
Falun-Borlänge-åkarna Maja Dahlqvist och Moa Ilar kämpar fortfarande om pallplatser i världscupen totalt. Dom måste inse att Jessica Diggins åter igen kämpade sig in på en bättre plats.
Men Maja på 18:e och Moa på 19:e visar att dom kommer att ge järnet hela vägen till världscupen är över.

Norskt mästerskap bland herrarna
Herrarnas femmil blev som ett norskt mästerskap. En stor grupp höll ihop till upploppet.
Men där var årets sensation Einar Hedegard omöjlig igen. Han tog segern före Harald Østberg Amundsen efter att ha vunnit Engadin Skimaraton förra helgen.
Trea blev OS-tvåan på distansen Martin Løwstrøm Nyenget.
Dom svenska åkarna orkade inte haka på i gruppen med norrmännen. Leo Johansson var bäst på en 13:e plats, medan Gustaf Berglund var i samma grupp och slutade på 16:e.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026

Fler artiklar

  • Juniorvärldsmästaren kan förlora hela karriären

    22-åringen har fråndömts rätten att bära vapen. Nu står skidskyttekarriären på spel medan han väntar på utfallet av överklagandet.
    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Kobberløpet 2027 öppnar anmälan den 1 september

    av Leandro Lutz
    26.08.2026
  • Nytt stipendium kan ge unga åkare 25 000 kronor

    av Pressmeddelande SSF
    26.08.2026
  • Världscupen i Trollhättan blir genrepet inför årets VM

    av Pressmeddelande SSF
    26.08.2026