Dags för Birkenbeinerrennet i morgon

av langd • 15.03.2013
Det drar ihop sig i Swix Ski Classics. I morgon är det dags för näst sista deltävlingen, Birkenbeinerrennet i Norge. Tävlingen sänds i TV4 Sport. I herrklassen står kampen mellan bröderan Anders och Jörgen Aukland som står på samma poäng. Bland damerna leder Seraina Boner klart före Laila Kveli.

Det drar ihop sig i Swix Ski Classics. I morgon är det dags för näst sista deltävlingen, Birkenbeinerrennet i Norge. Tävlingen sänds i TV4 Sport. I herrklassen står kampen mellan bröderan Anders och Jörgen Aukland som står på samma poäng. Bland damerna leder Seraina Boner klart före Laila Kveli.

Det drar ihop sig i Swix Ski Classics. I morgon är det dags för näst sista deltävlingen, Birkenbeinerrennet i Norge. Tävlingen sänds i TV4 Sport.
I herrklassen står kampen mellan bröderan Anders och Jörgen Aukland som står på samma poäng.
Bland damerna leder Seraina Boner klart före Laila Kveli.

Birkenbeinerrennet startar i Rena och går över Raudfjellet och Midtfjellet innan det bär nerför mot målet i Lillehammer. Det är många tuffa stigningar som väntar åkarna och det kan också bli stora skillnader i förhållandena längs banan.

Efter 54 kilometer når man målet som är beläget vid olympiastadion från 1994. Banan är den mest kuperade i Swix Ski Classics. Det är till och med tuffare backar än i Jizerska.

Två spurtpris finns längs banan. Efter nio kilometer i Skramstad och efter 27 i Kvarstad. Det är Simen Östensen från Team Xtrapersonell som bär den gröna sprintnummerlappen och han kan säkra seger i sprinttävlingen under lördagen.

I herrklassen utmanas bröderna Aukland av Team Coops duktiga uppförsåkare Roger Aa Djupvik och Espen Harald Bjerke. Killarna var tvåa och trea i tävlingen förra året. En som också borde kunna göra en bra insats på den här banan är deras teamkompis Lukas Bauer. Svenskar som vi kan förvänta oss se långt fram är förstås Jörgen Brink, Team United Bakeries och Jerry Ahrlin, Team Xtrapersonell.

På damsidan får vi se om någon kan klara av Team Coops Seraina Boner. Schweiziskan är mycket starkt i diagonalåkningen uppför och vann loppet förra året. Men lita på att Vasaloppsvinnaren Laila Kveli, Team Xtrapersonell kommer ge henne en match.
Tre svenskor utmanar också. Susanne Nyström, Team Xtra Personell, Jenny Hansson,Team Coop, och Sandra Hansson, Team Oslo Sportslager/Moelven. Finska Riitta Liissa Roponen (iXmind Racing Team) som vann Engadin den gångna helgen blir säkert också farlig även om hon normalt är bäst i fristil.

Loppet sänds i hela 16 TV-kanaler över världen, däribland TV4 Sport.

Ställning i Swix Ski Classics:

Herrar
1) ANDERS AUKLAND, Team Xtra Personell, 560 points
2) JØRGEN AUKLAND, Team Xtra Personell, 560
3) STANISLAV ŘEZÁČ, Team Xtra Personell, 378
4) JERRY AHRLIN, Team Xtra Personell, 356
5) JØRGEN BRINK, Team United Bakeries, 318  

Damer
1) SERAINA BONER, Team Coop, 720
2) LAILA KVELI, Team Xtra Personell, 528
3) JENNY HANSSON, Team Coop, 440
4) SUSANNE NYSTRÖM, Team Xtra Personell, 342
5) STEPHANIE SANTER, iXmind Racing Team, 276  

Sprint
1) SIMEN ØSTENSEN, Team Xtra Personell, 105
2) STANISLAV ŘEZÁČ, Team Xtra Personell, 50
3) MORTEN EIDE PEDERSEN, Team Coop, 40    

Team
1) Team Xtra Personell, 2131
2) Team Coop, 1290
3) Team United Bakeries, 791  

Ungdom herrar
1) CRISTOFFER CALLESEN, Team Xtra Personell, 158  

Ungdom damer
1) LAILA KVELI, Team Xtra Personell, 528

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    by Maja Eriksson
    27.04.2026
  • 1

    Har aldrig varit bättre – nu slutar hon

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    21.04.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    by Maja Eriksson
    19.04.2026

Fler artiklar

  • Avslutade säsongen i mars – nu har Stina Nilsson tagit ett beslut om framtiden

    I mars satte den svenska stjärnan streck för säsongen. Nu har hon tagit ett beslut om kommande säsong.
    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Har fått reaktioner: ”Ångrar ingenting”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    28.04.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Supertalangen får chansen i landslaget – se hela laget här

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Johaug knäckte Weng i comebacken

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026