Ski Classics-stjärnorna ställer upp i säsongens sista tävling
Till helgen körs troligtvis vinterns sista skidtävling när Stig Classics går av stapeln i Jämtland.
Stig Classics går av stapeln i norra Jämtland, närmare bestämt i Blåsjöfjällen. På lördag den 2 maj körs tävlingen som arrangeras av Team Engcon, och är en del av lagets säsongsavslutning.
Se också: Misstagen att undvika när du plockar fram rullskidorna
”Familjeevenemang”
Anmälan är gratis och deltagarna kan välja vilken distans man vill åka och om man vill ha tidtagning eller ej. Det går bussar från Strömsund och anmälan görs på plats.
– Deltagarna bestämmer själva om de vill ha tidtagning. Det är allt ifrån tävlingsklass till motionsklass från 5 km till 25 km. Det är ett familjeevenemang, säger Jerry Ahrlin som är med och arrangerar.
Stjärnorna på plats
Team Engcon tog hem segern i lagtävlingen i Ski Classics den här säsongen. Hela teamet kommer finnas på plats och köra Stig Classics. Förra säsongen var det Torleif Syrstad och Anikken Gjerde Alnes som tog hem segrarna.
Se också: Överlägsna segrare i säsongens sista tävling
Tävlingen är namngiven efter Engcons ägare och grundare Stig Engström, som själv deltar i lopp när tillfälle ges.










