Nya rekord i Vasaloppstrippeln 2026

av langd.se • 21.08.2026
För tredje året i rad summerar Vasaloppet ett rekordstort antal deltagare som går i mål med Vasaloppstrippeln. Samtidigt ökar det kvinnliga deltagandet i Vasaloppstrippeln 90 med över 30 procent jämfört med föregående år. En av deltagarna som skriver in sig i historieböckerna är Lina Åhnberg från Uppsala som blir den första någonsin att genomföra Vasaloppstrippeln 90 i sitski, handcykel och rullstol – och hon gör det på en totaltid under 24 timmar.

För tredje året i rad summerar Vasaloppet ett rekordstort antal deltagare som går i mål med Vasaloppstrippeln. Samtidigt ökar det kvinnliga deltagandet i Vasaloppstrippeln 90 med över 30 procent jämfört med föregående år. En av deltagarna som skriver in sig i historieböckerna är Lina Åhnberg från Uppsala som blir den första någonsin att genomföra Vasaloppstrippeln 90 i sitski, handcykel och rullstol – och hon gör det på en totaltid under 24 timmar.

Vasaloppstrippeln handlar om att genomföra ett skidlopp under Vasaloppets vintervecka, samt ett cykellopp och ett löplopp under Vasaloppets sommarvecka – på distanserna 30, 45 eller 90 km. Under 2026 har totalt 634 personer gått i mål med Vasaloppstrippeln – vilket är en ökning med 15 procent jämfört i fjol.
– Det är väldigt inspirerande att se hur Vasaloppstrippeln fortsätter att växa och hur allt fler människor antar sin egen personliga utmaning. Att under ett och samma år träna och förbereda sig för att genomföra ett skidlopp, ett cykellopp och ett löplopp kräver både pannben och uthållighet. Att sedan få välkomna deltagarna i mål i Mora och se deras glädje och stolthet över sin prestation är mäktigt, säger Johan Eriksson, vd för Vasaloppet.

Varje målgång i Vasaloppsarenan är en seger och i årets resultatlista i Vasaloppstrippeln finns både etablerade och nytillkomna deltagare. Flera har genomfört sin tionde, elfte eller tolfte Vasaloppstrippel 90 samtidigt som en deltagare för första gången någonsin har fullföljt utmaningen i rullstol, Lina Åhnberg från Uppsala:
– Istället för att tänka: vad är det värsta som kan hända så får man helt enkelt tänka: vad är det bästa som kan hända, kommenterade paraidrottaren sin bedrift.

Lina Åhnberg åkte Öppet Spår söndag i sitski i vintras på tiden 8.24.31, hon cyklade handcykel i Cykelvasan 90 på 6.48.19 och genomförde Hemmavasan Ultra 90 i rullstol på tiden 8.29.49 genom att rulla från Falun till Mora. Det sista loppet gjordes samma dag som Ultravasan 90 avgjordes i Vasaloppsarenan och därmed kunde Lina rulla in på målrakan, mötas upp av Vasaloppets kranskulla och kransmas och ta emot publikens hyllningar på plats under den klassiska målportalen.
– Det är en fantastisk känsla, att få göra det i rullstol och visa vad som går att göra. Förhoppningsvis är jag inte den sista som gör det här, sa Lina Åhnberg efter målgången.

Totalt har nu 3 495 Vasaloppstripplar genomförts sedan 2014 då Ultravasan startade.
– Vi ser deltagare som gång på gång kommer för att utmana sig själva och sätta personliga rekord samtidigt som allt fler nya hittar hit. Det finns en stark drivkraft och gemenskap kring Vasaloppstrippeln och jag vill rikta ett stort grattis till alla som klarat utmaningen i år och samtidigt hälsa välkommen till alla som funderar på att anta den 2027. Vi kommer att heja fram er hela vägen in i mål, säger Johan Eriksson.

VASALOPPSTRIPPELN är populär och har satt nya rekord igen. Foto: VASALOPPET

Så många klarade Vasaloppstrippeln 2026
Vasaloppstrippeln 90: 345 deltagare (varav 107 damer och 238 herrar)
Vasaloppstrippeln 45: 97 deltagare (varav 55 damer och 42 herrar)
Vasaloppstrippeln 30: 192 deltagare (varav 142 damer och 50 herrar)
Sammanlagt 634 deltagare: 304 damer och 330 herrar.

Snabbast 2026
Vasaloppstrippeln är ingen tävling, men en inofficiell resultatlista görs och inofficiella rekordtider noteras. Hela tre rekordtider slogs i år: I Vasaloppstrippeln 90 på damsidan genom Ellinor Ericsson, Mora, som förbättrade det tidigare rekordet med 27 minuter och 44 sekunder. Ellinor, som också slutade på andra plats i Ultravasan 90 och tog guld i Trail-SM, åkte Nattvasan 90 på tiden 4.56.18, körde Cykelvasan Öppet Spår på 3.24.39 och sprang Ultravasan 90 på 7.29.16.

I Vasaloppstrippeln 45 på herrsidan förbättrade Stefan Sunnerberg, Leksand, rekordet, som han själv hade från 2024, med över 22 minuter. Stefan Sunnerberg har även rekordet i Vasaloppstrippeln 30 sedan tidigare och har de senaste åren slagit nytt rekord vartannat år i Vasaloppstrippeln 30 och vartannat år i Vasaloppstrippeln 45.

I damernas Vasaloppstrippeln 30 slog Louise Bergfeldt, Mora, rekordet från 2022 när hon åkte Öppet Spår måndag 30 på 1.39.25, Cykelvasan 30 på 1.05.03 och sprang Trailvasan 30 på tiden 2.23.26.

