tisdag, feb 7, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Vetle Thyli 22,272,323
24 Torgeir Sulen H... 22,173,420
25 Chris Andre Jes... 22,054,623
26 Thomas Ødegaard... 21,945,568
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Hellner försvarade guldet

Marcus Hellner försvarade guldet från ifjol på SM:s dubbeljakt efter ett avgörande på den sista av de 8 varven som herrarna körde.
OS-mästaren ryckte till slut ifrån Johan Olsson och hade en segermarginal på 5,3 sekunder.

Redan tidigt på fristilsdelen bildades en kvartett bestående av det svenska segerlaget från OS i Vancouver. Den första som fick ge sig var Anders Södergren, medan Daniel Rickardsson inte orkade med Hellners forcering i den såkallade EKG-backen på slutvarvet.
Den sista som fick ge sig var Johan Olsson, bronsmannen på den här distansen vid OS, där ju Hellner vann.
- Det fattas fortfarande det där lilla extra. Jag har inte tävlat sedan Tour de Ski och bröjade först köra hårt i måndags, förklarar Johan, som dock var nöjd med att vara tillbaka i hetluften.
Och Marcus Hellner tog i vanlig ordning ut sig totalt och låg länge utpumpad i målområdet innan landslagskollegorna fick honom på benen igen.
Trean Daniel Rickardsson var slagen med 24,9 sekunder, men ändå nöjd.
- Ett bra lopp, tycker jag. Har inga tävlingsskidor här, de har landslagsvallarna tagit för att slipa upp inför VM. Därför åkte jag den klassiska delen på Fredrik Jonssons reservskidor, förklarar Daniel, som fortfarande står utan SM-guld efter silver i teamsprinten och brons på dubbeljakten hittils i Sundsvall.
Överraskande bra bland dom tio bästa åkte Tiio Söderhielm på 5:e plats och Lars Nelson på en 10:e.
Emil Jönsson var först in efter den klassiska delen, men försvann sedan snabbt.
- Ja, först tog jag fel stavar och fick vända om. När jag kom ner första utförsbacken hade jag tappat 30 sekunder. Måste nog ta farsan i en vallakurs, säger Emil, som hade humöret kvar trots att han rasade till en 8:e plats i mål.

