Nytt team för Sandra Hansson

av langd • 26.11.2012
Sandra Hansson kommer att åka vinterns långlopp i ett nytt team, Team Oslo Sportslager-Moelven. – Mitt mål för kommande säsong blir att vara på pallen i de enskilda loppen samt i den totala cupen i Swix Ski Classics, säger Sandra i ett pressmeddelande.

Sandra Hansson kommer att åka vinterns långlopp i ett nytt team, Team Oslo Sportslager-Moelven. – Mitt mål för kommande säsong blir att vara på pallen i de enskilda loppen samt i den totala cupen i Swix Ski Classics, säger Sandra i ett pressmeddelande.

Sandra Hansson kommer att åka vinterns långlopp i ett nytt team, Team Oslo Sportslager-Moelven.
– Mitt mål för kommande säsong blir att vara på pallen i de enskilda loppen samt i den totala cupen i Swix Ski Classics, säger Sandra i ett pressmeddelande.

På klubbnivå kommer Sandra att fortsätta att representera klubbarna Uddevalla IS och Strindheim IL, i Sverige respektive Norge.
Moelven är en norsk-svensk koncern inom skogsnäringen och Oslo Sportslager är en stor aktör inom norsk sporthandel.
– Det finns historiska kopplingar mellan längdskidsporten och skogsnäringen. Tidigare var flera av de största skidprofilerna från Norge och Sverige aktiva inom skogen och det blev en del av viktig förberedelse/träning för de historiska skidåkarna från förr. Jag är stolt av att få vara en del av den här traditionen och få jobba ihop med Moelven, säger Sandra.

Vad gäller Oslo Sportslager så har Sandra haft ett mångårigt samarbete.
– Det skapar en trygghet att få tillgång till bäst möjlig utrustning, kompetens och skidslipar i teamet. Sliparna är i världsklass och jag har vunnit flera stora lopp med specialslipar från OSL, bland annat i Vasaloppet, Jizerska och Tartu, berättar Sandra.
Med i satsningen finns ytterligare ett antal företag och samarbetsparter.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Kläbo investerar – har fått in 100 miljoner

    Skidstjärnan gör som flera andra idrottsprofiler. Johannes Hösflot Kläbo investerar stort i norskt företag.
    av Langrenn.com
    13.04.2026
  • Sprintstjärnan klar för division 4-lag – efter tung säsong

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.04.2026
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Tar sjätte raka SM-guldet efter rysare

    av Maja Eriksson
    12.04.2026