Emil ut i semi – inga killer till OS-finalen

av langd • 17.02.2010
Favoriten Emil Jönsson höll inte och åkte ur i semifinalen i OS. Han fick stryk av de båda norrmännen Petter Northug och Ola Vigen Hattestad i avslutningen och tiden var inte bra nog för att gå vidare som lucky looser. Därmed kom ingen av de svenska herrarna till OS-finalen – en klar besvikelse efter vinterns resultat.

Favoriten Emil Jönsson höll inte och åkte ur i semifinalen i OS. Han fick stryk av de båda norrmännen Petter Northug och Ola Vigen Hattestad i avslutningen och tiden var inte bra nog för att gå vidare som lucky looser. Därmed kom ingen av de svenska herrarna till OS-finalen – en klar besvikelse efter vinterns resultat.

Favoriten Emil Jönsson höll inte och åkte ur i semifinalen i OS. Han fick stryk av de båda norrmännen Petter Northug och Ola Vigen Hattestad i avslutningen och tiden var inte bra nog för att gå vidare som lucky looser.
Därmed kom ingen av de svenska herrarna till OS-finalen – en klar besvikelse efter vinterns resultat.

Emil kom i en mycket hård semifinal och tog ledningen från start sida vid sida med Ola Vigen Hattestad. Men i den långa backen innan man svängde in på stadion fick Emil också släppa Petter Northug framför sig och han grejade aldrig att komma förbi.
Därmed rök Sveriges största guldhopp på sprinten och Teodor Peterson i samma heat orkade inte hänga med de tre stora längst fram.
Björn Lind och Jesper Modin kom inte vidare från kvartsfinalen och resultatet från OS-sprinten var under förhoppningarna för det blågula sprintlaget som varit med och kämpat i toppen i samtliga världscupsprinter i klassisk stil.

Nästan diskad
Emil blev nästan diskad i kvalet för att han startade med stavarna framför startblocket. Det samma hände med Hanna Falk.
På lagledarmötet dagen innan han man sagt att det ghär var förbjudet och att åkare som gjorde det ville bli diskade. Men Emil och Hanna grejade sig undan med en varning – liksom flera andra åkare.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026