Gör debut i världscupen – efter succén i junior-VM
Det har blivit dags för säsongens sista tävlingshelg i världscupen i skidskytte. Då debuterar juniorvärldsmästaren.
Världscupen i skidskytte avslutas i Oslo kommande helg med fyra tävlingsdagar. På programmet står sprint, jaktstart och masstart. Anna Magnusson ligger trea i den totala världscupen inför avgörandet och Sebastian Samuelsson tvåa.
– Vi ser fram emot att avsluta säsongen på ett bra sätt. Många aktiva börjar bli slitna efter en lång vinter, men vi vet också att vi historiskt har presterat bra i slutet av säsongen. Redan nu är det här en av de bästa säsongerna i Svenskt Skidskyttes historia, med 32 pallplatser under vintern, säger Johannes Lukas i ett pressmeddelande.
Se också: Första Birken för legenden – nu i 70-årsklassen
Två nya åkare får chansen
Sverige har tagit ut 7+7 åkare till tävlingarna. Philip Lindkvist-Flötten, som bland annat vann junior-VM får nu chansen i världscupen.
– Det här har jag jobbat hårt för under lång tid. Jag ser verkligen fram emot att stå på startlinjen i Oslo på fredag, säger Philip Lindkvist Flötten.
Emma Nilsson har stor erfarenhet från världscupen, men har de senaste åren tävlat mest i IBU-cupen. Nu får även hon chansen.
– Det känns väldigt roligt att få vara tillbaka på världscupen. Jag har haft en riktigt bra säsong och ser fram emot att få stå på startlinjen i Oslo, säger Emma Nilsson.
Trupp världscupsavslutning Oslo
Damer:
Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG
Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb
Emma Nilsson, SK Bore
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb
Hanna Öberg, Piteå skidskytteklubb
Linn Gestblom, SK Bore
Herrar
Henning Sjökvist, Biathlon Östersund
Jesper Nelin, Biathlon Östersund
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Philip Lindkvist Flötten, Biathlon Östersund
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Viktor Brandt, I 2 IF










