tisdag, feb 7, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Vetle Thyli 22,272,323
24 Torgeir Sulen H... 22,173,420
25 Chris Andre Jes... 22,054,623
26 Thomas Ødegaard... 21,945,568
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Dubbeljakt på JVM idag

JVM i Otepää i Estland fortsätter idag med dubbeljakt bade för damer och herrar. Sverige har varit långt ifrån några medaljer hittils, men man ställer upp med fyra damer och fyra herrar också i dagens tävlingar.

Damerna åker 10 kilometer och startar klockan 09,00 svensk tid. Det svenska laget består av Johanna Meyer, Camp Södergren SC, Elin Mohlin, Graninge-Alliansen, Sofia Henriksson, Strömnäs GIF och Evelina Settlin, Hudiksvalls IF. Det betyder att stortalangen Madeleine Thorn inte kommer till start i dubbeljakten heller.
Herrarnas 20 kilometerslopp blir intressant med flera segerkandidater. De fyra blågula åkarna är Daniel Svensson, Mora, Gustav Eriksson, IK Jarl, Carl Quicklund, Östersund och Karl-Johan Westberg, Borås. Herrtävlingen startar klockan 11,00 svensk tid.

Startlistor
Damer 5km/CL + 5km/F = 10km

1 1 3425499 WENG Heidi NOR IL i BUL 1991 37.35 1
2 2 3185265 PITKAENEN Marjaana FIN Viereman Koitto 1991 65.98 1
3 3 3205225 ANGER Lucia GER SC Oberstdorf 1991 67.11 1
4 4 3205302 JAKOB Helene GER SV Rotterode 1992 69.79 1
5 5 3305165 KASHIWABARA Michiko JPN Waseda University 1991 70.26 1
6 6 3425703 SLIND Kari Øyre NOR Oppdal Il 1991 71.46 1
7 7 3425421 HAGA Ragnhild NOR Heming IL 1991 72.19 1
8 8 3485838 SCHERBININA Anna RUS 1991 77.03 1
9 9 3485717 SOBOLEVA Elena RUS 1992 81.35 1
10 10 3535410 DIGGINS Jessica USA Central Region I 1991 81.48 1
11 11 3205298 EICHHORN Theresa GER SV Biberau 1992 83.37 1
12 12 3565035 ERZEN Anja SLO TSK Bled 1992 84.09 1
13 13 3195115 AYMONIER Celia FRA Les Fourgs 1991 84.48 1
14 14 3485567 SEROKHVOSTOVA Elena RUS 1992 84.51 1
15 15 3295141 AGREITER Debora ITA 1991 84.91 1
16 16 3425483 HAGEN Martine Ek NOR IL i BUL 1991 85.93 1
17 17 3515179 JAEGER Christa SUI Sc Vae__s 1992 88.76 1
18 18 3485849 NECHAEVSKAYA Anna RUS 1991 89.81 1
19 19 3055065 MAYERHOFER Veronika AUT SC Bad Gastein 1992 90.71 1
20 20 3695031 BONDAR Iana UKR 1991 90.84 1
21 21 3055067 STADLOBER Teresa AUT SC Radstadt 1993 92.56 1
22 22 3565039 RAZINGER Nika SLO TSK Bled 1993 95.98 1
23 23 3195148 COLIN Marion FRA Haute Moselle ski nordique 1991 96.84 1
24 24 3675019 SLONOVA Anastasia KAZ 1991 97.84 1
25 25 3185311 GRUNDVALL Maria FIN Ik Kronan 1991 98.39 1
26 26 3295157 SCARDONI Lucia ITA S.C. bosco 1991 100.62 1
27 27 3185262 KAUPPINEN Tanja FIN Leppaevirran Viri 1991 102.37 1
28 28 3185343 SAAPUNKI Susanna FIN Kuusamon Era-Veikot 1992 102.78 1
29 29 3435098 MARCISZ Ewelina POL Halicz Ustrzyki dolne 1991 104.08 1
30 30 3535439 REID Joanne USA Auburn Ski Club Associates inc 1992 105.19 1
31 31 3155247 HORKA Ludmila CZE HSK Benecko 1992 106.73 1
32 32 3505637 MEYER Johanna SWE Camp Soedergren Sports Club 1991 108.47 1
33 33 3505588 MOHLIN Elin SWE Graninge Alliansen 1991 108.75 1
34 34 3515187 MUELLER Natalia SUI Sarsura Zernez 1992 114.24 1
35 35 3205260 SCHICHO Elisabeth GER SC Schliersee 1991 115.10 1
36 36 3435100 KOZIELSKA Magdalena POL Uks Regle koscielisko 1991 115.19 1
37 37 3505834 HENRIKSSON Sofia SWE Stroemnaes Gif 1994 116.78 1
38 38 3515173 SPRECHER Patricia SUI Sc Vae__s 1991 120.97 1
39 39 3675027 VASSILCHENKO Alyona KAZ 1992 121.27 1
40 40 3465021 SARA Timeea ROU CSS Gheorgheni 1992 122.96 1
41 41 3505675 SETTLIN Evelina SWE Hudiksvalls If 1992 123.74 1
42 42 3105133 HICKS Annika CAN Canmore Nordic ski club 1991 130.78 1
43 43 3155186 SCHUETZOVA Sandra CZE HSK Benecko 1991 132.58 1
44 44 3295176 MAGUET Carole ITA Us Torgnon 1991 135.19 1
45 45 3105114 WIDMER Heidi CAN Foothills Nordic Ski Club 1991 136.02 1
46 46 3155249 NOVAKOVA Petra CZE Lk Slovan karlovy vary 1993 139.43 1
47 47 3535403 GLEN Amy USA Alaska Winter Stars 1991 142.06 1
48 48 3195140 BENOIT Manon FRA Markstein Ranspach 1993 144.80 1
49 49 3675029 STOYAN Anna KAZ 1993 148.75 1
50 50 3305181 TAKEDA Chinatsu JPN Arai High School 1992 149.47 1
51 51 3295219 ZANON Stefania ITA CAURIOL 1992 152.22 1
52 52 3535485 MOONEY Heather USA Stratton Mountain School 1994 154.76 1
53 53 3515176 EGGER Jennifer SUI Sc Samedan 1991 155.11 1
54 54 3105154 MEHAIN Heather CAN Sovereign Lake 1991 158.07 1
55 55 3705033 URGELOVA Petra SVK Mkl Kremnica 1992 158.44 1
56 56 3785012 ARDISAUSKAITE Ingrida LTU Utena Ski club 1993 160.29 1
57 57 3105106 GREER Janelle CAN Whitehorse Cross Country Ski Club 1992 162.22 1
58 58 3695052 OLEKH Viktoriya UKR 1993 165.50 1
59 59 3675026 GOLOVATENKO Alla KAZ 1992 168.21 1
60 60 3435117 WACHALA Patrycja POL Lks Witow mszana dolna 1992 169.57 1
61 61 3395067 TAMMJARV Kati EST Tartu Skiclub 1992 169.69 1
62 62 3495068 MORRAL Berta SPA CEFUC 1992 183.49 1
63 63 3195132 MONTIGNY Sigrid FRA Vallouise 1992 187.03 1
64 64 3705038 SEDLAKOVA Jana SVK 1991 189.07 1
65 65 3695033 PAPCHENKO Kateryna UKR 1991 189.30 1
66 66 3665054 KONSTANTINOVA Ekaterina BLR 1991 193.09 1
67 67 3695054 CHMUTENKO Iryna UKR 1991 196.91 1
68 68 3495066 LOPEZ Maialen SPA CLUB Irungo Mendizaleak 1992 197.72 1
69 69 3665047 HARBACHOVA Iryna BLR 1992 281.16 1
70 70 3745008 GALSTAYAN Katya ARM Gyumri Winter sports school 1993 287.52 1
71 71 3395074 HAIKARA Kris__ina EST Nomme Sportclub 1994 290.62 1
72 72 3395068 ARNEK Adeele EST Joulu Skiclub 1992 298.08 1
73 73 3395059 KAIRITE Inna EST Sportclub Nömme 1991 319.22 1
74 74 3745012 TONOYAN Lilit ARM Gyumri Winter sports school 1994 362.97 1
75 75 3665045 KLIMAVA Karyna BLR 1991 430.30 1
76 76 3665060 KARCHUKOVA Alina BLR 1993 - 2
77 77 3725010 KHALIUNAA Jadambaa MGL 1995 - 2
78 78 3725009 ARIUNTUNGALAG Enkhbayar MGL 1997 - 2

Herrar 10 km/CL + 10 km/F = 20 km
1 1 3420994 TØNSET Didrik NOR Byåsen Il 1991 43.32 1
2 2 3200331 WICK Thomas GER SC Motor Zella-Mehlis 1991 47.22 1
3 3 3190229 JEANNEROD Alexis FRA CSR Pontarlier 1991 50.26 1
4 4 3200356 DOBLER Jonas GER SC Traunstein 1991 50.55 1
5 5 3180535 NISKANEN Iivo FIN Viereman Koitto 1992 53.51 1
6 6 3200346 WEEGER Markus GER SCMK om TUS Hirschau 1991 55.40 1
7 7 3190230 GOALABRE Paul FRA Queyras 1991 57.21 1
8 8 3180557 HYVARINEN Perttu FIN Riistaveden Urheilijat 1991 65.20 1
9 9 3300373 MIYAZAWA Hiroyuki JPN Waseda University 1991 66.29 1
10 10 3460021 HOGIU Petrica ROU CSI Vatra Dornei 1991 66.99 1
11 11 3421164 SKAR Sindre Bjoernstad NOR Baerums Verk if 1992 67.36 1
12 12 3050179 HAUKE Max AUT WSV Liezen 1992 68.92 1
13 13 3530532 PATTERSON Scott USA Alaska Winter Stars 1992 69.23 1
14 14 3190268 BACKSCHEIDER Adrien FRA Gerardmer 1992 69.28 1
15 15 3200376 NOTZ Florian GER SZ Roemerstein 1992 70.76 1
16 16 3530528 DOUGHERTY Andrew USA Alaska Winter Stars 1991 73.00 1
17 17 3180571 LAHDEMAKI Sami FIN Saarijarven Pullistus 1992 73.04 1
18 18 3150183 GRAEF Jakub CZE Dukla Liberec 1991 73.10 1
19 19 3501020 SVENSSON Daniel SWE IFK Mora sk 1992 75.51 1
20 20 3350003 HAELG Philipp LIE Nordic Club Liechtenstein 1991 76.35 1
21 21 3481539 USTIUGOV Sergey RUS 1992 76.77 1
22 22 3560087 TRSAN Rok SLO TSK Valkarton Logatec 1992 77.01 1
23 23 3481219 KULEEV Konstantin RUS 1991 78.80 1
24 24 3421013 BROVOLD Erik Bergfald NOR Tynset If 1991 79.32 1
25 25 3190280 TARANTOLA Damien FRA Chamonix 1991 79.89 1
26 26 3290373 MULLER Claudio ITA G.S. FORESTALE 1992 80.40 1
27 27 3500879 ERIKSSON Gustav SWE IK Jarl 1991 81.66 1
28 28 3421467 RUNDGREEN Mathias NOR Byaasen Sk 1991 81.85 1
29 29 3481444 SAFIULLIN Rifat RUS 1991 82.56 1
30 30 3300362 ISHIKAWA Kentaro JPN Asahikawa Univ.High School 1994 83.69 1
31 31 3500983 QUICKLUND Carl SWE Östersunds Sk 1992 84.13 1
32 32 3530576 CARTWRIGHT George USA High Plains Nordic Ski Ed Assoc 1991 86.85 1
33 33 3300340 MOCHIZUKI Takayuki JPN 1991 88.51 1
34 34 3510417 KAESER Erwan SUI Sc Bex 1992 88.67 1
35 35 3481079 PUSHKIN Vasiliy RUS 1991 89.86 1
36 36 3500991 WESTBERG Karl-Johan SWE Boraas Sk 1992 90.80 1
37 37 3530522 KORNFIELD Tyler USA Alaska Winter Stars 1991 92.16 1
38 38 3220016 YOUNG Andrew GBR Huntly Nordic Ski Club 1992 92.58 1
39 39 3050158 LIEDERER Niklas AUT WSV Ramsau/Dachstein 1991 94.45 1
40 40 3050155 STADLOBER Luis AUT SC Radstadt 1991 96.16 1
41 41 3150463 LOPOTA Martin CZE Dukla Liberec 1992 97.55 1
42 42 3740021 MIKAYELYAN Sergey ARM Ashocq Cross-Country School 1992 98.05 1
43 43 3430166 LIGOCKI Mateusz POL MKS ISTEBNA 1991 99.42 1
44 44 3670051 TKACHENKO Nikita KAZ 1992 100.16 1
45 45 3390145 LAASIK Karl EST Oti Sportclub 1992 102.49 1
46 46 3100232 SHIELDS Andy CAN Waterloo Reigon nordic 1991 104.63 1
47 47 3510428 HOESLI Corsin SUI Sarsura Zernez 1992 104.84 1
48 48 3690044 SHUGAYEV Valeriy UKR 1992 107.52 1
49 49 3300366 SHIMIZUME Ryo JPN Noheji High School 1993 107.75 1
50 50 3100222 STEWART-JONES Patrick CAN Nakkertok 1991 107.99 1
51 51 3100224 CASCAGNETTE Jordan CAN Team Hardwood 1991 108.00 1
52 52 3180766 OJANSIVU Anti FIN Ylojärven Ryhti 1993 108.32 1
53 53 3290383 RASTELLI Maicol ITA Polisportiva Le prese 1991 108.48 1
54 54 3670039 RAGOZIN Roman KAZ 1993 110.17 1
55 55 3390130 SAMBLA Avo EST Alutaguse Skiclub 1991 111.53 1
56 56 3150462 RYPL Miroslav CZE Sokol Stachy 1992 112.53 1
57 57 3390124 MASLENNIKOV Aleksandr EST Sillamae Skiclub 1991 113.99 1
58 58 3560086 GORJANC Matjaz SLO TSK Valkarton Logatec 1992 117.47 1
59 59 3150452 STOCHL Jan CZE Lokomo__va Teplice 1992 119.94 1
60 60 3690063 GONCHAROV Oleksandr UKR 1992 121.13 1
61 61 3100268 KENNEDY Russell CAN 1991 122.08 1
62 62 3220019 SMITH Callum GBR Huntly Nordic Ski Club 1992 123.10 1
63 63 3390126 RAJAS Janari EST Skiclub Margus 1992 123.26 1
64 64 3290366 ZENI Nevio ITA Us Cornaci 1991 126.03 1
65 65 3700062 NOVOTNY Michal SVK Skp Strbske pleso 1991 129.66 1
66 66 3700069 POLACKO Michal SVK Mkl Kremnica 1992 130.99 1
67 67 3660050 HRAMYKA Siarhei BLR 1991 131.17 1
68 68 3430158 NEDZA-KUBINIEC Andrzej POL Uks Regle koscielisko 1991 133.48 1
69 69 3430186 KLISZ Pawel POL LKS KLIMCZOK Bystra 1992 134.42 1
70 70 3700057 BRUNN David SVK Mkl Kremnica 1991 140.93 1
71 71 3690073 NABOICHENKO Ievgen UKR 1992 154.57 1
72 72 3550099 JAKOVICHS Marcis LAT SK Riga 1993 157.14 1
73 73 3290408 VALORZ Pietro ITA Sc Rabbi 1991 157.52 1
74 74 3430183 MATUSZNY Rafal POL Mks Istebna 1992 161.82 1
75 75 3670046 BONDARENKO Yevgeniy KAZ 1991 167.53 1
76 76 3170014 HULGAARD Lasse DAN Copenhagen Skiing club 1991 169.31 1
77 77 3490223 JORBA Oscar SPA Cefuc 1992 193.04 1
78 78 3780025 STROLIA Vytautas LTU Sk Viesulas anyksciai 1992 200.00 1
79 79 3490221 HERNANDEZ Marcos SPA C.D. SABIKA 1992 201.96 1
80 80 3690066 CHENIKALO Oleksandr UKR 1991 205.41 1
81 81 3740033 GASPARYAN Shavarsh ARM Gyumri Winter sports school 1992 226.95 1
82 82 3660052 SHCHERBA Aliaksandr BLR 1991 232.16 1
83 83 3740023 POGHOSYAN Tadevos ARM Ashocq Cross-Country School 1993 236.22 1
84 84 3740037 GHARIBYAN Myasnik ARM Gyumri Winter sports school 1991 246.99 1
85 85 3170021 KRISTENSEN Karl Peter DAN Asp 1991 260.36 1
86 86 3780027 JAKELIUNAS Lukas LTU Sk Viesulas anyksciai 1992 333.19 1
87 87 3720009 ENKHSAIKHAN Ochirbat MGL 1995 - 2
88 88 3720010 USUKHBAYAR Dandar MGL 1995 - 2

 

▒▒▒▒▒▒▒ å▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒,▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒å▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒, ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒-▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ö▒▒ä▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒å▒▒▒▒ å▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒ ▒▒▒▒, ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒, Ö▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒-▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒å▒. ▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒,▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒.

▒▒▒

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu