Calle och Emma segrare i Mördarbacken.

av langd • 19.06.2011
I Falun arrangerades Mördarbacksloppet, en skidtävling på snö och upp för den berömda backen, mitt i sommaren! Till slut segrade Calle Halfvarsson, 4,8 sekunder före Jens Eriksson från Dala-Floda. Damklassen vanns av Emma Eriksson.

I Falun arrangerades Mördarbacksloppet, en skidtävling på snö och upp för den berömda backen, mitt i sommaren! Till slut segrade Calle Halfvarsson, 4,8 sekunder före Jens Eriksson från Dala-Floda. Damklassen vanns av Emma Eriksson.

I Falun arrangerades Mördarbacksloppet, en skidtävling på snö och upp för den berömda backen, mitt i sommaren!
Till slut segrade Calle Halfvarsson, 4,8 sekunder före Jens Eriksson från Dala-Floda. Damklassen vanns av Emma Eriksson.

 En månghövdad publik följde Mördarbacksloppet i Falun under lördagen. Arrangören Patrik Söderqvist var nöjd med arrangemanget och hoppas att det återkommer. 

–Vi lyckades faktiskt riktigt bra med spåret, med lite saltning så fungerade det alldeles utmärkt och det är både vi och åkarna glada för, så vi hoppas det blir ett återkommande arrangemang så här på sommaren sade Söderqvist till Längd.se.
I herrklassen segrade till slut Calle Halfvarsson, 4,8 sekunder före Jens Eriksson från Dala-Floda.
–Det var såklart otroligt jobbigt, men ändå roligt att få åka och vinna på hemmaplan sade herrsegraren Calle Halfvarsson, från Falun-Borlänge efter segern.
Damklassen vanns av Emma Eriksson, även hon hemmaåkare från Falun-Borlänge SK.
Emma berättade att hon visserligen är inne i en tung träningsperiod, men att det då kan vara skönt att bryta av lite med sådana här saker emellanåt.
 
Nedan arrangörernas video från loppet.
 

Länk till resultat

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Tvingas pausa karriären för andra gången

    Skidskytteprofilen drog sig ur världscupen efter OS i februari. Nu är det oklart hur nästa säsong blir.
    av Langd.se
    19.04.2026
  • Så gick det i Fjälltopploppet

    av Maja Eriksson
    18.04.2026
  • Petad och nära att lägga av – nu utmanar han Kläbo

    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026
  • Fick aldrig guld – men avslutar med OS-silver i bagaget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.04.2026
  • Bryter tystnaden efter beskedet: ”En bitter eftersmak”

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2026