Emil Jönsson till IFK Mora

av langd • 31.10.2012
IFK Mora slår till med en skräll i skidsverige på onsdagseftermiddagen. Emil Jönsson byter från Årsunda till dalaklubben. – Det är ett beslut som mognat fram. När Mora bestämde sig för att stötta min moderklubb med ett stipendium så kändes det jättebra, berättar Emil för Längd.se.

IFK Mora slår till med en skräll i skidsverige på onsdagseftermiddagen. Emil Jönsson byter från Årsunda till dalaklubben. – Det är ett beslut som mognat fram. När Mora bestämde sig för att stötta min moderklubb med ett stipendium så kändes det jättebra, berättar Emil för Längd.se.

IFK Mora slår till med en skräll i skidsverige på onsdagseftermiddagen. Emil Jönsson byter från Årsunda till dalaklubben.
– Det är ett beslut som mognat fram. När Mora bestämde sig för att stötta min moderklubb med ett stipendium så kändes det jättebra, berättar Emil för Längd.se.

Det är en sprudlande glad Emil som berättar om övergången som spetsar till kampen om SM-stafetten i vinter. Mora tänker förstås utmana Hudiksvall med nyförvärvet Anders Södergren.
– Vi ska ge dom en bra kamp, skrattar Emil.

Att Jönsson går till IFK Mora har många naturliga förklaringar. Dels sambon Anna Haag förstås. Sedan åren på skidgymnasiet i Mora och att Emil alltid haft en nära kontakt med åkarna och ledarna i Mora. Han har till och med agerat testpilot för klubben vid några tillfällen i samband med till exempel SM-stafetten.
Nu blir Emil själv en del i Moras kommande stafettlag.

Emil återkommer till att en mycket viktig anledning till att det till slut blev en övergång var stödet till moderklubben.
– Det är något unikt inom svensk skidåkning och gör att det här känns toppen. Jag ville inte bara gå vidare till en annan klubb efter allt stöd jag haft i Årsunda genom alla år, förklarar Emil.

– Detta är ett enormt lyft för klubben och jag vill hävda att det är det även för hela Mora som samhälle, säger IFK Mora SK:s ordförande Rolf Hammar och fortsätter;
– Vi har fått ytterligare en världsstjärna knuten till oss. Vi är oerhört glada att Emil valde just oss och inte bara för hans meriter utan även för den person han är. Han sprider glädje och inspiration bland dem han träffar.

Emil har alltid tävlat för Årsunda IF. Han började åka skidor redan vid två års ålder och säsongen 2006/07 slog han igenom på allvar då han hamnade på en tredje plats i den totala sprintvärldscupen och han därefter vunnit världscupen två år i följd. 2011 tog han sin första mästerskaps-medalj, brons i sprint vid VM i Holmenkollen.

Emil Jönsson
Född: 15 augusti 1985 i Årsunda
Klubb: Tidigare Årsunda IF, från och med säsongen 2012/13 IFK Mora SK
Bor: Östersund Familj:
Sambo Anna Haag, elitskidåkare
Meriter: 1:a totala Sprintvärldscupen 10/11, 1:a totala Sprintvärldscupen 09/10, 2:a totala Sprintvärldscupen 07/08, 3:a totala Sprintvärldscupen 06/07, VM-brons i sprint 2011

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    Nu står det klart vem som tar över Jean Marc Chablozs roll som skyttetränare i det svenska landslaget.
    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026
  • LISTA: Här är skidskyttarna som avslutar karriären

    av Maja Eriksson
    14.04.2026
  • Kläbo investerar – har fått in 100 miljoner

    av Langrenn.com
    13.04.2026