Femmilen försvinner – Anders Södergren är förtvivlad

av langd • 22.06.2010
Anders Södergren räknas som en av världens bästa femmilsåkare. Han har vunnit klassikern i Holmenkollen och ser alltid fram emot maratondistansen. Men nu slopas femmilen i världscupen. – Skidåkningen håller på att mista sin själ, säger Anders till zsport.se.

Anders Södergren räknas som en av världens bästa femmilsåkare. Han har vunnit klassikern i Holmenkollen och ser alltid fram emot maratondistansen. Men nu slopas femmilen i världscupen. – Skidåkningen håller på att mista sin själ, säger Anders till zsport.se.

Anders Södergren räknas som en av världens bästa femmilsåkare. Han har vunnit klassikern i Holmenkollen och ser alltid fram emot maratondistansen.
Men nu slopas femmilen i världscupen.
– Skidåkningen håller på att mista sin själ, säger Anders till zsport.se.

I samband med den nyligen avslutade FIS-kongressen i Turkiet beslutades en del ändringar i världscupen. Herrarnas dubbeljakt kortas från tre til två mil (10+10 kilometer), medan damernas dito går från 15 till 10 kilometer (5+5 kilometer).
De individuella starterna blir ännu färre och Holmenkollens femmil finns ju inte på programmet då VM går där kommande vinter. Den femmilen körs nu med masstart.
– Chansen fanns att åka individuellt, men Norge sa nej. De har ju Northug, säger Anders Södergren till SVT.
Anders Södergren tillhör de starkaste åkarna individuellt och vill inte gärna ha en masstart där flera åkare kan “hänga” sig till ett avgörande inne i stadion. Han är också kritisk till flera andra ändringar som FIS nu har beslutat.
– Det genomförs förändringar konstant nu och det känns som att skidåkningen håller på att förlora sin själ, säger Södergren vidare till zsport.se.
– Jag har ingenting emot att det kan göras förändringar, men alla är inte till det bättre.
Själv hoppades Anders att femmilen skulle gå tillbaka till det klassiska kraftprovet med individuell start.
– För ett par år sedan ryktades det om att det skulle ske en sådan förändring. Då fick jag lite förhoppningar, men nu är det annorlunda, konstaterar han.
Och enligt Anders är det flera som har samma syn på de ändringar som det internationella skidförbundet nu har gjort i sitt nya tävlingsprogram.
– Jag har snackat med Johan (Olsson) och han har samma åsikter som mig. Men det här är ingenting att fundera på. Det är bara att köra på som vanligt, avslutar Anders Södergren, som verkligen inte har gynnats av de ändringar som FIS har gjort på senare år…
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Svenskarna i Marcialonga

    by langd
    01.02.2010
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Ski Classics-stjärnan med nytt projekt – lanserar eget bröd

    Magnus Vesterheim tog karriärens första pallplatser i Ski Classics i vintras. Nu har han lanserat sitt eget bröd, tillsammans med "Hverdagshelten".
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.05.2026
  • Jocke Abrahamssons första uttagning i finska landslaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.05.2026
  • Några tips som hjälper dig när du vill börja springa

    av Bezky.net/Langd.se
    04.05.2026
  • Norska landslaget i längdskidor – nytt avtal med Kläbo

    av Langd.se
    03.05.2026
  • De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    av Teemu Virtanen
    02.05.2026