Mycket starkt startfält i Alliansloppet
Det är sannerligen ett högklassigt startfält i Alliansloppet på lördag. Flera av de bästa långloppsteamen finns på plats som till exempel Team Xtra personell som kommer till start med kvartetten Anders och Jörgen Aukland, Jerry Ahrlin, Simen Östensen. De utmanas av bland andra landslagsåkaren Jens Eriksson och Vasaloppsvinnaren Daniel Tynell. Segraren tar hem hela 75 000 kronor.
Det är sannerligen ett högklassigt startfält i Alliansloppet på lördag. Flera av de bästa långloppsteamen finns på plats som till exempel Team Xtra personell som kommer till start med kvartetten Anders och Jörgen Aukland, Jerry Ahrlin, Simen Östensen.
De utmanas av bland andra landslagsåkaren Jens Eriksson och Vasaloppsvinnaren Daniel Tynell.
Segraren tar hem hela 75 000 kronor.
Lördagens Allianslopp över 56 km är dessutom seedningsgrundande för Vasaloppet.
Förutom åkarna nämnda i ingressen kommer följande starka herråkare till start:
Kjetil Dammen, Thomas Henriksen och Anders Myrland från United Bakeries.
Johan Kjölstad och Anders Högberg, Team Skigo.
Flerfaldige OS och VM-medaljören i skidskytte, Frode Andresen, Rustad IL.
Landslagssprintern Jesper Modin, Piteå Elit.
På damsidan är det också starkt startfält:
Svenskorna Sandra Hansson, Uddevalla och Stina Nilsson, junioren från IFK Mora får kämpa mot åkare som norska Laila Kveli, ryska Natalja Korosteleva och Seraina Boner, Schweiz.










