Rappa svenskar redo för sprintstafett i Quebec

av langd • 06.12.2012
Längdlandslaget har tagit sig över Atlanten för världscuptävlingar i Kanada.Först på programmet står sprintstafetter i fri stil i Quebec City på fredag. – Det blir en typisk stadssprint på en relativt flack och kurvig bana, säger förbundskaptenen Lars Öberg.

Längdlandslaget har tagit sig över Atlanten för världscuptävlingar i Kanada.Först på programmet står sprintstafetter i fri stil i Quebec City på fredag. – Det blir en typisk stadssprint på en relativt flack och kurvig bana, säger förbundskaptenen Lars Öberg.

Längdlandslaget har tagit sig över Atlanten för världscuptävlingar i Kanada.Först på programmet står sprintstafetter i fri stil i Quebec City på fredag.
– Det blir en typisk stadssprint på en relativt flack och kurvig bana, säger förbundskaptenen Lars Öberg.

I måndags morse reste sju herrar och fem damer i längdlandslaget till Quebec som i skidsammanhang är mest känt för att ha fostrat världsmästaren Alex Harvey. Harvey vann VM-guldet i Team sprint i Oslo 2011 i par med Devon Kershaw.

Nu får Kanadas världsstjärnor upp till bevis på hemmaplan, mot bland annat Sverige:

– Jag bedömer att vi har goda chanser att vara med där framme och kriga om pallplaceringarna, säger Lars Öberg som tillsammans med herrtränaren Arild Monsen och damtränaren Rikard Grip tagit ut fyra herrar och damer som ska köra sprintstafetten.

Herrar: Emil Jönsson, Robin Bryntesson, Simon Persson och Teodor Peterson.

Damer: Ida Ingemarsdotter, Linn Sömskar, Hanna Falk, Magdalena Pajala.

Vem som åker i första och andralagen bestäms senare.

Banan är 1450 meter lång och går i en park i centrala Quebec.

– Det kommer att bli tätt och tufft, tror Lars Öberg som kan rapportera om ett friskt och fräsch längdlandslag.
– Alla är friska och krya, inklusive Ida Ingemarsdotter som avstod förra helgens tävlingar i finska Kuusamo på grund av förkylning. Återstår att se vart hon står formmässigt. Ida är i alla fall rejält tävlingssugen.

De två senaste dygnen har det varit milt väder i Quebec. Enligt väderprognosen ska det bli kallare på fredag och lördag.

– Konstsnön är redan utlagd, men banan är inte öppen för träning förrän under torsdagen. Åkarna har istället tränat på en två kilometer lång konstsnöslinga i Foret Montmorency, cirka 6 mil norr om Quebec City, säger Lars Öberg från längdlandslagets högkvarter på Hotel Quebec Hilton 200 meter från tävlingsbanan.

På lördag är det individuella sprinttävlingar i fri stil i Quebec med följande svenskar på startlinjen:

Herrar: Emil Jönsson, Teodor Peterson, Robin Bryntesson, Simon Persson, Anton Lindblad, Johan Edin och Anton Karlsson.

Damer: Ida Ingemarsdotter, Magdalena Pajala, Hanna Falk, Linn Sömskar och Elin Mohlin.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008

Fler artiklar

  • Ny rysk plan kan öppna dörren till världscupen

    Ryska skidskyttar kan snart vara tillbaka i världscupen – via en belarusisk bakdörr.
    av Ingeborg Scheve
    08.06.2026
  • Stjärnan tilldelas Victoriapriset 2026

    av Maja Eriksson
    08.06.2026
  • Tar över Norges svåraste skidjobb

    av Langrenn.com
    07.06.2026
  • Ger tävlingskalendern godkänt: ”Varje säsong är annorlunda”

    av Leandro Lutz
    07.06.2026
  • Hemligheten bakom snabbare återhämtning: Vad och när du ska äta för effektiv träning?

    av Bezky.net
    06.06.2026