Anders och Sandra tog hem Alliansloppet

av langd • 26.08.2012
Snart fyller han 40 men Anders Aukland håller formen. I Alliansloppet vann Anders klart före Jens Eriksson och Jerry Ahrlin. I damklassen var Sandra Hansson överlägsen och vann loppet för fjärde året i rad. Tvåa blev Seraina Boner, Schweiz.

Snart fyller han 40 men Anders Aukland håller formen. I Alliansloppet vann Anders klart före Jens Eriksson och Jerry Ahrlin. I damklassen var Sandra Hansson överlägsen och vann loppet för fjärde året i rad. Tvåa blev Seraina Boner, Schweiz.

Snart fyller han 40 men Anders Aukland håller formen. I Alliansloppet vann Anders klart före Jens Eriksson och Jerry Ahrlin.
I damklassen var Sandra Hansson överlägsen och vann loppet för fjärde året i rad. Tvåa blev Seraina Boner, Schweiz.

Herrloppet var avvaktande till en början och toppåkarna var inriktade på att loppet skulle avgöras med en spurt. Men Team Xtra Personells Anders Aukland lyckades skapa en lucka och tog sedan hem segern komfortabelt.

– Jag var förberedd på en spurt, men när jag fick en lucka var det bara att trycka på, berättade Anders för ttela.se. Landslagets och Dala-Flodas Jens Eriksson var starkast i kampen om andraplatsen. Jerry Ahrlin, Team Xtra Personell och Marcus Jönsson, Team Arkmek spurtade om tredjeplatsen där Jerry var precis före.

I damklassen var det aldrig något snack om saken att Sandra Hansson skulle ta sin fjärde raka seger. Team Moelven-åkaren var nästan fyra minuter före Team Exspirits Seraina Boner. Schweiziskan var i sin tur fyra minuter före Kathrine Harsem, Norge. – Det är var kul, helt fantastiskt. Jag har haft en tuff säsong och det tog lång tid att komma tillbaka från körtelfebern i vintras, förklarade Sandra för ttela.se efter målgång.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Fick aldrig guld – men avslutar med OS-silver i bagaget

    Hon har varit ett av de stora hoten mot den svenska dominansen i sprint. Trots över 10 år i världseliten kom aldrig mästerskapsguldet som Nadine Fähndrich önskade. Men nu kan 30-åringen från Schweiz lägga av med gott samvete. Hon fick äntligen sin OS-medalj till slut!
    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.04.2026
  • Bryter tystnaden efter beskedet: ”En bitter eftersmak”

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2026
  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Avslutade säsongen starkt – nu lämnar 32-åringen topplaget

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    av Leandro Lutz
    15.04.2026