Stor fest när Mora skidgymnasium firade 30 år

av langd • 22.05.2011
1981 började den första årskursen på Mora skidgymnasium. Nu, 30 år senare var de flesta tillbaka till Mora tillsammans med elever och tränare från alla år för att fira att skidgymnasiet jubilerar.

1981 började den första årskursen på Mora skidgymnasium. Nu, 30 år senare var de flesta tillbaka till Mora tillsammans med elever och tränare från alla år för att fira att skidgymnasiet jubilerar.

1981 började den första årskursen på Mora skidgymnasium. Nu, 30 år senare var de flesta tillbaka till Mora tillsammans med elever och tränare från alla år för att fira att skidgymnasiet jubilerar.

 När Ingrid Andersson var med om att dra igång Mora skidgymnasium i början av åttiotalet såg verksamheten ut helt olika mot idag. På den tiden hade man en handfull elever som bodde inackorderade på olika platser i Mora och man hade endast skidorientering på programmet. Man fick hålla till i en källare som egentligen var en gammal verkstad och stöttningen från själva skolan var inte direkt den starkaste i början.

Nu för tiden är skidgymnasiet ett riksidrottsgymnasium med både längd och skidorientering och flera svenska mästare, Vasaloppssegrare, världsmästare, OS-medaljörer samt ett antal andra personer som betytt mycket för svensk skidsport på olika sätt, alltifrån förbundskaptener till landslagsvallare och sportjournalister inom såväl längd och skidorientering som skidskytte och en del andra sporter. Flera gamla elever har även kommit tillbaka och arbetat som tränare på skidgymnasiet. Eleverna bor mestadels i lägenheter som hör till skidgymnasiet och man har flera egna lokaler vid sidan av själva gymnasieskolan. 

Ingrid berättade historien om skidgymnasiets utveckling under middagen som hölls i FM Mattsson-arena där vanligtvis ortens ishockeylag huserar. 

Tidigare under dagen anordnades en femkamp där de tidigare eleverna tävlade årskursvis mot varandra i olika former av teknik- och samarbetsgrenar och det märktes att så gott som alla av de drygt 270 eleverna som samlats vid skolans fotbollsplan fortfarande besatt en riktig tävlingsdjävul och ställde upp för sina lag när det gällde.

På kvällen anordnades alltså middag och dans i ishallen som kvällen till ära, utsmyckats med gamla avgångsklassers avslutningsplanscher istället för de sedvanliga hockeydetaljerna.  För musiken stod livebandet Woodpjucks och stämningen var hög när allt från världsmästare till förstaårselever trängdes på dansgolvet ända in på småtimmarna.

Exempel på skidkändisar som studerat på Mora skidgymnasium:

Anna Haag

Emil Jönsson

Maria Rydqvist

Ida Ingemarsdotter

Martin Johansson

Per-Erik ”Peken” Rönnestrand

Daniel Tynell

Staffan Larsson

Anna-Karin Strömstedt

Eva Svensson

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Högberg vann Malmfältsloppet

    by langd
    28.02.2010
  • 1

    Lövhultsloppet, Nässjö Ski, Lövhult, Småland

    by langd
    14.02.2010
  • 1

    Resultat SM 50 km herrar

    by langd
    11.04.2021
  • 1

    Harsa Ski Maraton slog rekord

    by langd
    01.02.2009
  • 1

    Stora prispengar till bästa totalvinnaren i SM

    by langd
    24.01.2012

Fler artiklar

  • Rullskidguiden 2026

    Dags att uppdatera rullskidparken eller köpa dina första rullskidor? Ta hjälp av vår rullskidguide, nu uppdaterad med nya modeller inför säsongen.
    av Langd.se
    28.04.2026
  • Supertalangen får chansen i landslaget – se hela laget här

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Johaug knäckte Weng i comebacken

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    av Maja Eriksson
    27.04.2026
  • Skidvärlden i sorg efter dödsolycka

    av Langrenn.com/Langd.se
    27.04.2026