Svenska lagen utanför pallen – inför storpublik i Stockholm

av Maja Eriksson • 26.02.2024
Det blev en succéartad premiär av Skidskyttekampen inför storpublik på Stockholms Stadion. De svenska lagen fick det kämpigt på skjutvallen och missade pallplatserna.

Det blev en succéartad premiär av Skidskyttekampen inför storpublik på Stockholms Stadion. De svenska lagen fick det kämpigt på skjutvallen och missade pallplatserna.

Det blev en succéartad premiär av Skidskyttekampen inför storpublik på Stockholms Stadion. De svenska lagen fick det kämpigt på skjutvallen och missade pallplatserna.

Det blev publikmässigt en succéartad premiär av Skidskyttekampen i Stockholm. Biljetterna var slutsålda och på Stockholms Stadion var publiken redo för skidskyttefest.

Publiken bjöds på en spännande tävling som inleddes med ett kval följt av final. I finalen var det Norge med Juni Arnekleiv och Vetle Sjåstad Christiansen som tog kommandot. Sjåstad Christiansen hade en stor ledning inför sista skyttet. Han fick använda ett par extraskott men kunde lugnt åka hem segern till Norge.

– Jag tycker det var jätteroligt att köra. Det är imponerande att de får till det så bra på första försöket. Jag vill verkligen komma tillbaka, säger Arnekleiv efter tävlingen.

– Det var ingen osäkerhet i dag. Det blev ett par bom men det var bara att ta hand om dem. Det var väldigt trevligt för psyket att komma tillbaka på första försöket. Särskilt att göra det i Stockholm när det var Sverige som utnyttjade missarna förra helgen, säger Sjåstad Christiansen.

Tyskland med Philipp Nawrath och Janina Hettich Walz tog andraplatsen före Frankrike med Justine Braisaz Bouchet och Emilien Jacquelin på tredjeplats.

Svenska lagen med för mycket bom

De svenska lagen bommade för många skott på skjutvallen. Sveriges förstalag med Elvira Öberg och Martin Ponsiluoma hade chansen på tredjeplatsen men efter att Ponsiluoma bommat sista skottet slutade man fyra. Han berättade efter tävlingen att den stora publiken bidrog till en högre nervositet under loppet.

– Man hade lite extra anspänning eftersom man inte har gjort en sådan här tävling tidigare, säger Martin Ponsiluoma till SVT Sport efter loppet.

Svenska andralaget med Mona Brorsson och Sebastian Samuelsson var aldrig med i täten efter för många missade skott. De slutade till sist sexa.

Läs också: Här är ändringarna i det svenska världscuplaget

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    by Maja Eriksson
    03.06.2026
  • Morten Eide Pedersen (NOR) - Ski Classics Bad Gastein Criterium - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fick besked på Instagram – stod plötsligt utan team

    by Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • 1

    Myhlback byter skidmärke

    by Langd.se
    09.07.2026
  • 1

    Längdåkare med seger i ny sport

    by Langrenn.com
    01.06.2026

Fler artiklar

  • CYKELTRÄNING: Sweet spot-träning – den mest effektiva insatsen under din träningsvecka

    Genom att träna precis under din mjölksyratröskel ger sweet spot-träning en stark konditionseffekt utan att slita lika hårt på kroppen som tuffa intervallpass. För längdskidåkare är det ett av de smartaste sätten att bygga uthållighet under sommaren.
    av Leandro Lutz/ProXCskiing
    07.07.2026
  • De valde bort skidorna – nu kör de Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    06.07.2026
  • Poromaa föll på rullskidor – fördes till sjukhus

    av Maja Eriksson
    05.07.2026
  • Slutade i april – nu är OS-profilen tillbaka i ny roll

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.07.2026
  • Välkomnar nya ledningen – men är inte en del av landslaget: ”Hade gärna varit med”

    av Maja Eriksson
    04.07.2026