Totalvinnaren om de nya formaten: ”Kan öppna för ännu mer cykeltaktik”
Tävlingskalendern för Ski Classics 2026/27 bjuder på flera nyheter. Årets totalvinnare tror att de nya tävlingsformaten kan öppna upp för fler åkare.
Inför kommande säsong inför Ski Classics flera nya tävlingsformat. Årets totalvinnare på herrsidan, Amund Riege, tror att ett av de nya formaten i synnerhet kan passa Petter Northug bra.
Bland nyheterna finns två kortare lopp där sprintpoängen delas ut vid mållinjen i stället för under loppet. Riege menar att det kan ge snabba avslutare nya möjligheter att samla värdefulla poäng under säsongen och göra Northug till en betydligt större faktor än många räknat med.
Dessutom introduceras en, en kilometer lång individuell prolog i centrum av Bad Gastein under säsongspremiären i december. Då körs snö in på gatorna så att publiken kan se åkarna på nära håll.
– Det är coolt att de skapar ett sånt event mitt i staden och ger både lagen och åkarna en fin möjlighet att visa upp sig i början av säsongen. Och det blir en fin uppvärmning inför det första långa loppet dagen efter, säger Riege.
Se också: Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid
Fler kan slåss om gula tröjan
Det andra nya formatet med sprintpoäng i mål står på programmet efter jul. Först i St Moritz i januari och sedan i Vasaloppsspåret i februari. Båda är 30 kilometer långa och går i relativt flacka spår.
Riege är extra nyfiken på hur dessa kommer att slå ut.
– Jag tror att det kan göra att fler åkare kan samla många poäng, och att några av dem som hittills mest har satsat på inlagda spurtar kan vara med och slåss om den gula tröjan, säger han.
– Då blir Northug farlig
26-åringen från Team Aker Dæhlie förväntar sig att de största stjärnorna även kommer att hävda sig i dessa lopp. Men tror att det kan komma en del överraskningar.
– Alla vet att Alvar (Myhlback) är snabbare än alla andra i ren spurt, och dessutom bra på i princip allt. Håvard Solås Taugbøl har visat hur snabb han är i vinter, och jag tror han bara blir ännu bättre nästa år, säger Riege.
– Men på sprinten i Tjeckien i vinter var Petter Northug i finalen, så jag tror han kan bli jokern i det här nya formatet. Petter har fart och är bra i spurt. Hänger han med in i ett upplopp så är han en bitch att ha på bakskidan, då blir han farlig.
Samtidigt lyfter Riege fram att det finns flera faktorer som kan spela in.
– Jag tror det kan öppna för ännu mer cykeltaktik, och att de lag som är bra på den biten kommer att kunna utnyttja det.
Skapar engagemang
Amund Riege är inte orolig för att de nya formaten ska ”sno själen” från Ski Classics eller späda ut långloppskoncpetet.
– Nej. Jag upplever att dessa kommer som ett tillägg till de stora klassikerna, inte i stället för dem. Och 30 kilometer är fortfarande ett långt skilopp, säger vinterens totalvinnare och tillägger:
– Det är självklart en balansgång, och det är viktigt att de korta showinriktade eventen som vanlig sprint och prolog inte präglar tävlingskalendern för mycket. Men så som det är upplagt i år tycker jag att de bara bidrar till att skapa mer engagemang och bygga upp kring monumenten.










