Hett längdlandslag i Oslo

av langd • 25.02.2011
VM-festen har bara börjat. Men redan nu är det svenskarna så heta att världspressen står på kö för att få några ord med våra stjärnor.

VM-festen har bara börjat. Men redan nu är det svenskarna så heta att världspressen står på kö för att få några ord med våra stjärnor.

VM-festen har bara börjat. Men redan nu är det svenskarna så heta att världspressen står på kö för att få några ord med våra stjärnor.

Olympiatoppens Sportshotel är stort och rymligt, kan man tycka. Fast de normala 30-40 stolarna i pressrummet räcker inte.
VM i Oslo slår andra VM med hästlängder.
Intresset för svensk längdåkning är på kokpunkten.
Marcus Hellners guld i sprint är stort. Gullgossen finns på de flesta förstasidorna även i Norge. Med nationalikonen Northug tätt intill.
Kampen mellan dessa giganter får media att gå bananas.
Vid dagens presskonferens var Hellner cool, glad och fokuserad:
– Jag har vunnit min första sprint sedan 2002 och blivit världsmästare. Jag är överraskad själv. Torsdagen blev en enorm upplevelse i alla avseenden. Publiken, formen, tekniken. Det är så fantastiskt att tävla när allt är toppen!
Marcus Hellner tog en skidtur i ensamhet efter presskonferensen. Tankarna är nu på söndagens skiathlon:
– Jag känner mig i kanonform och ser fram mot tävlingen!
Bronsmedaljören Emil Jönsson lämnade VM-staden vid lunchtid för att ladda upp inför Team sprinten i dalafjällen.
– Det är så skönt att jag fått en medalj i VM. Marginalerna är små, och den här sprinten blev ett tufft kör från första till sista stavtaget på en lång och krävande bana. Jag löste uppgiften till belåtenhet. Åt Hellner kunde jag inget göra.
Under lördagen avgörs damernas skiathlon 7,5 km klassiskt plus 7,5 km fristil. Sverige ställer upp med Anna Haag, Sara Lindborg, Maria Rydqvist och Charlotte Kalla.
– Ett starkt lag, säger förbundskaptenen Rikard Grip.
I Oberstdorf i Tour de Ski vann Anna Haag och Charlotte Kalla dubbelt på distansen:
– Vi siktar på att hänga på så länge det någonsin går, säger tjejerna.
Ett gott tecken.
Det är medvind, självförtroende och attityd i det svenska laget.
Var så säkra.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Historia, nutid och trender –rullskidornas utveckling och framtid

    Hur såg rullskidorna ut från början och vart är utvecklingen på väg? Vi blickar bakåt, tittar på hur rullskidorna ser ut idag och spanar på trender.
    av Langd.se
    09.06.2025
  • Överraskade i premiären – nu byter han klubb

    av Maja Eriksson
    09.06.2025
  • Siktar mot comeback: ”Försöker fokusera på att må bra”

    av Maja Eriksson
    09.06.2025
  • Satsar allt på OS: “Jag ska leva ett tråkigare liv”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025
  • Avslöjar: Betalade ett högt pris för succén

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025