Luckstas juniorsatsning osäker

av langd • 23.06.2010
Lucksta IF vann JSM-stafetten i vintras och har gjort en mycket stark satsning på sina juniorer. Men nu avslöjar Sundsvalls Tidning att framtiden är osäker för klubbens vidare juniorsatsning.

Lucksta IF vann JSM-stafetten i vintras och har gjort en mycket stark satsning på sina juniorer. Men nu avslöjar Sundsvalls Tidning att framtiden är osäker för klubbens vidare juniorsatsning.

Lucksta IF vann JSM-stafetten i vintras och har gjort en mycket stark satsning på sina juniorer.
Men nu avslöjar Sundsvalls Tidning att framtiden är osäker för klubbens vidare juniorsatsning.

Satsningen på Team Fjällbrynt gav utdelning direkt. Lucksta IF:s herrjuniorer vann JSM-stafetten, Simon Persson plockade åt sig ett individuellt silver – även i ytterligare ett antal tävlingar fanns Medelpadsklubbens åkare långt framme i resultatlistorna.
Men trots detta är framtiden osäker, skriver ST-sporten.
Lucksta IF ligger trea bland de äldre herrjuniorerna på den slutliga rankingen från förra säsongen. Men frågan är alltså hur det blir i 2010-2011?
– Det är ju alltid en del frågetecken så här års och just nu vet vi inte riktigt hur vårt lag eller hur vår satsning kommer att se ut inför nästa säsong.
– Inte så att verksamheten är hotad på något sätt, och åkare i exempelvis junioråldern kommer vi ju att ha kvar, men vilka vet vi inte riktigt ännu, meddelar Sven-Erik Elffors, ledare för Luckstas Team Fjällbrynt och stark man i klubbens skidsektion till ST.
Jämtlänningen Mathias Jonasson försvinner hem till Östersund. Juniorlandslagsmannen Simon Persson är jagad av flera storklubbar och Henrik Rosén har inte lämnat klartecken åt något håll, enligt tidningen.
Kvar är dock Arvid Elffors, som rapporteras vara i full gång och myckt revanschsugen efter en säsong som spolierade redan i januari av ett benbrott.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Svenskarna i Marcialonga

    by langd
    01.02.2010
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Ski Classics-stjärnan med nytt projekt – lanserar eget bröd

    Magnus Vesterheim tog karriärens första pallplatser i Ski Classics i vintras. Nu har han lanserat sitt eget bröd, tillsammans med "Hverdagshelten".
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.05.2026
  • Jocke Abrahamssons första uttagning i finska landslaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.05.2026
  • Några tips som hjälper dig när du vill börja springa

    av Bezky.net/Langd.se
    04.05.2026
  • Norska landslaget i längdskidor – nytt avtal med Kläbo

    av Langd.se
    03.05.2026
  • De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    av Teemu Virtanen
    02.05.2026