Bästa totaltider 2026 hade följande sex deltagare:
Vasaloppstrippeln 90
Män: Peppe Femling, Östersund, 15.31.37
Kvinnor: Ellinor Ericsson, Mora, 15.50.13 (Ny rekordtid!)

Vasaloppstrippeln 45
Män: Stefan Sunnerberg, Leksand, 6.20.02 (Ny rekordtid!)
Kvinnor: Sara Kindlund, Mora, 9.05.49

Vasaloppstrippeln 30
Män: David Axelsson, Mölndal, 5.21.52
Kvinnor: Louise Bergfeldt, Mora, 5.07.54 (Ny rekordtid!)

Äldst och yngst 2026
Vasaloppstrippeln 90
Den äldste som genomförde Vasaloppstrippeln 90 2026 var än en gång Jarle Busterud från Hernes i Norge, född 1950, som dessutom gjorde Vasaloppstrippeln för elfte gången! Den yngsta deltagaren i Vasaloppstrippeln 90 2026 var 17-åriga Elvira Buud från Mora (född 2009).

Vasaloppstrippeln 45
Äldst: Ernst Ellmerer, Innsbruck i Österrike, 81 år (född 1945)
Yngst: Olle Gahnshag, Falun, 20 år (född 2005)

Vasaloppstrippeln 30
Äldst: Jan Brågård, Högsby, 80 år, (född 1946)
Yngst: Filip Henriksson, Ludvika, 17 år (född 2009)

Flest gånger
Under de tretton år som Vasaloppstrippeln 90 funnits har en deltagare genomfört den hela tolv gånger: Jerker Drottenmyr från Bagarmossen. Tomas Stöt från Mora och Jarle Busterud från Norge har genomfört den elva gånger. Två kvinnor har gjort Vasaloppstrippeln 90 nio gånger: Nina Johansson, Mora och Helena Törnelius, Skellefteå.

Vasaloppstrippeln 45:
Kvinnor: Monica Banck, Mora, 7 gånger (av tio möjliga)
Män: Owe Hedlund, Mora, 4 gånger

Vasaloppstrippeln 30:
Kvinnor: Agnetha Medeström, Luleå, 6 gånger (av sju möjliga).
Män: Sören Lindblom Falun, Jan Jansson Uppsala och Thomas Nygren Oskarström, 4 gånger.

Vasaloppstrippeln x 2 2026
Jan Brågård, Kalmar, är den äldsta deltagaren i Vasaloppstrippeln 30 men han genomförde även Vasaloppstrippeln 45 under 2026 genom att göra flera lopp via Hemmavasan.

FAKTA/ Vasaloppstrippeln 2027 – anmälan är öppen nu
För att genomföra Vasaloppstrippeln 90 gäller skidåkning i Vasaloppet, Öppet Spår söndag, Öppet Spår måndag 90, Nattvasan 90 eller Hemmavasan skidor 90, cykling i Cykelvasan Öppet Spår, Cykelvasan 90 eller Hemmavasan cykel 90 och gå, lunka, spring i Ultravasan 90 eller Hemmavasan ultra 90.

För Vasaloppstrippeln 45 gäller skidåkning i Öppet Spår måndag 45, Vasaloppet 45, Nattvasan 45 eller Hemmavasan skidor 45, cykling i Cykelvasan 45 eller Hemmavasan cykel 45 och gå, lunka eller spring i Ultravasan 45 eller Hemmavasan ultra 45.

För Vasaloppstrippeln 30 gäller skidåkning i Vasaloppet 30, Tjejvasan, Öppet Spår måndag 30, Nattvasan 30 eller Hemmvasan skidor 30, cykling i Cykelvasan 30 eller Hemmavasan cykel 30 och gå, lunka eller spring i Trailvasan 30 eller Hemmavasan trail 30.

Det går att anmäla sig till tre lopp samtidigt eller ta ett lopp i taget. När det sedan är dags för finalen, löploppet, vet Vasaloppets system att deltagaren är på väg mot en Vasaloppstrippel. Det syns på nummerlappen och i mål väntar en extrasnygg Vasaloppstrippel-t-shirt. Anmälan till Vasaloppstrippeln 2027 sker på vasaloppet.se

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Direkt från OS till seger i Skinnarloppet

    by Kjell-Erik Kristiansen
    15.02.2026
  • 1

    Sprintstjärnan vinner Tjejvasan

    by Noah Rådmark
    21.02.2026
  • 1

    Nya rekord i Vasaloppstrippeln 2026

    by langd.se
    21.08.2026
  • 1

    Så följer du Vasaloppet i TV, Radio, Webben och Mobilen

    by langd
    03.03.2012
  • 1

    Bilder från Tjejvasan

    by langd
    27.02.2016

Fler artiklar

  • OS-segraren i mål efter 8 timmar

    Han har OS-guld i skidskytte. Men det blev en betydligt tuffare utmaning då han i helgen provade på Ultravasan 90. Den nyblivne brandmannen från Östersund är dock en kämpe. Korsade mållinjen i Mora efter lite mer än 8 timmars kämpande.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • Mora-Nisse stipendiet til tre stortalanger

    av langd.se
    18.08.2026
  • Skidstjärnan om lyxköpet: ”Det värsta jag har gjort”

    av Ingeborg Scheve
    17.08.2026
  • Tävlingsprogram Bauhaus Cup 2026/2027

    av Langd.se
    17.08.2026
  • Så gick det i SM i rullskidskytte 2026

    av Langd.se
    16.08.2026