Resultat
H 21, 30 km dubbeljakt (15 km/K+15 km/F):
1     Marcus Hellner     1     Gellivare Skidallians IK     1:23:05.3     0.0
2     Johan Olsson     4     Åsarna IK     1:23:10.6     5.3
3     Daniel Richardsson     2     Hudiksvalls IF     1:23:30.2     24.9
4     Anders Södergren     3     Östersunds SK     1:23:44.7     39.4
5     Tiio Söderhielm     10     Åsarna IK     1:24:02.8     57.5
6     Fredrik Karlsson     9     Hudiksvalls IF     1:25:25.6     2:20.3
7     Mathias Fredriksson     6     Axa SC     1:25:50.9     2:45.6
8     Emil Jönsson     5     Årsunda IF     1:26:06.9     3:01.6
9     Fredrik Jonsson     14     Hudiksvalls IF     1:26:45.7     3:40.4
10     Lars Nelson     20     Funäsdalens IF     1:26:47.1     3:41.8
11     Jens Eriksson     7     Dala-Floda IF     1:27:00.7     3:55.4
12     Anton Sjöholm     24     Östersunds SK     1:27:54.7     4:49.4
13     Mikael Norberg     13     Piteå Elit SK     1:28:35.2     5:29.9
14     Calle Halfvarsson     12     IFK Moras SK     1:28:37.7     5:32.4
15     Markus Ottosson     16     IFK Umeå     1:28:49.5     5:44.2
16     Jörgen Brink     8     Hudiksvalls IF     1:29:01.7     5:56.4
17     Martin Liljemark     26     SK Bore     1:29:20.3     6:15.0
18     Håkan Löfström     36     Falun Borlänge SK     1:29:47.0     6:41.7
19     Jonatan Thoresson     40     Östersunds SK     1:29:50.4     6:45.1
20     Anders Svanebo     11     Stockviks SF     1:30:06.8     7:01.5
21     Markus Leijon     25     IFK Moras SK     1:30:10.3     7:05.0
22     Anders Jonsson     30     Stockviks SF     1:30:22.3     7:17.0
23     Tor Larsson     32     Storumans IK     1:31:18.9     8:13.6
24     David Frisk     18     IFK Moras SK     1:31:35.1     8:29.8
25     Johan Westerlund     41     Piteå Elit SK     1:31:51.9     8:46.6
26     Patrik Karlsson     29     Garphyttans IF     1:31:56.9     8:51.6
27     Marcus Johansson     39     Ulricehamns IF     1:31:58.2     8:52.9
28     Fredrik Uusitalo     31     Sollefteå SK     1:32:38.5     9:33.2
29     Hampus Lindblom     35     Åsarna IK     1:32:56.2     9:50.9
30     David Hedlund     28     Piteå Elit SK     1:32:59.6     9:54.3
31     Gunnar Hammarberg     37     Östersunds SK     1:33:02.7     9:57.4
32     Bill Impola     33     Malungs IF     1:33:30.5     10:25.2
33     Robin Norum     23     IFK Umeå     1:34:25.0     11:19.7
34     Rikard Tynell     46     Falun Borlänge SK     1:34:33.8     11:28.5
35     Gustav Nordström     42     Gävle SK     1:34:33.9     11:28.6
36     Erik Silfver     38     Lucksta IF     1:35:05.3     12:00.0
37     Jim Åhl     44     Bodens SK     1:35:19.7     12:14.4
38     Oskar Lund     34     IF Hallby SOK     1:35:42.8     12:37.5
39     Adrian Bergström     49     Piteå Elit SK     1:36:12.2     13:06.9
40     Erik Wickström     52     IF Hallby SOK     1:36:37.5     13:32.2
41     Erik Johansson     63     Tranemo IF Skidklubb     1:37:30.2     14:24.9
42     Emil Ekman     56     IF Hallby SOK     1:37:49.7     14:44.4
43     Patrik Lind     60     Torshälla-Nyby IS     1:38:00.4     14:55.1
44     Ronny Wedin     58     Norbergs SK     1:39:11.1     16:05.8
45     Samuel Norlén     53     Ulricehamns IF     1:39:17.2     16:11.9
46     Patrik Tallbom     67     Östersunds SK     1:39:27.4     16:22.1
47     Rasmus Blom     55     Högsäters GF     1:39:55.2     16:49.9
48     Adam Larsson     48     Falun Borlänge SK     1:40:12.1     17:06.8
49     Marcus Svelander     47     Åsarna IK     1:41:05.6     18:00.3
50     Tom Impola     50     Malungs IF     1:41:18.6     18:13.3
51     Emil Lagergren     59     Tynderö IK     1:41:28.3     18:23.0
52     Tobias Westman     66     IK Stern     1:42:03.2     18:57.9
53     Max Själin     57     Storumans IK     1:42:11.9     19:06.6
54     Carl Olander     62     OK Landehof     1:45:01.1     21:55.8
55     Torsten Kempe     64     Tynderö IK     1:46:07.5     23:02.2

Ej placerade
DNS     Jesper Modin     15     Piteå Elit SK
DNS     Anders Högberg     17     IFK Umeå
DNS     Kalle Gräfnings     19     Falun Borlänge SK
DNF     Joakim Engström     21     IFK Moras SK
DNF     Anton Lindblad     22     Östersunds SK
DNS     Jimmie Johnsson     27     Falun Borlänge SK
DNS     Lars Ljung     43     Hudiksvalls IF
DNF     Klas Nilsson     45     Bodens SK
DNS     Oscar Quicklund     51     Östersunds SK
DNS     David Siebers     54     IK Hakarpspojkarna
DNS     Leon Spiller     61     Falun Borlänge SK
DNF     Philip Askeroth     65     IK Stern

DNS = did not start (ej start)
DNF = did not finish (bröt)
 

▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒å▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒ ▒å▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒-▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒, ▒ä▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒.
- ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ö▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒å▒▒ ▒ ▒å▒▒▒▒▒, ▒ö▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ `

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu