Fischer med hela stafettlaget

av langd • 11.09.2010
Fischer har nu alla fyra åkarna från OS-stafetten i Whistler förra säsongen i sitt stall. – Det är mycket glädjande, sager Lasse Jonsson på Fischer i Sverige när landslaget nu snart är på väg till skidfabrikens hemland Österrike och Ramsau am Dachstein.

Fischer har nu alla fyra åkarna från OS-stafetten i Whistler förra säsongen i sitt stall. – Det är mycket glädjande, sager Lasse Jonsson på Fischer i Sverige när landslaget nu snart är på väg till skidfabrikens hemland Österrike och Ramsau am Dachstein.

Fischer har nu alla fyra åkarna från OS-stafetten i Whistler förra säsongen i sitt stall.
– Det är mycket glädjande, sager Lasse Jonsson på Fischer i Sverige när landslaget nu snart är på väg till skidfabrikens hemland Österrike och Ramsau am Dachstein.

– Det är första gången som vi ser ett helt herrlandslag på samma märke, sager Lasse “Blixten” Jonsson vidare.
Det nya på herrsidan är att Johan Olsson har bytt skidmärke och gått från Madshus till Fischer. Därmed är bade han, Daniel Rickardsson, Anders Södergren och Marcus Hellner på det österrikiska market.
Förutom Johans skidbyte har Marcus också bytt stavar från Exel till Swix, meddelar Lasse Jonsson.
– Annars börjar det röra på sig ute i butiksleden där många sållde slut på utrustningar under den fina vintern som vi hade senast. Vi kommer att satsa på många butiksaktiviteter nästa sommar, sager Lasse Jonsson vidare.
Fischer har på damsidan Charlotte Kalla som sin stjärna I Sverige, men hon är inte ensam. Marit Björgen, Justyna Kowalczyk och Petra Majdic är bara några av konkurrenterna på samma märke.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Svenskarna i Marcialonga

    by langd
    01.02.2010
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Så blir du bättre på stakning på rullskidor

    Vill du åka mer effektivt och kraftfullt på rullskidor? Här är ett videoklipp där du får en genomgång av nycklarna till bra stakteknik.
    av Langd.se
    05.05.2026
  • Ski Classics-stjärnan med nytt projekt – lanserar eget bröd

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.05.2026
  • Jocke Abrahamssons första uttagning i finska landslaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.05.2026
  • Några tips som hjälper dig när du vill börja springa

    av Bezky.net/Langd.se
    04.05.2026
  • Norska landslaget i längdskidor – nytt avtal med Kläbo

    av Langd.se
    03.05.2026