Petukhov trivs i Düsseldorf

av langd • 04.12.2010
Ryske Alexei Petukhov trivs extra bra i Düsseldorf. Förra året dominerade han världscuptävlingarna här och nu var han snabbast i lördagens prolog vid Rhinens bredd.

Ryske Alexei Petukhov trivs extra bra i Düsseldorf. Förra året dominerade han världscuptävlingarna här och nu var han snabbast i lördagens prolog vid Rhinens bredd.

Ryske Alexei Petukhov trivs extra bra i Düsseldorf.
Förra året dominerade han världscuptävlingarna här och nu var han snabbast i lördagens prolog vid Rhinens bredd.

Petukhov var nästan tre sekunder före förra helgens sprintsegrare i Kuusamo, norrmanen John Kristian Dahl, som visar sig bra både i klassisk och i fristil, som det är i Düsseldorf.
Den största överraskningen i prologen var totalt okände österrikaren Bernhard Tritscher som åkte in som 5:a från startnummer 49.
De svenska åkarna var ganska jämna, utan att någon kunde hota de absolut bästa.
Mats Larsson blev lite överraskande bäst på en 8:e plats, men var 6 sekunder efter Petukhov. Därefter följde Jesper Modin, Robin Bryntesson och Emil Jönsson inom en sekund. Blixtinkallade Markus Ottosson, skelleftekillen tävlande för IFK Umeå, tog sig imponerande vidare på ett sent startnummer.
Teodor Peterson och debuterande junioren Gustav Eriksson från IK Jarl grejade inte kvalet som är de 30 bästa till kvartsfinalen. För att nå kvartsfinalen var du tvungen att vara under 10 sekunder efter Petukhovs segertid på 3.26,55 minuter på de 1,7 kilometrarna.
De båda ryssarna Kriukov och Panzhinskiy, som tog dubbelt på OS, slutade längre ner i listan och förra helgen kvalade ingen av dom in till kvartsfinalen i Kuusamo.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    28-åringen körde OS i längdskidor för Schweiz i vintras. Nu står det klart att Lea Fischer byter till skidskytte.
    av Maja Eriksson
    16.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    av ProXCskiing.com
    16.06.2026
  • Fiasko i spåret – rekordintäkter för finska stjärnan

    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Langd.se söker journalist med passion för längdskidor

    av Langd.se
    15.06.2026
  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026